Bu günlerde Ankara’da görev yapan yabancı diplomatların da gündeminde hiç kuşkusuz PKK lideri Abdullah Öcalan ile yürütülen “İmralı Süreci” var. Gerek Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ile başlayan ve Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ile devam eden İmralı trafiği ve gerekse Başbakan Erdoğan başta olmak üzere hükümet kanadından gelen açıklamalar Ankara’daki Yabancı Büyükelçiler tarafından dikkatle takip ediliyor ve raporlar halinde başkentlerine bilgi geçiliyor.
Yabancı Büyükelçiler ve Büyükelçilik Personeli, öte yandan, aralarında muhalefet partilerinin bulunduğu milletvekilleri ile de temas trafiğini dikkat çekici bir şekilde arttırmış durumda. Diplomatlar, TBMM ziyaretlerine ve BDP, AKP, CHP ve MHP milletvekilleri ile birebir görüşme yoğunluğuna hız verirken, Türk basınında yer alan analiz, makale ve röportajları da pür dikkat kesilmiş bir durumda takip etmeyi sürdürüyor.
Diplomasimuhabirhaber’e konuşan yabancı diplomatlar, bu süreçte “şeffaflığın” önemine dikkat çekiyorlar. Şu ana kadar hükümetin süreci oldukça “şeffaf” yürüttüğünü vurgulayan diplomatlar, bu şeffaflığın önümüzdeki günlerde de sürdürülmesini bekliyorlar. Bu açıdan yabancı diplomatalara göre her zaman olduğu gibi yine Türk Dışişleri Bakanlığı’na büyük görev düşüyor. Diplomatlar, Dışişleri Bakanlığı’ndan kendilerine sıklıkla süreç hakkında bilgi verilmesi beklentilerini gizlemiyorlar.

Sibel Yeşilmen

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  ÖZEL HABER-ÖZEL RÖPORTAJ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı…. Dış politikaya “31 Mart” molası. Bakan Çavuşoğlu dış gezilerine ara verdi…

31 Mart seçimlerine 25 günden kısa bir süre kaldı. Dikkat çeken  konu ise Dışişleri Bakanı…