Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ilginç bir tesadüfle, hem de doğum gününde, Mısır tarafından “İstenmeyen Adam” ilan edilmiş ve geçtiğimiz günlerde de  Kahire’den ayrılmıştı.  Büyükelçi ülkeyi terketse de Facebook’ta en aktif Büyükelçilik sayfalarının bana göre, belki de başında gelen, Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği Botsalı’nın eksikliğini hissettirmiyor ve bizi son gelişmelerden haberdar etmeyi sürdürüyor. Mazlahatgüzarımız kim bilemiyorum, ama kendilerine tebriklerimi iletiyorum. Bazı Büyükelçilikler bu sayfaları sırf açmış olmak için açarken, Kahire Büyükelçiliği pro aktif bir bilgilendirme sürdürüyor. İşte bu bilgilendirmelerden bazıları da Büyükelçi`nin vedası ile ilgili olanları. Sayfada hem çok sayıda veda fotoğraflarına yer verildi hem de Arapça yayınlanan “Al-Shurouk” gazetesinde yeralan bir habere.  Haber şöyle: 

“Türk Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, dün yoğun güvenlik önlemleri altında Kahire’den ayrıldı. Onlarca Elçilik çalışanı Büyükelçi`yi üst düzey ziyaretçilere özel olarak açılan şeref salonundan uğurladı. Botsalı, uçağın kalkışına iki saat kala havalimanına geldi. Kahire’den ayrılışı öncesinde, kendisinden basına açıklama yapmasını bekleyen gazetecilere teşekkür ederek, konuyla ilgili açıklama yapmayacağını söyledi ve görüntü alınmamasını istedi. Büyükelçi, önceki gün Büyükelçilik rezidansında Mısır’da yaşayan Türkler ve yatırımcılar onuruna verdiği resepsiyonda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye-Mısır ilişkileri, iki ülke halklarını birbirine bağlayan insani ve tarihi bağlar ve ortak çıkarlar temelinde gelişmeye devam edecektir.”

KAHIRE BÜYÜKELÇİSİ BOTSALI: “GÜNEŞ DOĞUDAN YÜKSELİR”

Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Tacikistan Büyükelçileri`yle birlikte 200′e yakın Türk ve Mısırlı işadamıyla Büyükelçilik konutunda son bir kez buluşan Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı; “Pusulalar Doğu’yu gösteriyor, güneş doğudan yükselir, doğunun siklet merkezi ise Orta Asya’dır.  Kahire’de Türkiye’nin beş Büyükelçisi daha var…” dedi. 

Botsalı Mısır’da dördüncü yılını tamamladığını, son üç yılda altı hükümet değiştiğini, bu süre zarfında tabii nedenlerle kapanan bir iki işletme haricinde Türk fabrikalarının ara vermeden üretime devam ettiklerini; Türklerin herkesin sindiği ve Mısır’a sırtını döndüğü günlerde dahi kardeş Mısır halkıyla ekmeklerini paylaşmayı sürdürdüklerini, durum ne denli karmaşık ve sorunlar ne kadar derin olursa olsun, Türk yatırımcıların yeni iş alanları ve istihdam kapasitesi yaratarak Mısır’da kalkınma ve istikrara katkıda bulunmaya devam edeceklerini anlattı.

Yirmibirinci asırda dünyaya yön verecek kavramların ekonomi, sanayi, ticaret, kalkınma, finansman, büyüme ve refah olduğunu, siyaset her zaman önemli olmakla birlikte artık küresel ekonominin kendisine özgü kurallarının bulunduğunu, medeniyet ekseninin Batı’dan doğuya kaymaya başladığını, bugün Doğu denildiğinde dikkatlerin Türk dünyasına çevrildiğini belirtti. Büyükelçi Botsalı, sözlerinin sonunda: “Bu akşam sizlere Allah’a ısmarladık demiyorum. Zira, Haziran ayında görevim sona ererken veda etmiştim. Şimdi kardeş Mısır’ın iyiliği için dua etmek zamanıdır.” dedi.

Büyükelçilik paylaşmasa, biz İstanbul’dan bu bilgileri göremeyeceğiz. Umarım bu aktif bilgilendirme daha da devam eder, aynı şekilde, aynı süratle. En azından ben takipçinizim … https://www.facebook.com/TCKahireBuyukelciligi

 

Sibel Yeşilmen

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  HABER-ANALİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı: “Dışişleri’nde bir gelenek bir başka Bahar’a”

İlki 2008 yılında yapılan ve aradan geçen süre zarfında gelenekselleşen, 2017 yılında 9.dü…