İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kabinesinin sadece erkeklerden oluşmasına gösterilen tepkiler üzerine iki kadını yardımcısı ve bir kadını insan hakları müsteşarı olarak atadı.

Ruhani’nin destekçileri için kabinede bir kadın bakanın yer alması büyük önem taşıyordu.

İran devriminin 1979 yılında gerçekleşmesinden beri sadece bir kadın kabinede yer almayı başardı.

Sadece eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad döneminde, 2009-2013 yılları arasında Marzieh Dastjerdi sağlık bakanı olarak görev aldı.

Ruhani’nin kabinesine aynı zamanda Sünni üyeleri içermediği eleştirisi de getiriliyor. Büyük çoğunluğu Şiilerin oluşturduğu İran’da nüfusun yüzde 10’u Sünni.

Kadınlara daha çok rol verilmesini savunuyordu

İran’da 12 adet olan cumhurbaşkanı yardımcılığı pozisyonu, cumhurbaşkanlığı içindeki kuruluşları yönetmekle sorumlu.

Masumeh Ebtekar, aile ve kadın ilişkilerinden sorumlu, Laya Joneydi yasal işlerden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısı, Shahindokht Mowlaverdi ise insan hakları müsteşarı olarak atandı.

Mowlaverdi, kabinenin sadece erkeklerden oluşmasını İran’ın yerinde saymasına bir işaret addederek eleştirmişti.

Kabinenin parlamento tarafından onaylanması gerekiyor; kilit pozisyonlara İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in onayıyla isimler yerleştirildiği için kabinenin kabul edilmesi bekleniyor.

İran’da Mayıs ayında yapılan seçimlerde oyların yüzde 57’sini alan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ikinci kez cumhurbaşkanı seçilmişti.

Ruhani Şubat ayında gerçekleşen bir konferansta ise kadınlara politikada ve sosyal hayatta daha çok rol verilmesi gerektiğini savunmuştu.

Kaynak: BBC Türkçe Fotoğraf:AP

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  İRAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Trump kararını açıkladı, ABD İran ile nükleer anlaşmadan çekildi. İran’dan yanıt gecikmedi: “Diğer beş ülke ile devam edeceğiz”

Başkan Donald Trump, ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan çekilme kararı aldığını açıkladı. …