Güney Amerika ülkesi Meksika’da meydana gelen 7.1 büyüklüğündeki depremde en az 200 kişi hayatını kaybetti , çok sayıda kişi de yaralandı.

Başkent Mexico City’de 49, kentin güneyindeki Morelos eyaletinde en az 55, Puebla eyaletinde ise en az 32 kişi hayatını kaybetti. Mexico City’de ise onlarca binanın çöktüğü ve havalimanlarındaki uçuşların durdurulduğu açıklandı.

Meksika Eylül ayının başında da 8.1 büyüklüğündeki bir depremle sarsılmış, en az 90 kişi ölmüştü.

Salı günkü deprem ise, 1985’te 10 bine yakın insanın ölümüne neden olan büyük depremin 32’inci yıldönümü için Mexico City’de düzenlenen tatbikatlar esnasında gerçekleşti.ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), derinliği 50 km olan depremin merkez üssünün başkent Mexico City’den 120 km uzakta olduğunu açıkladı.

Başkentteki bazı binalarda yangın çıktığı ve içeride mahsur kalanların olduğu kaydedildi. Binlerce insan telaşla soluğu sokaklarda alırken, başkentin birçok bölgesinde telefon bağlantıları ve elektrikler kesildi. Elektrik ve telefon hatlarının kesildiği bölgelerde yaşayanların sayısı 2 milyon civarında.

Devlet Başkanı Nieto, televizyonlardan Meksika halkına seslenerek depremden en çok etkilenen bölgelerde acil durum ilan ettiklerini, kurtarma çalışmalarına askerlerin de destek vereceğini duyurdu.

Meksika’nın başkenti depremlere fazlasıyla alışık. Ancak 1985 yılında onbinlerce insanın hayatını kaybettiği depremin yıldönümünde gerçekleşmesi nedeniyle, bu sarsıntının etkisi çok daha büyük.

Sokaklara çıkan birçok insanın, korkuyla, titreyerek ve ağlayarak yakınlarını telefonla aramaya çalıştığı görülüyor.

Saatler geçtikçe karşılaştığım görüntüler, ölü sayısının artacağına işaret. Sadece başkentte yaklaşık 30 bina çöktü.

Başkent sakinleri çaresizce enkazların altında yakınlarını arıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  KUZEY VE GÜNEY AMERİKA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Maduro’ya suikast girişimi. Venezuela lideri Maduro ‘patlayıcı yüklü drone saldırısından kurtuldu’. Kolombiya’yı sorumlu tuttu

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisine drone olarak bilinen insansız hava araç…