Gündemi dün ve bugün meşgul eden önemli bir konu var. Hepiniz okuyor, dinliyorsunuz. Ne o? Başbakan Erdoğan’ın kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmalarından duyduğu rahatsızlığa ilişkin sözleri, Sosyal Medya’da büyük reaksiyon yaratan açıklamaları…

Dün Kızılcahamam kampının son gün konuşmasında Başbakan’ın bu sözleri sarfettiği Zaman Gazetesi’nin sabah saatlerinde yayımladığı bir haberde dile getirilmişti. Ben de bu haberi Diplomasimuhabirhaber’de kullanmıştım. Haberde Başbakanın Partililere yaptığı konuşmada “Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor. Bunun denetimi yok. Muhafazakar demokrat yapımıza bu ters. Vali Bey’e bunun talimatını verdik. Bunun bir şekilde denetimi yapılacak.” dediği iddia edilmişti.

Gazetenin haberine uzunca bir sure Başbakanlık sessiz kaldı. Ama, ilerleyen dakikalarda Başbakanlık kaynaklarından bir yalanlama açıklaması geldi. Açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın yurt sıkıntısına vurgu yaparak, öğrencilerin aynı evlerde erkekli kızlı yaşamak zorunda kaldıklarını ifade ettiği, ancak evlere denetimle ilgili bir konudan bahsetmediği belirtildi. Başbakanlık yetkilileri, Erdoğan’ın Vali’ye talimatının evleri kontrolle ilgili değil, yurt sorunun çözülmesiyle ilgili olduğunu ifade etti. Yani yalanladı haberi. Bir başka deyişle, Zaman gazetesinin haberi Başbakanlık kaynaklarına göre doğru değildi.

Haber daha sonra bir kez daha yalanlandı. Hem de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından. Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada,

“Gazetelere yansıdığı şekliyle özel evlerde kalan talebelerin şu veya bu şekilde denetlenecekleri veya baskınlar yapılacağı şeklindeki yazılar gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır. Düpedüz asparagas bir haberdir. Bizim böyle bir yetkimiz yok, düşüncemiz de yok. Başbakan’ın buna benzer bir ifadesi de kesinlikle söz konusu değil. Ama Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı olan tüm yurtların, özel ticari amaçlarla kişiler tarafından açılmış olan yurtların da denetlenmesi hem Milli Eğitim Bakanlığımız’ın hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın görevleri içindedir. Yoksa özel kiralanmış evlerde kimler kalıyor, kimlerle birlikte kalıyor, ne yapıyorlar, ne yapmıyorlar, bunlar bizim ilgi alanımız içerisinde değil. Bunu kesinlikle reddediyorum ve bu tür haberleri maksatlı buluyorum.”dedi.

İşte o ana kadar herşey normal görünüyordu. Yani haberler yazılır ve bir kısmı da doğru değilse yalanlanır, ama sonra dikkat çekici bir gelişme yaşandı ve Başbakan Erdoğan bugün yaptığı grup toplantısında Zaman gazetesinin haberini doğruladığı gibi, kız ve erkeklerin aynı evde kalmalarından duyduğu rahatsızlığı çok güçlü ifadelerle destekleyen çok sayıda cümleyi de beraberinde sarfetti. Yani habere sahip çıktı, “evet söyledim” dedi. Ne dedi bugün: 

“Kızlı erkekli kalınan evlerde nelerin olduğu belli değil, karmakarışık herşey olabiliyor. Ondan sonra anne babalar ‘Devlet nerede’ diye feryat ediyor. Kusura bakmasınlar, bu yaşam tarzına müdahale değildir, yorumlayanlar varsa buyursunlar yorumlasınlar. Peki, bu ihbarlar nereden geliyor? Aynı apartmanda yaşayan komşularından geliyor. Biz bu ihbarları bir kenara atamayız. Valiliklerimiz’le, emniyet teşkilatımızla bu tür ihbarları değerlendirip,üzerine gidiyoruz”.

İşte bu açıklamanın ardından Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, bence de çok haklı olarak, tepkisini gösterdi. “Dün ‘Zaman yalan yazdı’ diyenler, bugün Başbakan Erdoğan’ı dinlerken utanmış olmalı. Zira Başbakan dünkü haberi canlı yayında teyid etti. Başbakan mertce’ne dedimse o’ manasında dürüstce açıklama yaptı. Dün ‘öyle demedi’ diyen ve Zaman’ı suçlayanlar da mert olmalı, Güya Başbakan’ı koruyor gibi yapıp Zaman’a yalan haber isnat eden internet sitelerinden hala özür yok. Mazeretler yetersiz. Özür şart”… Tweet attı Dumanlı ve bunları yazdı.

Yani tuhaf, çok tuhaf… Başbakan bugün Arınç’ı ve -her kimse onlar- Başbakanlık kaynaklarını yalanladı. Ne oldu, nasıl oldu bilinmez, ama dün yalanlanan haber bugün birden gerçek oldu… Eeee… Burası Türkiye…

 

Sibel Yeşilmen

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  HABER-ANALİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı: “Dışişleri’nde bir gelenek bir başka Bahar’a”

İlki 2008 yılında yapılan ve aradan geçen süre zarfında gelenekselleşen, 2017 yılında 9.dü…