srail-eitan-naeh-ve-kemal-okem-ve-kerim-uras

İsrail ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleşmesinin ardından Ankara’ya atanan İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh göreve başladı. Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubunu sunan Naeh, aynı gün akşam saatlerinde de bir davet verdi.

Davette Türkiye’nin yeni atanan Tel Aviv Büyükelçisi, Başbakan’ın eski dış politika danışmanı Kemal Ökem de vardı. Ökem’in de İsrail’deki görevine bir hafta içerisinde başlaması bekleniyor.

“Adım adım, yavaş yavaş”

1997’de de Ankara’daki İsrail Büyükelçiliği’nde görev yapmış olan Naeh, davette yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini çok sıcak bir şekilde karşıladığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“19 yıl önce ayrıldığım Türkiye’ye geri dönmek benim için onur . Cumhurbaşkanı’na güven mektubunu sundum. Çok sıcak bir kabuldu. Güzel bir başlangıç yaptık. Bizler daha iyi ilişkiler kurmak için burdayız. Eminim Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Kemal Ökem ile birlikte geçmişin çok daha ilerisinde başarılara imza atacağız. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz ve onları yapacağız.”

İsrailli Büyükelçi ilişkileri daha ileri düzeye taşıyacaklarını söyledikten sonra Türkçe “adım adım, yavaş yavaş” ifadelerini kullandı.

Kemal Ökem’den boşalan danışmanlık koltuğunu Büyükelçi Kerim Uras dolduruyor. Uras, 2011’de İsrail ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin maslahatgüzar seviyesine düşmeden önce Tel Aviv büyükelçisi olarak atanmış, ancak göreve başlayamamıştı. Naeh’in davetinde Uras da vardı.

Kaynak: Al jazeera Türk

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

İsrail Gazze’yi vurdu. 2 kişi hayatını kaybetti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve …