Haber: Sibel Yeşilmen

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile ortak basın toplantısı düzenledi.  Çavuşoğlu, ” “Şu an itibariyle İncirlik değil Konya’daki NATO üssüne ziyaret mümkün” dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ise  “İncirlik’e şu anda bir ziyaretin mümkün olmadığı belirtildi. Ben tabi bundan üzüntü duydum.” diye konuştu. Gabriel Almanya’nın İncirlikten çekilmesi konusunda henüz net bir kararın bulunmadığını söyledi. 

Bakan Çavuşoğlu İncirlik konusunda şunları söyledi:

“Malum gündemde bir de İncirlik ziyareti var bunu da değerlendirdik. Bizim önerimiz Brüksel’de de Sayın Cumhurbaşkanımızla Şansölye Merkel’in görüşmesinde de yaptığımız önerimiz şu anda Konya NATO üssüne Alman heyetinin ziyaret etmesidir. Bununla başlamakta fayda var ve bunları da İncirlik dahil biz hepsini bugün değerlendirdik. Şu an itibariyle İncirlik değil Konya’daki NATO üssüne ziyaret mümkün, daha önce de açıklamıştık. Netice itibariyle bugünkü ziyaret birazdan Sayın Başbakanımızla görüşeceğiz, Sayın Cumhurbaşkanımıza gideceğiz tarihi bir ziyarettir önemli bir ziyarettir. Bundan sonraki ilişkilerimiz için de umarım olumlu anlamda etkili bir ziyaret olur.”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Katar ile 6 ülkenin diplomatik ilişkilerini kesme kararını ise,  “Her şartta diyaloğun devam etmesi lazım ki var olan sorunlar barışçıl yoldan aşılsın. Mevcut tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için de elimizden gelen her türlü desteği veririz” sözleriyle değerlendirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel’in sözleri ise şöyle:

 “Türk-Alman ilişkileri sıkıntılı bir dönemde geçiyor”

“İncirlik konusunda bir ziyaretin mümkün olmadığından üzüntü duydum. İç siyaseten belki böyle bir yaklaşım var”

“İncirlikten çekilme konusunda net bir karar yok. Konuyu barışçıl yöntemlerle çözmek istiyoruz”

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  TÜRKİYE-ALMANYA İLİŞKİLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Spiegel’e konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman “Der Spiegel” dergisine verdiği röpor…