Birleşmcumhurbaskani-erdogandan-kilicdarogluna-kan-dokme-tepkisi,OlkpVtQBo0S5CPNyj0JvXAiş Milletler) Genel Kurul toplantıları için ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’deki geçiş hükümetinde Beşar Esad’ın olmaması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Reuters ajansına verdiği mülakatta Türkiye’nin, Esad iktidardan uzaklaştırılmadıkça Suriye’de barışın sağlanacağına inanmadığını belirtti.

“Suriye’nin geleceğine kendi halkı karar vermelidir” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu katil (Esad) neden bazı ülkelerce destekleniyor? Esad, herhangi bir geçiş sürecinin parçası olamaz. Dünya, Suriye sorununa Esadsız bir çözüm bulmalıdır. Diğer ülkeler Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı göstermelidir.

‘ABD bir teröristi barındırmamalı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fethullah Gülen’in iadesi konusunda ise “ABD bir teröristi barındırmamalı” dedi.

Gülen’in faaliyetlerinin dünya çapında yasaklanması gerektiğini belirten Erdoğan, “Gülen terörist örgüt elebaşı olmaktan dolayı iade edilmeli ya da sınır dışı edilmeli” diye konuştu.

‘AB de sözlerini yerine getirmeli’

Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik süreciyle ilgili bir soruya da şu cevabı verdi:

“Türkiye, AB üyelik süreciyle ilgili sözlerini tuttu. Bu iki yönlü bir durum ve AB de sözlerini yerine getirmeli. Biz bu süreci sona erdirmedik. AB’nin bu süreçle ilgili dürüst olmasını istiyoruz.”

AB ve Türkiye arasındaki göçmenlerle ilgili anlaşmayla ilgili olarak da AB’yi eleştiren Erdoğan, “AB taahhütlerini yerine getirmedi” dedi. (BBC Türkçe)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  FETHULLAH GÜLEN'İN İADESİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Dışişleri’nden Suriye’ye hava operasyonuna ilişkin açıklama

Haber: Sibel Yeşilmen ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik hava oper…