Emeği geçen herkesi kutluyorum!!! Bir büyük başarı… Kimselere birinciliği bırakmamışız, ne mutlu bize!!!

ODTÜ’de “top çekmek” (Tap çekmek olarak okunuyor) derdik. Yani sınavda en iyi sonucu almak. Sınav sonucu açıklandığında, listenin 1. sırasında sınavın en başarılı ismi olarak kendi ismimizi görmenin verdiği keyif anlatılamazdı. Şükürler olsun ki, bu hissi çokça yaşadım. Ama bu kez ülkece top çektiğimiz bu durum aynı keyfi vermiyor, veremiyor bana. Evet liste başı olmuşuz, 1. sıradayız, Bizden sonra İran ve Çin geliyor, ama ben çok üzgünüm. Bu haberi yaparken utanıyorum, utanç verici bir durum. Ayıp… Ayıp….

Basın özgürlüğü ve gazetecilerin haklarının korunması konusunda dünyanın en saygın uluslararası basın kuruluşlarından Gazetecileri Koruma Komitesi (Committee to Protect Journalists-CPJ) ‘2013 yılında hapiste olan gazeteciler’ raporunu yayınladı. Lütfen ingilizce biliyorsanız bu linki ziyaret edin ve durumumuzun vahametini oradan görün: ttps://www.cpj.org/imprisoned/2013.php

Ama ben size anlatayım. Dünya’da en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke olarak Türkiye yine ilk sırada yer aldı. Türkiye bu rekoru 40 tutuklu gazeteci ile almış. Geçen yıl rakam, peki haydi bu başarıyı gözardı etmeyeyim 49 imiş!!! Bu yıla dönersek; İran: 35, Çin: 32. Liste Eritre, Vietnam, Suriye, Azerbaycan, Etiyopya, Mısır ve Özbekistan ile devam ediyor.

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) yayınladığı raporda, 2013 yılını gazeteciler için ‘ikinci en kötü yıl’ şeklinde değerlendirdi.
— Raporda, Türkiye, İran ve Çin’de hapse atılan gazeteciler toplamının, tüm dünyada hapse atılan gazeteci sayısının yarısından fazla olduğu açıklandı.

— 2012 yılında hapse atılan gazeteci sayısının 232 olduğu ve rekor kırıldığı anımsatılan raporda, bu yıl bu sayının 211’e düştüğü ve bunun da ikinci rekor olduğu vurgulandı.

— ‘Ankara, Tahran ve Pekin’in hoşgörüsüz hükümetleri, 107 gazeteci, editör yada yazarı susturmak için ‘devlete karşı suç işleme’ gerekçesini kullandı’ görüşüne yer verilen raporda, ‘Türkiye ve İran, bu konuda geçen yıl olduğu gibi en kötü birinci ve ikinci ülke oldu’ denildi.

— Her iki ülkenin de 2013 yılı içinde hapiste olan bazı gazetecileri özgür bıraktığına değinilen raporda, Çin’de hapiste bulunan gazeteci sayısının geçen yıl ile aynı olduğu belirtildi.

— Raporda, ‘Değiştirilen bazı yasalar da gazetecilerin aşırı tutukluluk süreleri göz önüne alınarak serbest kalmalarını sağladı. Ama Türkiye’de hala bazı Kürt gazeteciler terör suçlamaları, bazı gazeteciler de hükümete karşı darbe girişimi hazırladıkları gerekçeleri yüzünden hapiste’ denildi.

— Raporda, kapsamı çok geniş olan, ancak neyin neye göre tanımlandığı belirli olmayan Terörle Mücadele Kanunu’nun, hapiste olan gazeteciler için en önemli sorunlardan biri olduğu belirtildi.

Anladınız siz onu. İşte durum böyle.

Haksız mıyım? Üzücü değil mi? Hak ediyor muyuz bu başarıyı?

Yıllardır bu mesleği yapan bir gazeteci olarak, keşke bu haberi yapmak zorunda kalmasaydım…

 

Sibel Yeşilmen

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  HABER-ANALİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı: “Dışişleri’nde bir gelenek bir başka Bahar’a”

İlki 2008 yılında yapılan ve aradan geçen süre zarfında gelenekselleşen, 2017 yılında 9.dü…