1395926_10151959784692692_1809576437_n-197x300

(Emeğe saygı çerçevesinde, bu haber  kesinlikle kaynak belirtilmeden, diplomasimuhabirhaber ismi ve Sibel Yeşilmen imzası kullanılmadan diğer internet siteleri, gazeteler, ajanslar ve televizyon kanalları tarafından kullanılamaz. Bu hususa saygı duyulması rica edilir.)

 

 Haber: Sibel Yeşilmen

ÖZEL HABER- Dışişleri Bakanlığı’nda üst düzey atamalar belli oldu. Dışişleri Müsteşarı, kısa bir dönem Dışişleri Bakanlığı da yapan Feridun Sinirlioğlu, BM Daimi Temsilciğine atandı. Bakanlık’ta ve Ankara’da şimdi merak edilen konu, yeni Müsteşarın kim olacağı.

Diplomasimuhabirhaber kulislerin nabzını tuttu ve muhtemel isimlerin kimler olduğunu öğrendi. Buna göre, halihazırdaki kıdemli Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün Yeni Müsteşar olabilecek isimler arasında en başta geliyor. Gün, 2014 yılından bu yana Müsteşar Yardımcılığı görevini sürdürüyor.

Kulislerde dolaşan diğer isimler ise, yurt dışından dönen isimler. Müsteşar koltuğu için en kuvvetli adayların başında da Moskova’dan dönen Ümit Yardım, Berlin’den dönen Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Roma’dan dönen Aydın Sezgin geliyor. Ancak, diplomatlar yine de istisnai bir atama olduğu için yeni Müsteşarın isminin sürprizlere açık olduğunu ihtiyatlı bir şekilde belirtmekten de geri kalmıyorlar.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın da ismi Müsteşarlık için geçiyordu, ama son kararnamede yer almadı. Bu nedenle düşük bir ihtimal olarak görülüyor. Ancak yine de Kılıç’ın hala MİT’in başına,  Hakan Fidan’ın yerine getirilebileceği ve MİT Müsteşarlığı koltuğuna oturabileceği Bakanlık koridorlarında konuşulanlar arasında.

Zayıf bir ihtimal olarak görülse de, ismi kulislerde konuşulan bir diğer isim ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dışişleri Başdanışmanı Ahmet Yıldız.

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  ÖZEL HABER-ÖZEL RÖPORTAJ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı…. Dış politikaya “31 Mart” molası. Bakan Çavuşoğlu dış gezilerine ara verdi…

31 Mart seçimlerine 25 günden kısa bir süre kaldı. Dikkat çeken  konu ise Dışişleri Bakanı…