Başbakan Binali Yıldırım, Afrin operasyonunun işgale dönmemesi gerektiği uyarısında bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a yanıt verdi: Fransa’nın düşüncesi sakat, işgal yok.

Başbakan Binali Yıldırım, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile baş başa görüştü.

Çankaya Köşkü’ndeki basına kapalı görüşme 1 saat sürdü. Görüşme sonrası iki lider kameralar karşısına geçti. 

Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı için “İşgale dönerse bizim için gerçek bir sorun olur” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a yanıt verdi. Yıldırım, “Fransa’nın düşüncesi sakat, işgal yok. Türkiye’nin katiyen bir işgal mantığı içinde hareket etmediğini bütün dünya biliyor, bilmelidir. Fırat Kalkanı’na bakarsak bunu görürüz” dedi.

Başbakan, roketli saldırıların Türkiye sınırları içerisinden yapıldığına yönelik iddialar için ise “Türkiye’nin içerisinde, Türkiye’deki vatandaşlara roket saldırısı akla ziyan, deli saçması düşüncelerdir. Buna kargalar bile güler” ifadelerini kullandı.

Yıldırım’ın basın toplantısında yaptığı açıklamalardan öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

“Zeytin Dalı Harekatı hakkında sayın başbakanı bilgilendirdim. Operasyonun amacı terör örgütlerini yok etmek. Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz. Hedef Suriye’nin toprak bütünlüğü. Hedefimiz ülkemize yönelik roketli saldırıları bertaraf etmek. Aynı zamanda Afrin bölgesine yerleşmiş olan PKK, PYD, DEAŞ gibi terör örgütlerini temizlemek. ÖSO askerleriyle birlikte TSK bu operasyonu gerçekleştiriyor. 

Terör örgütü orada burada sivillere zarar veriliyor diye kara propaganda yapılıyor. Asıl zarar görevn sivil vatandaşlarımız. Daha bugün Hatay’da gerçekleşen roketli saldırıda 17 yaşındaki Fatma Avlar isimli vatandaşımız zarar görmüştür. Göründüğü gibi zarar gören siviller bölgedekiler değil Türkiye’deki vatandaşlarımızdır. Bu operasyonun ne kadar haklı temellere dayandığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.”

Kaynak: NTV

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  FRANSA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Macron ve Putin Versailles sarayında yaklaşık 3 saat görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile ilk yüz yüze görüşm…