Su160712071107_aleppo_shelling_624x351_afp_nocreditriye’nin en büyük ikinci kenti Halep’te çatışmalar tekrar şiddetlendi. Suriye ordusunun ilerleyişi nedeniyle son ikmal yolunu kaybeden muhalif gruplar, kent merkezine doğru yeni bir harekat başlattı.

 Günün erken saatlerinde başlatılan harekatta muhalif grupların yüzlerce havan topu atışı yaptığı ve Halep’in batısında çok şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtiliyor.

Muhalif gruplara yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, toplamda 300’ün üzerinde havan topunun atıldığını aktardı.

 

Suriye devlet televizyonu havan topu atışları nedeniyle 8 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda da yaralı olduğunu belirtiyor.

Halep’teki muhaliflerin son harekatı ordunun Castello yolu olarak bilinen ve Türkiye’ye açılan ana hattı kontrol eden ikmal yolunu ele geçirmesinin ardından geldi.

Halep’in muhaliflerin kontrolünde bulunan ve Suriye ordusu tarafından kuşatılan doğu bölgelerinde yaklaşık 300 bin kişi yaşıyor.

Başlatılan harekatta muhalifler şu ana kadar önemli bir ilerleme sağlayabilmiş değil.

Gözlemevi, Suriye savaş uçaklarının muhalif mevzilerini yoğun hava saldırılarıyla vurduğunu aktarıyor.

Kentin ordu kontrolündeki batı bölgelerinde yaşayan Ahmed adlı bir Halepli, Fransız haber ajansı AFP’ye muhalif bombardımanı nedeniyle evinin tamamen yıkıldığını anlattı.

Görgü tanığı, “Çatışma sesleri çok güçlü. Hâlâ duyuyoruz. Batı mahallelerini bombalıyorlar” dedi. (Haber BBC Türkçe/Fotoğraf: AFP)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  LÜBNAN, ORTA DOĞU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Kudüs tasarısı 128 oyla kabul edildi. 35 çekimser 9 hayır

ABD, İsrail, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Micronezya, Nauru, Togo, Palau, Kudüs …