041

Araçlardan indik ve topraklı yolda uzuun bir yürüyüşün ardından törenin yapılacağı yere vardık. Sıra sıra, öyle kalabalıktık ki…

Daha çok ODTÜ öğrencileri, arada mezunlar, personel. Bir çoğu ellerinde fidanları ile gelmişti. Diğerleri ise soruyorlardı: “Fidanı nereden bulabilirim?”. Herkesin aklında birkaç gün önce, bir gece yarısı, apar topar, yangından mal kaçırır gibi katledilen o güzelim canların, ağaçların intikamını almak vardı sanki… Onlar gitmişti, gerçi yıllar gerekiyordu o fidanların, o kesilen 3 bine yakın ağaç gibi büyümesine, ama olsun, bir yerden başlamak gerekliydi. Herkes dikili bir ağacım olsun dercesine sarıldı kazmalara, küreklere. Dikti de dikti. Dağ taş, tepe ODTÜ’lü oldu, yürüdüler, yürüdüler, yürüdüler… Yürüdüm, ODTÜ’lüydüm; bu katliama gözümü kapatamazdım, bugün oradaydım, çünkü Rektör Ahmet Acar çağırmıştı, “Ağaç Dikme Şenliğine, mezunlarımız da davetli demişti”; ikiletmeden gittim, hem bir ODTÜ mezunu olarak hem de bir haberci olarak gittim. İyi ki de o ana tanıklık etmişim.

002

055

Ağaç dikme şenliği 14.30’da, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nün güneyinde yer alan bölgede gerçekleşti. İlk etapta 3 bin fidanın dikildiği bildiriliyor. 

ODTÜ Rektörü Ahmet Acar’a ilgi inanılmazdı. Öğrenciler sürekli onunla fotoğraf çektirmek istiyorlar, kameraları bir birisi, bir diğeri alıyordu. Herkes elini sıkma telaşındaydı, o da yine herzamanki gibi çok zarif ve mükemmel görünüyordu. Öğrenciler ile tek tek ilgileniyor, konuşuyor, sohbet ediyordu.

025

Şenlikte diğer bir önemli isim, CHP’li Emine Ülker Tarhan da vardı. Ona da ilgi Rektöre olan ilgi ile yarışırcasına büyüktü. Ana akım medyayı, haber kanallarını göremedim. Halk Tv, Kanal B oradaydı. Onlar da Emine hanımla röportaj yapma telaşı içindeydiler. O da çok zarif, kimseyi kırmak istemezcesine soruları yanıtladı.

 038

033

058

Biz ODTÜ içinde ağaç dikme telaşındayken, dışarıda A1 kapısının orada bir hareketlilik vardı ki sormayın gitsin. Eve dönmek için oradan geçerken gözlerime inanamadım. Sanki Ankara Büyükşehir Belediyesi tüm kamyonlarını, işçileri oraya göndermiş karıncalar gibi çalışırcasına yol yapıyordu. Soru bindiğim Taksi şoföründen geldi, “Ablacım daha çok geceleri çalışıyorlar, kamyonların biri gidiyor, biri geliyor. Herşeyi anladım da bu telaş niye, neye yetiştirmeye çalışıyorlar bu yolu?. İşte bu sorunun cevabını hakikaten bilmiyordum, yüzümde bir gülümseme ile kalakaldım. Ne diyeyim, yaptım oldu…

072

Sibel Yeşilmen

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  ÖZEL HABER-ÖZEL RÖPORTAJ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı…. Dış politikaya “31 Mart” molası. Bakan Çavuşoğlu dış gezilerine ara verdi…

31 Mart seçimlerine 25 günden kısa bir süre kaldı. Dikkat çeken  konu ise Dışişleri Bakanı…