140125185455_hollande_304x171_n_nocredit

Son günlerde Türk kamuoyu onu çalkantılı aşk hayatı ile konuşuyor. Türk basınında birbiri ardına haberleri yayınlanıyor. En son yeni bir yasak aşkı magazin gündemine düştü ve ardından da uzatmalı hayat arkadaşı ile ayrıldığını açıklayarak magazin haberlerine noktayı koydu. Fransa Cumhurbaşkanı Sosyalist François Hollande yarın resmi bir ziyaret için Türkiye’ye geliyor. Ziyaret bizzat gerçekleşmesi açısından bile önemli. 22 yıl sonra ilk kez bir Fransız Cumhurbaşkanı resmen Türkiye’yi ziyaret etmiş olacak, iyi gitmeyen Türkiye-Fransa ilişkilerini rayına oturtmak açısından bu geliş büyük önem taşıyor, bir fırsat…

Ankara ve İstanbul ayağı var ziyaretin. Ses sanatçısı, benim de çok severek izlediğim Candan Erçetin’e, Türk-Fransız ilişkilerine katkıları nedeniyle Devlet Nişanı takacak konuk Cumhurbaşkanı. Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ile biraraya gelecek İstanbul’da.

Gezinin ilk durağı Ankara’da Çankaya Köşkü’nde ikamet edecek olan Cumhurbaşkanı Hollande’ın, Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi de bulunuyor ziyaret programında.

Türk yetkililerle görüşmelerinde gündemin elbette ilk maddesi Türkiye-AB ilişkileri olacak. Zira, Fransa Sarkozy döneminde Türkiye’nin AB üyeliğine kesin bir dille karşı çıkıyordu. Ancak  Hollande Sarkozy’e göre Türkiye’nin üyeliğine daha ılımlı bakıyor.  AA muhabirine Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ilişkin Fransa’nın tutumunu değerlendiren Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Fransa’nın 23. ve 24. fasılların açılmasına bir itirazı olmadığını, ancak 17. fasılın açılmasında tereddütleri olduğunu söyledi.Büyükelçi Burcuoğlu, Fransa’da “aşırı sağ”ın yükselişte olduğunu, bu nedenle de Mart`ta yapılacak yerel seçimler ve ardından Mayıs`ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi Türkiye’nin AB üyeliğine desteğin gündeme getirilmek istenmediğinin altını çizdi. 

Son günlerde Türkiye’de yaşananları yani yargıda ve emniyette birbiri ardına gerçekleşen görevden almaları, 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonunu ve HSKY düzenlemelerini konuşmamaları ise sürpriz olur. Fransa’nın yargı bağımsızlığı konusundaki rahatsızlığını Türk tarafına iletmesi bekleniyor ziyaretinde Hollande’ın.

Fransız şirketlerinin Türkiye’deki büyük projelere  olan ilgisi ve bu konudaki beklentilerinin de ikili ekonomik ilişkiler çerçevesinde görüşülmesi bekleniyor. İşadamlarının da eşlik edeceği ziyaret kapsamında Fransa, Türkiye ile nükleer enerji işbirliği ve askeri ihaleler ile de yakından ilgileniyor.

Suriye başta olmak üzere, bölgesel konular ile “Ermeni soykırımı iddialarının da görüşmelerde ele alınması sözkonusu. 

Ziyaretin ev sahipliğini yapacak olan Çankaya Köşkü’den gelen açıklama ise şöyle: 

“Ziyaret kapsamında 27 Ocak Pazartesi günü Ankara’da gerçekleştirilecek resmi görüşmelerde, başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınacak, yeni işbirliği ve ortaklık imkanları üzerinde durulacaktır. Ayrıca, AB dahil güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulacaktır. Ziyaret vesilesiyle, iki ülke arasındaki işbirliğinin pekiştirilmesine ve ilişkilerin ahdi zemininin güçlendirilmesine yönelik olarak bazı anlaşmalar imzalanacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanı Sayın Hollande, Ankara’daki resmi temasların tamamlanmasının ardından 28 Ocak Salı günü İstanbul’da Türk-Fransız İş Forumu’na katılacaklardır.

Fransa Cumhurbaşkanı`nın ziyareti, köklü dostluk ve müttefiklik ilişkilerine sahip olan iki ülke arasındaki çok boyutlu ilişkilere yeni bir ivme kazandırılmasını sağlayacak, bu yönde ortak iradenin en üst düzeyde teyit edilmesine vesile olacak ve işbirliğimizin karşılıklı yarar temelinde her alanda derinleştirilerek geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.”

 

Sibel Yeşilmen

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  HABER-ANALİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı: “Dışişleri’nde bir gelenek bir başka Bahar’a”

İlki 2008 yılında yapılan ve aradan geçen süre zarfında gelenekselleşen, 2017 yılında 9.dü…