abd-humustaki-saryat-hava-ussunu-fuzelerle-vurdu,9zZpF5gsA0yIZsPKqJKAGw

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ordusunun Suriye’yi füzeyle vurduğunu açıkladı.

 Donald Trump, Florida’daki evinden gazetecilere yaptığı kısa açıklamasında “Suriye’ye yönelik hedefi belli saldırının emrini verdiğini” söyledi.ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye saatiyle 04:40’ta Akdeniz’in doğusundaki ABD savaş gemilerinden Suriye’ye 59 Tomahawk füzesi fırlatıldığını duyurdu.

 Trump füze saldırısının, Salı günü Suriye’nin Han Şeyhun kasabasında sinir gazı kullanıldığı öne sürülen saldırıya karşılık yapıldığını açıkladı.

“Suriye’nin yasaklı olan kimyasal silahları kullandığı, kimyasal silah sözleşmesi altındaki yükümlülüklerini ihlal ettiği ve BM Güvenlik Konseyi’nin çağrılarını yok saydığı şüphe götürmez” dedi.

“Ölümcül kimyasal silahların kullanılmasını ve yayılmasını önlemek ve caydırmak Birleşik Devletler’in ulusal güvenlik çıkarı için hayati” ifadesini kullandı.

Suriye’nin Humus Valisi Talal Barazi, saldırıda 5 kişinin öldüğünü, 7 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Suriyeli muhaliflere yakın olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SİHG) ise askeri üssün neredeyse tamamen yok edildiğini duyurdu.

Humus Valisi Barazi ölenler arasında üssün yakınlarındaki sivillerin de olduğunu söylerken SİHG dört askerin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Trump ayrıca Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı “diktatör” olarak nitelendirdi ve “Esad yardıma muhtaç erkeklerin, kadınların ve çocukların hayatını çaldı” dedi.

Füzelerin saldırının meydana geldiği İdlib kentinin güneyindeki El Şayrat Hava Üssü’ne isabet ettiği belirtiliyor.

Trump konuşmasında Salı günkü hava saldırısının rejimin elindeki El Şayrat Hava Üssü’nden havalanan uçaklarca düzenlendiğini öne sürdü.

Suriye Devlet Televizyonu, “Amerikan saldırganlığının” Suriye’de bir askeri üssü “bir dizi füze ile” hedef aldığını duyurdu ve bir askeri yetkilinin saldırının “kayıplara yol açtığını” söylediğini aktardı.

Donald Trump’tan ‘uygar uluslara’ çağrı

Trump sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esad’ın davranışlarını değiştirmeye yönelik yıllar boyunca devam eden önceki denemelerin hepsi başarısızlığa uğradı.

“Sonuç olarak, mülteci krizi derinleşmeye ve bölge ABD ve müttefiklerini tehdit edecek şekilde istikrarsızlaşmaya devam ediyor.”

Trump konuşmasını “Uygar uluslara Suriye’deki kıyım ve kangölünü ve terörizmin her çeşidini bitirme arayışlarında kendilerine katılmaları” çağrısı yaparak sonlandırdı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan paylaşılan bu fotoğrafta USS Porter gemisinden Suriye’ye füze fırlatıldığı görülüyor

Pentagon: Rusya önceden bilgilendirildi

ABD Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında ‘USS Porter’ ve ‘USS Ross’ gemilerinden fırlatılan füzelerin El Şayrat hava üssündeki hava araçlarını, hava aracı depo alanlarını, mühimmat depolama sahalarını, hava savunma sistemlerini ve radarları hedef aldığı belirtildi.

Pentagon sözcüsü Jeff Davis, “İlk göstergeler Suriye hükümetinin kimyasal silah kullanma kapasitesini azaltacak şekilde saldırının El Şayrat hava üssündeki pek çok hava aracını, destek altyapı sistemini ve ekipmanını tahrip ya da yok ettiğini gösteriyor” dedi.

Saldırının amacı “Rejimin tekrar kimyasal silahları kullanmasını engellemek” olarak açıklandı.

Pentagon ayrıca Esad’ın müttefiki Rusya’nın füze saldırısı konusunda önceden bilgilendirildiğini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Salı günkü saldırının ardından ülkeye askeri müdahalede bulunabileceğinin sinyallerini vermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan askeri müdahale ihtimalinin gündeme gelmesinin ardından Türkiye’nin “üzerine düşeni yapmaya hazır” olduğunu söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teşekkür ederim ama lafta kalmasın. Eğer bu hakikaten icraat ortaya konulursa, biz de Türkiye olarak, bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Suriye’nin geleceğinde hiçbir rolünün olmaması gerektiğini söylemişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  ABD

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Soçi’den İdlib’de Silahsız Bölge kararı çıktı

  Soçi’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin&#…