texas-ta-dehsetli-patlama_normal_2972145111

Haber: Sibel Yeşilmen

Suudi Arabistan ile İran arasında yılın ilk günlerinde patlak veren ve Bahreyn, Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin katılması ile  ile gitgide genişleyen  kriz sonrasında bir süredir konuya ilişkin sessizliğini koruyan Ankara bu sessizliği bozdu. Dışişleri Bakanlığı’ndan bu sabah nihayet açıklama geldi. Bakanlık açıklamasında, “Suudi Arabistan’ın İran’daki diplomatik ve konsüler misyonlarına yönelik saldırılardan endişe duyulmaktadır.” denildi. 

Açıklama şöyle devam ediyor: “Diplomatik ve Konsolosluk İlişkileri Hakkındaki Viyana Sözleşmeleri  uyarınca diplomatik ve konsolosluk misyon binaları  tam dokunulmazlık hakkına sahip olup, kabul eden devlet bu misyonların güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu bakımdan, Tahran ve Meşhed’deki Suudi Arabistan misyonlarına yönelik saldırılar kabul edilemez. 

Türkiye iki ülke ‎arasındaki gerginliğin bölge güvenliği, istikrarı ve barışı üzerinde olumsuz yansımalara sebebiyet  vermemesini, bir an önce tehdit dilinin bırakılarak diplomasi diline dönülmesini ve teenni ile hareket edilmesini istemektedir.

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  İRAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi Ankara’da yapıldı. Zirve sonrası Suriye için ortak açıklama yayınlandı

Ankara’da gerçekleştirilen Suriye konulu liderler zirvesinde, Türkiye, Rusya ve İran…