Kuzdonald-trump_3ey Kore’de DPRK Today gazetesinde yayımlanan editoryal görüş yazısında, ABD’nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump’ın ‘zeki bir politikacı olduğu ve seçilmesinin Kuzey Kore için iyi olabileceği’ belirtildi.

 

DPRK Today’ın editoryal görüşlerini yansıtan köşe yazısında ‘Trump’ın ileri görüşlü bir başkan adayı olduğu’ yorumu yapıldı.

Trump yakın dönemde yaptığı bir açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşmek istediğini söylemiş ve ABD askerlerinin de Güney Kore’den çekilmesini önermişti.

Uzmanlar, bu yazının resmi bir görüş beyanı anlamına gelmediğini ancak Pyongyang’ın bakışını yansıtmasının muhtemel olduğunu söylüyor.

Yazıyı kaleme alan ve Kuzey Kore’de bulunan Çinli bir öğretim üyesi olarak tanıtılan Han Yong-mook, Trump’ın ABD askerleriyle ilgili politikasının Kuzey Kore’nin ‘Yankee Go Home’ (Yankee Evine Dön) vizyonunun doğru çıkmasına neden olacağını söyledi.

Kuzey Kore uzun yıllardır ABD askerlerinin Kore yarımadasından ayrılmasını istiyor.

Yazıda, “Sloganın gerçek olduğu gün Kore birleşmesinin günü olacaktır” ifadesi yer aldı.

Han Yong-mook, Trump’ın Kuzey ve Güeny Kore arasındaki olası bir çatışmaya müdahil olmayacağına dair açıklamasının ‘Kuzey Kore’nin perspektifi açısından talihli olduğu’ belirtti.

Yazar, Demokrat Parti başkan aday adayı Hillary Clinton’dan ise ‘donuk’ sıfatıyla bahsetti.

Han, “ABD vatandaşlarının oy vermesi gereken başkan bu donuk Hillay değil, Kuzey Kore ile doğrudan iletişimden bahseden Trump’tır” diye yazdı.

Bir Kuzey Kore uzmanı, yazıyla ilgili “çok çarpıcı” yorumunda bulundu. (BBC Türkçe)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  KUZEY VE GÜNEY AMERİKA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Maduro’ya suikast girişimi. Venezuela lideri Maduro ‘patlayıcı yüklü drone saldırısından kurtuldu’. Kolombiya’yı sorumlu tuttu

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisine drone olarak bilinen insansız hava araç…