Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Irak’taki tartışmalı referendum sonrasında KDP’nin Türkiye temsilcisine “geri gelme” dediklerini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24 TV’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Çavuşoğlu, Kuzey Irak’taki tartışmalı referandumun ardından Mesud Barzani’nin KDP’nin Türkiye temsilcisi Ömer Mirani’ye geri dönmemesini istediklerini açıkladı.
Çavuşoğlu “Şu anda zaten KDP’nin temsilcisi burada olsaydı ‘Ülkeyi terk et’ diyecektik. Şu anda zaten Erbil’de olduğu için ‘Gelme kardeşim’ denildi. Burada olsaydı ‘Ülkeden ayrıl’ diyecektik. Daha önce KYB’nin temsilcisini, özellikle PKK’ya alan açtığı için biliyorsunuz gönderdik. Bundan sonra böyleyiz. Bize karşı yanlış yapan herkese karşı biz de gerekli tedbirlerimizi alırız. KDP temsilcisi burada olsaydı gönderecektik. Ama orada olduğu için telefonla arkadaşlar aradılar, ‘Türkiye’ye gelme kardeşim’ dediler. O da ‘Ben anladım mesajınızı’ dedi” diye konuştu.

NTV’ye bilgi veren yetkililer, KDP bürosunun şu aşamada kapatılmadığını, ancak temsilcisi Ömer Mirani’nin Türkiye’ye dönüşüne izin verilmeyeceğini belirtti.

Bundan sonraki sürecin gelişmelere göre yeniden değerlendirileceği vurgulandı. (NTV/AA)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  IRAK-KUZEY IRAK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı… Ankara, Bağdat’tan artık sözünü tutmasını bekliyor

Sibel Yeşilmen Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, bugün Irak Başbakan Yard…