Haber: Sibel Yeşilmen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de 44. Muhtarlar Toplantısı’na katıldı. Burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan ana hatlarıyla şunları söyledi:

“ÖSO İLE BİRLİKTE 7-8 ŞEHİDİMİZ VAR”

“Zeytin Dalı operasyonunda şehitlerimiz, gazilerimiz var. ÖSO ve bizim şehitlerimizle beraber 7-8 şehidimiz varsa şu bir kaç gün içinde 268 terörist etkisiz hale getirildi.

“OBAMA BİZİ ALDATTI”

Erdoğan konuşmasında daha önceden planlanan ancak gerçekleştirilemeyen “Zeytinlik Harekatı”nden da bahsetti. Münbiç’teki teröristlerin temizlenmesi için planlanan operasyon için “Sayın Obama döneminde bizim bir de “Zeytinlik Harekatı” vardı. Ne yazık ki orada Obama bizi aldattı” ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

“O harekat Münbiç’i teröristlerden temizleme harekatıydı. Sözünde durmadı. Biz sözümüzü tuttuk onlar tutmadı. Münbiç’i gerçek sahiplerine bırakacağız dediler. Münbiç yüzde 95 Araptır, orada Kürt yoktur. Sözlerinde durmadılar. Hesap başkaydı. Orada hesap terör devleti kurma hesabıydı. Adını Kürt devleti koyuyorlar. Burada Kürt yok ki. Bunları söyleyince beyler rahatsız oluyor. Biz doğruyu her yerde söyleyeceğiz.”

ALMANYA’YA TEPKİ

Dost Almanya… Bakınız yolcularımız dönüş yapıyor, orada PKK terör örgütü oradaki kardeşlerimizi alıyorlar, tekme tokat ellerinde sopalarla dövmeye çalışıyorlar. Alman polisi izliyor. Böyle güvenlik olabilir mi? Bu senin en güvenli olduğun yer. Bu yapılıyor, müdahale yok. Söylediğimiz zaman ‘olmuyor’ diyorlar. Yargı var, hukuk var. Bu nasıl yargı, bu nasıl hukuk? Sen nasıl devletsin? Biz bu gerçekleri söyleyeceğiz.

“POST MODERN HAÇLI SEFERİNİN İŞBİRLİKÇİLERİ”

Kobani’den ülkemize kaçanlar ülkelerine dönmüyor. Çünkü bölgeden DEAŞ gitti ama başka bir terör örgütü çöreklendi. Bunlar katil, bunlar hırsız, bunlar ırz düşmanı. Bunlar ülkemizin maruz kaldığı post modern haçlı seferlerinin yeni işbirlikçileri. Bu örgütü destekleyip Türkiye’ye işgalci diyenlerin insanlığından şüphe ederim. Biz aynı zamanda tüm insanlığın düşmanı zihniyetle mücadele ediyoruz.

Harekat nasıl başladı?

Günlerdir beklenen Afrin harekatı Cumartesi günü saat 17.00 itibariyle Türk savaş uçaklarının YPG hedeflerini bombalaması ile başladı. Harekata Zeytin Dalı ismi verildi. Zeytin Dalı Harekatı’nın ikinci gününde ise Türk savaş uçakları hedefleri vururken Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri de sınırdan Afrin’deki noktalara ilerlemeye başladı. Türk askerleri de Pazar günü 11.05’te Suriye’ye girdi. Harekatın 3.gününde  TSK, öğle saatlerinde Afrin bölgesinin doğusundaki Azez’den operasyon başlattı. Azez’den ilerleyen TSK unsurları, Afrin’in stratejik önemdeki Burseya Dağı’nı ele geçirdi. Bu arada terör örgütü PYD/PKK, Afrin’deki DAEŞ’li esirleri TSK ve ÖSO’ya karşı savaşmaları şartıyla serbest bıraktı.

2.şehit haberi geldi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik ”Zeytin Dalı Harekatı”nın üçüncü gününde şehit olan Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan, Ankara’da son yolculuğuna uğurlanırken bir başka şehit haberi daha geldi. Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta şehit oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı duyuruda, “Vatanımızın bekası için Afrin’de #ZeytinDaliHarekati’na katılan hemşehrim Piyade Üsteğmen #OğuzKaanUsta’yı şehit verdik. Şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız. Terörün kökünü kazıyana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Milletimizin başı sağolsun.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şehidimizin cenaze töreninde konuştu

Zeytin Dalı Harekatı’nda Kilis’in Gülbaba Köyü’nün doğusunda terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada şehit olan Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı devlet töreniyle Ankara’da son yolculuğuna uğurlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından şehidin cenazesi başında yaptığı konuşmada, “Şu anda Musa evladımız bizi dinliyor. Biz onun şehadetine şahidiz. O da bizim şu andaki saf tutuşumuza şahit. Çok önemli bir operasyonlar silsilesi içerisinde ordumuz, Mehmetlerimiz bu karda, kışta büyük bir mücadeleyi sürdürüyorlar. Kimlere karşı Teröristlere karşı. Herhangi bir kavme, herhangi bir ırka karşı yapılan operasyon değil, bu operasyon tamamıyla PYD/YPG/PKK gibi terör örgütlerine yönelik, DEAŞ gibi bir terör örgütüne yönelik operasyondur. Bu operasyonu Allah’ın izniyle milletimiz, Özgür Suriye Ordusu birlikte zafere ulaşmak suretiyle kazanacağız. İnancımız tam. ‘Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda / Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda / Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.’ diyen Mehmetlerimizle alacağız.” diye konuştu.

Erdoğan, kararlı ve azimli olduklarını belirterek, “Acaba şunlar ne demiş, bunlar ne demiş, dünyada şu ülke nasıl bakmış, bu ülke nasıl bakmış, buna bakacak halimiz yok. Bu konudaki karar, bu milletindir. Bu millet kendi göbeğini kendisi kesecek ve bizi sınırlarımızda taciz eden üç beş tane ipsize, soysuza biz bu sınırlarda soluk aldırmayacağız” ifadesini kullandı.

Ankara’da Güvenlik Toplantısı yapıldı

Harekata ilişkin son gelişmeler Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan güvenlik toplantısında masaya yatırıldı. Toplantıya  ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bir açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“(Zeytin Dalı Harekatı) Türkiye, bugüne kadar benzer operasyonlarla gittiği hiçbir yere zulüm, kan, gözyaşı, kötülük götürmemiştir. Tam tersine, ülkemizin ayak bastığı her yerde insanlar barış ve esenlik içinde hayatlarını sürdürmektedir. Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi, bunun en somut örneğidir.

Türkiye’nin öncelikli amacı sınırlarının güvenliğini, vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamaktır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne olan saygımız da bu operasyonun önemli gerekçeleri arasındadır. Bu ülkedeki Arap, Türkmen, Kürt kardeşlerimizin huzur, güven ve refah içinde bir Suriye’de yaşayabilmeleri için üzerimize düşenleri yapmayı, komşuluk ve kardeşlik hukukumuzun gereği olarak görüyoruz. Zeytin Dalı Operasyonu, herhangi bir etnik gruba değil, sadece terör örgütlerine karşı yapılmaktadır.

“SİVİL HALK İÇİN HASSASİYET EN ÜST SEVİYEDE”

Özgür Suriye Ordusu unsurları ve onlara destek veren Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait birlikler, Afrin’de tespit edilen bölücü terör örgütüne ait hedefleri imha ederek, güvenli bir şekilde ilerleyişlerini sürdürmektedir. Terörist unsurlarla sivil halkı ayırt etme konusundaki hassasiyetimiz, her operasyonumuzda olduğu gibi burada da en üst düzeydedir.

Afrin’i bölücü terör örgütü mensuplarından temizlediğimizde, en büyük teşekkürü bu bölgede yaşayan kardeşlerimizden alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Bölücü terör örgütü bölgeden tamamen temizlenene, Suriye’nin asli sahipleri olan ve 3,5 milyona yakını halen ülkemizde yaşayan kardeşlerimiz güvenle evlerine dönene kadar operasyonlarımız sürecektir.

“PROVOKATİF HABERLERE KARŞI DİKKATLİ OLUNMALI”

Geçmişte pek çok örneğini gördüğümüz dezenformasyon faaliyetlerinin Zeytin Dalı Operasyonu’nda da tekrarlandığını üzüntüyle müşahede ediyoruz. Medyamız başta olmak üzere tüm kamuoyumuzu bu tür yalan, yanlış, çarpıtma mahiyetindeki provokatif haberlere, görüntülere, dedikodulara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Adli ve idari birimlerimiz, bu tür dezenformasyon faaliyetlerini yakından takip ederek gerekli müdahaleleri hukuk çerçevesinde süratle ve kararlılıkla yapacaklardır.”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Paris’e gitti

Zeytin Dalı harekatına ilişkin diplomatik temaslar da sürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşuoğlu uluslararası bir toplantı için gittiği Fransa’nın başkenti Paris’te bugün ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile bir araya gelecek

Erdoğan: “Onlar kaçacak Mehmetçik kovalayacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan harekatın 1.gününde Bursa’da Kadın Kolları Olağan Kongresi’nin yapılacağı salona girmeden önce dışarıda toplanan kalabalığa da Zeytin Dalı Harekatına ilişkin açıklamalarda bulundu. “Onlar kaçacak Mehmetçik kovalayacak” ifadelerini kullanan Erdoğan operasyonun devam ettiğini söyledi.

HDP’yi de eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “KCK ve HDP sokağa çağırıyor, kimseyi bulamıyorlar. HDP istediği gibi at oynatamayacak bu ülkede” ifadelerini kullanarak sokağa çıkma girişimlerine müdahale edileceği uyarısında bulundu. Erdoğan, “Ama bak şunu söylüyorum, şu anda adım adım takip ediliyorsunuz. Ey HDP, ey KCK, ey PKK nerede meydana çıkarsanız biliniz ki güvenlik güçlerimiz sizin boynunuzdadır” dedi.

Erdoğan, “Yola kararlılıkla devam edeceğiz, geri adım atmayacağız. Yalnız değiliz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan harekatın çok kısa sürede tamamlanacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı, “Ayrılık yok, 80 milyon tek millet. Hiçbir paçavrayı kimse bizim bayrağımızla eş tutamaz. Bu vatanı böldürmeyiz” açıklamalarını yaptı.

Başbakan medya temsilcileri ile bir araya geldi

Başbakan Binali Yıldırım İstanbul’da medyanın üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi ve Zeytin Dalı harekatına ilişkin detaylı bilgi verdi. Yıldırım’ın mesajları şöyle:

“Harekat 4 safhada yapılacak” diyen Yıldırım, 30 kilometre derinlikte güvenli alan oluşturulacağını söyledi.

TERÖR UNSURLARI YOK EDİLENE KADAR SÜRECEK”

Başbakan, terör unsurları bölgeden yok edilene kadar operasyonun süreceğini kaydetti.

“BÖLGEDE 8-10 BİN TERÖRİST VAR”

Bölgede 8-10 bin terörist olduğunu ifade eden Yıldırım, operasyonda şu ana kadar yaralanan asker olmadığını belirtti.

“BÜYÜK ORANDA YERLİ SİLAH KULLANILIYOR”

Yıldırım, harekatta yüzde 70-75 oranında milli ve yerli mühimmat kullanıldığını söyledi.

Geçmişte Afrin bölgesinden 700 taciz olduğunu ifade eden Yıldırım, “ÖSO da bizim birliklerimizle Afrin’e girdi, hedefimiz araç-gereç ve sığınaklar. Mücadelemiz aynı zamanda Afrin’deki DEAŞ’la. Göç için sınır dışında kamp alanları oluşturuyoruz” dedi.

“SURİYE İLE RUSYA ÜZERİNDEN GÖRÜŞÜYORUZ”

Suriye rejimiyle Rusya üzerinden görüştüklerini belirten Yıldırım, “İran’ın endişelerini gideriyoruz, Rusya’nın itirazı yok” diye konuştu. Başbakan, tüm diplomatik temasların yapıldığını kaydetti.

“MENBİÇ’TE ABD’NİN SÖZÜNÜ TUTMASINI BEKLİYORUZ”

Menbiç’le ilgili soruyu yanıtlayan Yıldırım, “ABD’nin bu konuda sözünü tutmasını bekliyoruz, şu an yoğunluğumuz Afrin’de” dedi.

“HER TÜRLÜ LOJİSTİK DESTEK HEDEFİMİZ”

“ABD lojistik destek verirse ne yaparsınız” sorusunu yanıtlayan Yıldırım, “Her türlü lojistik destek bizim hedefimiz” diye yanıtladı.

DALI TERÖRİSTE, ZEYTİN SİVİLE”

Operasyona neden Zeytin Dalı dendiğine ilişkin olarak Yıldırım, “Teröristlere dalını gösteriyoruz zeytinlerse oradaki sivilleri yönelik bir girişim onu sembolize ediyor” diye konuştu.

“OPERASYONA HALKIN DESTEĞİ TAM”

Operasyona halkımızın yüzde 100 desteği olduğunun altını çizen Başbakan, “Türkiye Kürtleri yok etmek için oraya gitti” şeklinde kara propaganda yapıldığını vurguladı.

Çavuşoğlu’ndan Fransa’ya tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa veya başka bir ülkenin Zeytin Dalı harekatını BMGK’ya götürmesinin teröre açık destek olarak algılanacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa’nın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nu toplanmaya çağırmasını değerlendirdi. Bakan Çavuşoğlu Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian’le görüştüğünü ve toplantının Suriye hakkında genel bir çağrı olduğu bilgisini aldığını söyledi.

Çavuşoğlu, “Fransa’dan bize destek vermesini bekleriz” dedi. Zeytin Dalı operasyonunu BMGK’ya götüren ülkelerin müttefik olarak değil teröre destek veren ülkeler olarak değerlendirileceğini söyledi. 

Çavuşoğlu, “Bu bölgeyi teröristlerden temizleyeceğiz. Reyhanlı’ya yaptıkları saldırı bunları son çırpınışları. Yanı başımızda böyle bir tehdit varken kimse bizden durmamızı beklemesin” dedi

İran’dan açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, “Ümit ediyoruz bu operasyon bir an önce sona erer ve Suriye ve Türkiye’nin sınırındaki krizin yayılmasının önü alınır.” dedi.

Genelkurmay Başkanı Akar’dan açıklama

Genelkurmay Başkanı Akar dün yaptığı açıklamada Türk Silahlı Kuvvetlerinin hudutlarda ve bölgede istikrarı sağlamak maksadıyla Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/YPG-PYD ve DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkının bu örgütlerin baskı ve zulmünden kurtulmasını sağlamak üzere Zeytin Dalı Harekatı’nı icra etmeye başladıklarını bildirdi.

Harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadele konusundaki terörle mücadeleye yönelik özel kararları ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olacak şekilde gerçekleştirileceğini belirten Akar, “Harekatın planlama ve icrasında sadece ama sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, bina, silah, araç ve gereç hedef alınacak. Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir.” değerlendirmesini yaptı.

Konuşmasında Silahlı Kuvvetler mensuplarına seslenen Akar, şöyle devam etti:

“Milletimiz ne zaman ihtiyaç duyduysa ‘Peygamber ocağı’ olarak da adlandırılan Silahlı Kuvvetlerimiz, kahraman Silahlı Kuvvetler mensupları, ordumuz, yani sizler, daima göreve hazır oldunuz ve binlerce yıllık tarihimizin şanlı timsali al bayrağımızın ister kara vatan, ister mavi vatanda özgürce dalgalanması için gerektiği zaman göğsünüzü siper ettiniz. ‘Ölürsek şehit, kalırsak gazi’ anlayışıyla çıktığınız bu yolda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan, ülkemizin güvenliği için yurt içinde ve sınır ötesinde kahramanca mücadele ettiniz.”

Akar, vatan ve millet için, cumhuriyet için Silahlı Kuvvetler vazifesini yaparken, şehit olan tüm silah arkadaşları, güvenlik mensupları ve korucuları saygı, minnet, şükran ve rahmetle andığını dile getirerek şunları kaydetti:

“Tabii şu anda bile bazı yaralılarımız, gazilerimiz var onlara da saygılarımızı, şükranlarımızı sunuyoruz. Kendilerine acil şifalar diliyoruz. Arkadaşlarım, sizlerin şanlı tarihimizden aldığınız güç, asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasıyla bu görevden de alnınızın akıyla çıkacağına inancımız tamdır. Yolunuz, bahtınız açık olsun.”

Harekatta Afrin’deki 7 bölgede belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108’i vuruldu.

Dışişleri Büyükelçileri bilgilendirdi

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin’in Türkiye’deki misyon şefleri, Afrin harekatı hakkında bilgilendirilmek üzere Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Başbakan: “Gelişmelere göre kara harekatı icra edilecek”

Başbakan Binali Yıldırım Genelkurmay Karargahı’na giderek harekat hakkında bilgi aldı. Başbakan Yıldırım  yaptığı açıklamada “Yarın itibarıyla gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir. Bu operasyonda Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçik’in yanı sıra Özgür Suriye Ordusu’ndan da katılanlar vardır” ifadelerini kullandı.

Suriye’ye yazılı bildirimde bulunuldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrin‘deki Zeytin Dalı Harekatı‘yla ilgili, Suriye‘de rejime yazılı bildirimde bulunulduğunu fakat bunun rejimden icazet almak anlamına gelmediğini, uluslararası hukuka uygun hareket ettikleri için böyle bir yazılı bildirimde bulunduklarını söyledi.

Rus birlikleri Afrin’den çekildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı operasyon bağlamında bölgedeki Rus askerlerinin, güvenliklerinin sağlanması amacıyla Afrin’den Tel Rıfat bölgesine sevk edildiklerini duyurdu.

Rusya, ABD’yi suçladı

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) Suriye’deki ABD yanlısı silahlı gruplara silah temin etmesi nedeniyle Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyon başlattığını hatırlatarak “ABD’nin Suriye’deki sorumsuz davranışları, ülkedeki çözüm sürecini tehdit etmektedir.” açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısındaki kriz durumunun gelişimine katkıda bulunan başlıca etkenin ABD tarafından atılan provokatif adımlar olduğu vurgulandı.

“ABD’nin Suriye’deki sorumsuz davranışları çözüm sürecini ve Cenevre sürecini tehdit etmektedir”

ABD’nin Suriye’de Kürt nüfusunun yoğun olduğu bölgeler yaratarak bu bölgeleri izole etmeye çalıştığı ifade edilen açıklamada “Pentagon’un Suriye’deki ABD yanlısı silahlı gruplara modern silahlar temin etmesi nedeniyle Türkiye, Afrin’e yönelik operasyon başlattı. ABD’nin Suriye’deki sorumsuz davranışları, ülkedeki çözüm sürecini ve Cenevre sürecini tehdit etmektedir.” değerlendirmesine yer verildi.

Türkiye bugün saat 17.00 itibarıyla Afrin’de “PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere” Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı da Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı operasyon bağlamında bölgedeki Rus askerlerinin güvenliklerinin sağlanması amacıyla Afrin’den Tel Rıfat bölgesine sevk edildiklerini duyurmuştu

Pentagon’dan açıklama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde PYD/PKK ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili “gerilimin tırmandırılmaması” mesajı verdi.

Pentagon Sözcüsü Adrian Rankine-Galloway, yaptığı yazılı açıklamada “Bütün taraflara gerilimi tırmandırmamaları ve en önemli görev olan DEAŞ’ı ortadan kaldırmaya yönelmeleri çağrısında bulunuyoruz.” ifadesine yer verdi.

Rankine-Galloway, “Türkiye’nin ABD tarafından da terör listesine alınan PKK hakkındaki kaygılarını anlıyoruz. ABD, PKK’ya herhangi bir destek sağlamıyor.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  SURİYE

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Soçi’den İdlib’de Silahsız Bölge kararı çıktı

  Soçi’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin&#…