57a06903cbbf341be039cb86Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman ‘Bild’ gazetesine verdiği mülakatta, “AB üyeliği şartlarını yerine getirmek için neredeyse bütün ülkelerden fazla çaba sarf ettik, ancak şimdi AB’nin bir bölümünden tehdit, hakaret ve kuşatmadan başka bir şey görmüyoruz. Kendime suçumuz neydi, diye soruyorum. Bu Türkiye düşmanlığı neden?” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye’ye destek verilmemesinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Vize muafiyeti talebini yeniden dile getiren Mevlüt Çavuşoğlu Alman medyasını ‘manipülasyon ve yanlış bilgilendirme’ yapmakla suçladı ve “Gazeteniz de dahil olmak üzere Alman medyasında çıkan haberler Türkiye’nin gerçekleriyle ilgisi olmayan bir yöne kaydırılıyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Mülteci anlaşmasına bir bakın. Aramızda bütün Türkler için ekim ayından itibaren vize muafiyeti uygulanacağına dair anlaşma var. Anlaşmayı hatırlattığımda aniden hiddete kapılanlar oluyor. AB’nin işine yarayan her şeyi biz yerine getireceğiz ama karşılığında Türkiye hiçbir şey alamayacak. Bu olmaz”, dedi.

Erdoğan da Batı’yı eleştirmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Din İstismarına Karşı Birlik, Dayanışma ve Gelecek Perspektifi” gündemi ile toplanan Olağanüstü Din Şurası’nın açılışında yaptığı konuşmada “Batı bu süreç içinde hiçbir zaman yanımızda yer almamıştır. Batı darbecilerin yanında yer almıştır. Bunları sizler zaten ilahi fermandaki açıklamalarla gayet iyi biliyorsunuz” demişti. (DW Türkçe)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  AVRUPA BİRLİĞİ-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Macron: Türkiye hayati bir ortağımız, AB’nin ilişkileri koparmasına karşıyım

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) için hayati ön…