50 Yaşında hayatını kaybeden eski milli halterci Naim Süleymanoğlu için Fatih Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Başbakan Yıldırım’ın da katıldığı cenaze töreninde Süleymanoğlu’nun rakibi olan Yunan halterci Leonidis de cenazeye katılan isimler arasındaydı. Eskiden Süleymanoğlu’un en önemli rakibi olan Leonidis Fatih Camii’nde Süleymanoğlu’nun tabutunun yanına geldi. Tabutun başında bir süre bekleyen Leonidis, ardından Süleymanoğlu’nun Türk bayrağına sarılı tabutunu öperek veda etti. Bu sırada duygusal anlar yaşandı.

Naim Süleymanoğlu, 1988 Seul Olimpiyatları’nda kilosunun 3 katından 10 kilo fazla olan 190 kiloyu kaldırıp bunu başaran tek halterci oldu. Bu unutulmaz başarının ardından, Uluslararası Halter Federasyonu, bu derecenin geçilemeyeğini ifade ederek 60 kilo müsabakalarını halterden kaldırdı. Naim ayrıca, olimpiyatlarda ülkemize güreş dışında ilk altın madalyayı getiren isimdi:

– Henüz 15 yaşındayken ilk dünya rekorunu kırdı.

– 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada ‘yılın haltercisi’ seçildi.

– 1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda üst üste 3 kez dünyada zirveye çıktı.
– 1988 Seul’de 6 dünya, 9 olimpiyat rekoru kırarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

– 1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından ‘Dünyanın En iyi Sporcusu’ unvanını aldı.

– Spor otoritelerine göre gelmiş geçmiş en iyi halterci.

– Lakapları: Cep Herkülü, Dünyayı Kaldıran Adam.

TIME’A KAPAK OLAN TEK SPORCUMUZ

Yakaladığı başarılarla Türk halterciliğinin kaderini değiştiren Naim Süleymanoğlu, 1988 Seul’de düzenlenen olimpiyatlarda şampiyon olmasıyla birlikte 3 Ekim 1988’de dünyaca ünlü Time dergisinin kapağında yer aldı ve bu alanda Time’e kapak olan ilk Türk sporcu oldu. Süleymanoğlu bununla birlikte, o dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile yaklaşık 1 saat görüşme ger- çekleştirmişti.

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  GÜNCEL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

8 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı ziyarete büyük önem verilen Türkiye-Irak ilişkilerinde yoğun dönem. Diplomasi trafiği hızlanıyor

Sibel Yeşilmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mart 2011’de Başbakan sıfatıyla Ir…