A160608033926_hillary_clinton_nomination_speech_640x360_reuters_nocreditmerika Birleşik Devletleri’nde Demokrat Parti’nin başkan adaylığını garantileyen Hillary Clinton destekçilerine, kadınlar için tarihsel önemde bu ana ulaşmalarına yardımları için teşekkür etti.

 

Clinton New York’taki konuşmasında “Teşekkürler, önemli bir kilometre taşına ulaştık. Tarihimizde ilk kez bir kadın, önde gelen bir partinin başkan adayı oldu.”

New Jersey, New Mexico ve South Dakota’da ön seçimleri kazanan Clinton, “Büyük düşünen her bir küçük kıza sesleniyorum: Evet istediğiniz her şeyi olabilirsiniz. Başkan dahi olabilirsiniz.” diye konuştu.

 

Clinton son olarak North Dakota ve Montana’da ön seçimleri kazanan rakibi Bernie Sanders’ı da, siyasi tartışma düzeyini yükselttiği için övdü.

Sanders başkan adaylığı mücadelesini son ana dek sürdüreceğini söylerken, California’da ön seçimin sonucu henüz netleşmedi.

Obama’dan Clinton ve Sanders’a övgü

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama’dan ise hem Clinton’a hem de Sanders’e övgü geldi.

Obama, iki siyasetçinin “ilham verici” olarak nitelendirdiği kampanyalarıyla Demokrat Parti’ye enerji verdiğini söyledi.

Amerikan Associated Press haber ajansı son ön seçimler öncesi Hillary Clinton’ın başkan adaylığını garantilediğini bildirmişti.Eski First Lady ve New York Senatörü Hillary Clinton, Obama’nın ilk döneminde ABD Dışişleri Bakanı’ydı.

BBC muhabiri Katty Kay, Hillary Clinton’ın ilk kez büyük bir partinin kadın adayı olmasının beklenen heyecanı yaratmamasının nedenin, onun yıllardır siyaset sahnesinde önde gelen bir figür olması olduğunu söylüyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump ise yarış ile ilgili olarak “Daha yeni başlıyoruz ve çok güzel olacak” şeklinde konuştu (BBC Türkçe/Fotoğraf: Reuters)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  KUZEY VE GÜNEY AMERİKA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Maduro’ya suikast girişimi. Venezuela lideri Maduro ‘patlayıcı yüklü drone saldırısından kurtuldu’. Kolombiya’yı sorumlu tuttu

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisine drone olarak bilinen insansız hava araç…