nelson-mandela

Yazımı yazdığım dakikalarda,  geçen Perşembe günü 95 yaşında hayatını kaybeden eski Güney Afrika lideri Nelson Mandela için Johannesburg’da düzenlenen cenaze töreni hala devam ediyordu. 95 bin kapasiteli stadyumda dünya liderleri; efsanevi insan,  yaşamının 27 senesini hapiste geçirdikten sonra, 1994 yılında Güney Afrika’nın ilk siyah Devlet Başkanı olan ve Nobel Barış Ödülü sahibi Nelson Mandela’yı düzenlenen tören ile uğurluyordu.

ABD Başkanı Obama, Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve şimdiki Cumhurbaşkanı François Hollande, Küba lideri Raul Castro, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, U2’nun solisti Bono ve eşi Ali Hewson, İngiltere Başbakanı David Cameron’u gördüm törende hazır bulunan isimler arasında. 

Üç eski ABD başkanı George W. Bush, Bill Clinton ve Jimmy Carter oradaydı. Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li Yuanchao, Namibya Cumhurbaşkanı Hifikepunye Pohamba ve Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee yerlerini almışlardı tören alanında.

Hatta, ABD Başkanı Obama yaptığı konuşmada, Nelson Mandela’yı Mahatma Gandhi, Martin Luther King ve Abraham Lincoln gibi devlet adamlarıyla kıyasladı ve Mandela’nın “bir tarih devi” olduğunu söyledi, dünyayı eşitsizlik, yoksulluk ve ırkçılıkla mücadele ederek Mandela’nın mirasına sahip çıkmaya çağırdı.

Bu arada Obama’nın Küba lideri Raul Castro ile el sıkışması da, elbette çok tarihi bir buluşma, uluslararası ajanslarda ilk sırayı aldı bile. Yani cenaze çok çok önemli bir buluşmaya da sahne olmuş oldu.

Bize gelince… Türkiye’yi törende Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay temsil ediyor. Ne Cumhurbaşkanı Gül ne de Başbakan Erdoğan gitmediler. Törene üst düzey katılım göstermeyen bir başka ülke de İsrail. Başbakan Binyamin Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Peres de gitmediler. İsrail Başbakanı, seyahat ve güvenlik maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle törene katılmayacağını açıklamıştı, Peres ise sağlık nedenleriyle. 

Bu arada hatırlatmak isterim. 1992 yılında Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, Afrika Ulusal Kongresi Başkanı iken Nelson Mandela‘ya verilmişti. Ancak Mandela, ödülü kabul etmemişti. Hatta Hürriyet gazetesi “Çirkin Afrikalı” manşetiyle o gün yayınlanmıştı. Bu manşet Mandela’nın ölümünün ardından da yine Sosyal Medya’da ağırlıklı olarak yer almış ve tartışılmıştı.

Gül ve Erdoğan’ın niye gitmedikleri konusunda bir açıklama yapılmadı. Bu bir protesto mu, yoksa İsrailliler gibi seyahat bedelleri yüzünden mi bilemiyorum; ama şunu biliyorum. Yağmur altında, milyonlarca insan, hüzünlü şarkılar söyleyerek efsane lideri uğurluyor. Bugün hüzün var Johannesburg’da…

 

Sibel Yeşilmen

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  HABER-ANALİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı: “Dışişleri’nde bir gelenek bir başka Bahar’a”

İlki 2008 yılında yapılan ve aradan geçen süre zarfında gelenekselleşen, 2017 yılında 9.dü…