IMG_0453 (2)(ÖNEMLİ NOT: SİBEL YEŞİLMEN’İN FOTOĞRAFI HİÇBİR ŞEKİLDE BİR BAŞKA PLATFORMDA , SOSYAL MEDYADA, FACEBOOK VE TWITTER’DA  BİR BAŞKA İSİM ALTINDA HERHANGİ BİR SAYFADA HİÇBİR ŞEKİLDE KULLANILAMAZ, KULLANILMASI HALİNDE YASAL İŞLEM UYGULANACAKTIR”  )

 

ÖZEL HABER- Sibel Yeşilmen

Bugün günlerden 17 Mart Salı. Yarın coşkuyla kutlayacağımız 18 Mart Çanakkale Savaşlarının 100. yıl etkinliklerinden bir gün önce buradayım. Dışarısı soğuk, ama ben sıpsıcak bu ortamda, tüylerim diken diken olarak biraz hüzünle, biraz da mutlulukla İstanbul’da bir savaşa tanıklık ediyorum. Eminönü’ndeki Türkiye İş Bankası Müzesindeyim. Ziyaretimin sebebi, “Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915” sergisi. Sergiye ilgi büyük. Genç, yaşlı, çok sayıda İstanbullu ve İstanbul’a gelen ziyaretçiler benimle birlikte geziyorlar sergiyi. Kimisi rehber eşliğinde tura katılmış, fotoğraflar çekiyor, notlar alıyor. Kimisi ise, rehbersiz çocuklarını almışlar yanlarına, haritanın başına geçmiş, savaşı anlatıyorlar birer öğretmen edasıyla.

IMG_0219 (2)IMG_0207 (2)

İlginç, güzel bir sergi. Belgesel gösterimlerin de yer aldığı “Derinlerden siperlere Çanakkale 1915” sergisinde savaşa dair askeri objeler, yerli ve yabancı arşivlerden derlenen fotoğraflar ve belgeler yer alıyor. Deniz ve kara savaşları ayrı bölümlerde anlatılıyor. Deniz tarafında savaşın en şiddetli anlarına tanıklık eden denizaltı ve gemilerin birbirlerine karşı kullandıkları torpidoların, 18 Mart’ta işgalci güçlere karşı kazanılan zafere önemli katkısı olan Nusret gemisinin döşediği mayınların, vatan toprağını savunan topların replikaları izlenime sunuluyor. Kara bölümünde ise, savaşta kullanılmış askeri obje ve malzemelerin sergilendiği vitrinler ve bir siper canlandırması yer alıyor. Savaşın taraflarına ait askeri malzeme ve özel eşyalara, çarpıcı asker anıları ve mektupları eşlik ediyor.

Sergideki ekran ve projeksiyonlarda Çanakkale Savaşları üzerine farklı belgesellerin, tarihi görüntülerin de gösterimleri yapılıyor. Kiosklarda ise Avustralya, İngiltere ve Türk arşivlerinden özenle seçilmiş fotoğraflar açıklamalarıyla birlikte sunuluyor. 

Çanakkale Savaşları’nın adeta seyrini değiştiren Nusret mayın gemisinin, düşman gemilerinin projektörlerine aldırmadan Anadolu yakasındaki Akyarlar’a mayınlarını bırakmasının yıldönümü olan 7 Mart’ta açılmış sergi.

Hafta içi 14:00, 15:00 ve 16:00’da, hafta sonu 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00 ve 17:00’de ücretsiz rehberli turlar düzenleniyor.

15 Ağustos’a kadar açık kalacak olan serginin basın toplantısında organizasyonu yapan isimler bu sergiyi, Çanakkale Boğazının derinliklerinden Gelibolu’daki siperlere uzanan bir tarihi yolculuğu dönemin ruhuyla anlatmak için hazırladıklarından bahsetmişler ve yeni nesilleri tarihin bu çok değerli mirasıyla buluşturacak anlamlı bir sergi olduğuna vurgu yapmışlardı. Çok haklılılar.

Sibel Yeşilmen

IMG_0229 (2)

SERGİ KÜNYESİ

Küratör: Savaş Karakaş
Siper Canlandırması: Onur Akmanlar
Danışman Yazar: Prof. Dr. Haluk Oral
Savaş Objeleri: Onur Akmanlar, Savaş Karakaş
Görsel Yönetmen: Sibel Göloğlu
Editör: Azade Aslan
İç Mimar: Günhan Aloba
Grafik Tasarım: Mustafa Fehmi İlik

ARŞİV

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı,
Avustralya Büyükelçiliği ve Austrade,
Gallipoli and the Anzacs website: anzacsite.gov.au (Gelibolu ve Anzaklar web sitesi),
The Australian Deparment of Veterans’ Affairs (Avustralya Eski Muharip Gaziler Bakanlığı),
Australian War Memorial (Avustralya Savaş Anıtı Müzesi),
Trustees of the Liddell Hart Centre for Military Archives,
King’s College London (Londra King’s College Askeri Arşivleri Liddell Hart Merkezi Mütevelli Heyeti),
Musée National de la Marine (Ulusal Deniz Müzesi-Paris),
Marius Bar,
Prof. Dr. Haluk Oral

KATKIDA BULUNANLAR

Yard. Doç. Dr. Mithat Atabay, Dr. Chris Flaherty, Barış Borlat, Ahmet Özel, Arif Ertik, Selçuk Kolay, Erol Mütercimler, Heykeltıraş Recep Özer, Ahmet Salcan, Uğural Vanthoft

ÇANAKKALE FOTOĞRAFLARI

Burak Reis Yavuz

SUALTI FOTOĞRAFLARI

Adnan Büyük, Dr. Mark Spencer, Ali Ethem Keskin

SUALTI VİDEO

Engin Aygün, Saki Uğurlu, Yunus Pense, Tunç Emre Karakoyunlu

IMG_0200 (2)IMG_0223 (2)

 

 

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  ÖZEL HABER-ÖZEL RÖPORTAJ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı…. Dış politikaya “31 Mart” molası. Bakan Çavuşoğlu dış gezilerine ara verdi…

31 Mart seçimlerine 25 günden kısa bir süre kaldı. Dikkat çeken  konu ise Dışişleri Bakanı…