C555557umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Komisyonu’nun ‘vize serbestisi’ için Türkiye’nin terörle mücadele yasasını AB’ye uyumlu hale getirmesi gerek’ açıklamasına tepki gösterdi.AB’nin talep ettiği, Erdoğan’ın tepki gösterdiği o maddeye göre AB Komisyonu, organize suçlar ve terörle mücadele yasasının Avrupa insan hakları sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadı ve Avrupa ülkelerindeki uygulamalar dikkate alınarak gözden geçirilmesini istiyor.

Komisyon ayrıca “terör” tanımını çok geniş buluyor ve daraltılmasını talep ediyor.

Brüksel’de çadır

Öte yandan Erdoğan  “Şu anda Avrupa Birliği vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz diyor. Siz Avrupa Parlamentosu yanında çadır kuran teröristlere müsaade ediyorsunuz. Bu zihniyetini neden değiştirmiyorsunuz? Teröristlere çadır kurduracaksın, bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin, bize de vize için terör yasasını değiştirin diyeceksin. Biz yolumuza gidiyoruz sen yoluna git kiminle anlaşabiliyorsan anlaş” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Mart ayında Brüksel’deki AB liderler zirvesine katılımı sırasında AB Konseyi binasının arkasında kurulan bir standda PKK’nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri bulunuyordu. Erdoğan bu olaya tepki gösterdi.

Türkiye’den yetkililerin Belçika’yla temasa geçmesi sonucu stand kaldırılmış, ancak daha sonra tekrar kurularak 1 Nisan’a kadar açık kalacağı yönünde Brüksel Belediyesi’nden açıklama yapılmıştı.

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  GÜNCEL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

8 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı ziyarete büyük önem verilen Türkiye-Irak ilişkilerinde yoğun dönem. Diplomasi trafiği hızlanıyor

Sibel Yeşilmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mart 2011’de Başbakan sıfatıyla Ir…