Haber: Sibel Yeşilmen

AB Bakanlığı’nda açık bulunan 1 inci derece kadrolu ve +7600 ek göstergeli Müsteşarlığa Büyükelçi İzzet Selim YENEL atandı.  Atamaya ilişkin karar bugünkü Resmi Gazetede yayımlandı.2009-2011 yılları arasında Merkezde Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunan Büyükelçi Yenel, 12 Aralık 2011 tarihinde AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi olarak atanmış, Ocak 2017’de Merkeze dönerek 1 Şubat 2017 tarihinde Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Vekili olarak göreve başlamıştı.

1956 İstanbul doğumlu olup, evli ve iki çocuklu olan Büyükelçi Yenel, orta ve lise tahsilini İstanbul İngiliz Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde lisans öğrenimi görmüş ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1978 yılında mezun oldu.

Şubat 1979’da Dışişleri Bakanlığı’na giren Büyükelçi Yenel, sırasıyla, Uluslararası Nükleer Sanayi Dairesi, Bakan Özel Kalem Müdürlüğü, Ortadoğu Afrika Dairesi, Bakan Özel Müşavirliği, Müsteşar Özel Müşavirliği, Müsteşar Özel Kalem Müdürlüğü, Avrupa Birliği Dairesi, Avrupa Birliği Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcılığı’nda görev yaptı.

Yurt dışında ise, sırasıyla OECD Daimi Temsilciliği’nde Üçüncü ve İkinci Katip, Kabil Büyükelçiliği’nde İkinci ve Başkatip, BM Daimi Temsilciliği’nde Başkatip ve Büyükelçilik Müsteşarı görevlerinde bulundu.

1994-1999 yılları arasında Avrupa Ekonomik Topluluğu Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Müsteşar ve Birinci Müsteşar görevlerinde bulunan Büyükelçi Yenel, 2005 yılında Viyana’ya Büyükelçi olarak atanmış ve bu görevini Ekim 2009 tarihine kadar sürdürdü.

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  AVRUPA BİRLİĞİ-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Macron: Türkiye hayati bir ortağımız, AB’nin ilişkileri koparmasına karşıyım

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) için hayati ön…