Kimse kıvırmaya, toparlamaya, üstünü kapatmaya kalkmasın. Bu düpedüz bir kriz. Evet hükümette çatlak var. “Ortada birşey yok. Sitem sevgiden doğar” cümleleri bana hitap etmiyor hatta gülüp geçiyorum, bu söylemi ne olur daha fazla uzatmayın, hakikaten komik oluyorsunuz.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç oldukça kırgın olmalı ki, kendisine bağlı TRT ekranlarına çıkıp Başbakan Erdoğan’ı adeta topa tutu. Sitem etti, açıkça: “Ben bundan sonra yokum” dedi, “Sadece bir Bakan değilim senin dava arkadaşınım, kardeşinim beni zor durumda bıraktın, buna hakkın yoktu” dedi. Empati yapınca insan Arınç’a hak vermiyor değil. Zaten hatırlanacaktır Diplomasimuhabirhaber’de Başbakan Erdoğan’ın yardımcısı Arınç’ı nasıl zor durumda bıraktığını yaptığım Haber Analiz’de de anlatmıştım. Malum, son günlerin bir numaralı konusu “Kızlı erkekli öğrenci evleri” bu krize yol açtı. Bu arada hakikaten, ne konuymuş ama, hükümette çatlağa bile neden oldu. Sosyal Medya zaten ayakta. Bir de Arınç ile Başbakan’ı karşı karşıya getirdi bu konu. Zaten gereksiz, suni bir gündem maddesiydi.

Peki şimdi ne olacak? Çok alışkın değiliz AKP hükümetinde böyle krizlere. Gerçi Başbakan daha önce de ucube heykel krizi konusunda Kültür Bakanı’nı zor durumda bırakmıştı, ama o olay sonrasında Kültür Bakanı çıkıp ekranlara bu tür açıklamalarda bulunmamıştı. Yani bir ilk. Hem de AKP’nin güçlü isimlerinden Arınç ile karşı karşıya bu kez Başbakan.

Başbakan Polonya’da. Açıklama yapmasını bekliyoruz. Ama şu ana kadar açıklama yapacağına dair bir sinyal gelmedi. Yani top onda. Başbakan bu krizi ya daha da gerecek ya da Arınç’ın gönlünü alıp onu ikna edecek. Üslubu, tarzı, sözleri şekillendirecek gidişatı. Sert sözler söylerse Türkiye’ye dönüşünde ya da öncesinde Arınç istifa edebilir. Ya kameraların önünde yine devam edecek bu karşılıklı atışma, kriz  ya da bizler görmeden kapalı kapılar ardında anlaşacaklar ve kameraların önüne çıkıp süt liman görüntüler verecekler. Hakikaten merakla bekliyorum. Bakalım neler olacak?

 

Sibel Yeşilmen

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  HABER-ANALİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı: “Dışişleri’nde bir gelenek bir başka Bahar’a”

İlki 2008 yılında yapılan ve aradan geçen süre zarfında gelenekselleşen, 2017 yılında 9.dü…