sibo2500Emeğe saygı çerçevesinde, bu haber kesinlikle kaynak belirtilmeden, diplomasimuhabirhaber ismi ve Sibel Yeşilmen imzası kullanılmadan diğer internet siteleri, gazeteler, ajanslar ve televizyon kanalları tarafından kullanılamaz. Bu hususa saygı duyulması rica edilir.)

 

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ Caddebostan Kültür Merkezi’nde, “Atatürk’ün kitap aşkı, okuduğu ve yazdığı kitaplar konulu bir söyleşi yaptı.” Kalabalık bir salona konuşan Başbuğ’un söyleşisini baştan sona Diplomasimuhabirhaber de yerinde izledi.

15036499_10154712710577692_3227530276642738627_n

Söyleşinin ana konusunu Atatürk’ün sevginin de ötesine geçen kitap ve okuma aşkı oluşturdu. Başbuğ konuşmasına  Mustafa Kemal Atatürk’ün not defterinden örnekler okuyarak başladı. Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında Büyük Taaruz’un henüz başlamadığı Mart-Nisan 1922 tarihlerinde Atatürk’ün sağlık sıhhat açısından rahatsızlığına rağmen ve savaş hazırlıkları yaparken, bir yandan okulları Medreseleri ziyaret ettiğini, evinin düzeniyle meşgul olduğunu, hafıza kuran okuttuğunu ve kitap okumayı da hiç bir zaman bırakmadığını aktardı.  

Atatürk bu dönemde 6Mart-12 Nisan tarihleri arasında Ankara dışına çıkarak birlikleri denetlemişti. Not defterinde de o günlerde yaşadıklarını paylaşıyordu. Başbuğ, “Belki de Mustafa Kemal’i eşsiz kılan ana nedenlerden birisi muazzam okuma sevgisi olmalıdır” diye konuştu. Mustafa Kemal’in kitapları “Sorgulayarak okuduğuna” da dikkat çeken Başbuğ, okuduğu kitap sayısının 3397 olduğunu bildirdi. Başbuğ, Atatürk’ün 862 tarih, 261 askerlik 204 siyasal, 184 hukuk, 161 din, 154 ekonomi, 121 felsefe-psikoloji, 81 sosyal bilimler kitabı okuduğunu söyledi.

Bu aşamada Başbuğ konuyu günümüze getirdi ve “Bugün var mı yok? Donald Trump’a bakın kaç kitap okumuştur acaba? Biz ne kadar okuyoruz? Siyasileri hiç sormayın, konuşmaktan okumaya zamanları yok. Durmadan konuşuyorlar. Dünyada bu kadar çok siyasilerin konuştuğu başka bir ülke örneği olamaz” dedi.

Emekli Orgeneral İlker Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün Manastır’daki askeri liseye gittiği dönemde şiir okumaya merak sardığını anlattığı bölümde ise, yine konuyu Trump’a getirdi ve dinleyicilere Trump’ın da askeri lise mezunu olduğunu bilip bilmediklerini sorarak, “New York Militaray Academy”‘i bitirdiğini hatırlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün geniş yelpazede okuduğunu bildiren Başbuğ; “Namık Kemal’i ne kadar çok okuyorsa Tevfik Fikret’i de o kadar çok seviyor. Sentez var, insanüstü bir irade var” dedi.

Tarih bilgisi olmayan insanların lider ve devlet adamı olmalarının mümkün olmadığını belirten Başbuğ, okullarda Matematik ve Felsefe eğitiminin önemine dikkat çekerken, zor günlerden geçilen dönemlerde çıkışı her zaman kadınlarda gördüğü vurgusunu yaptı.

Söyleşilerde sıklıkla, “Biz ne yapmalıyız” sorusuyla karşılaştığını belirten Başbuğ, “Sivil toplum örgütlerinde yer almanın önemine” dikkat çekti. Kendisinin partiler üstü bir konumda olduğunu belirten Başbuğ, hiçbir partiyi yermeyip hiçbir partiyi de yüceltmediğini sadece doğru olduğuna inandığı şeyleri söylediğini belirtti.

Başbuğ konuşmasında görsel medyayı da eleştirdi ve “Düşünce bazında Türkiye dibe vurduysa bunda suç görsel medyadır” dedi. “Hala şikayet ediyor, izlemeyin kardeşim” diye konuştu.

Ülke yönetiminin Cumhuriyet olması kadar Cumhuriyetin temel niteliklerindeki noksanlıkların da önemine dikkat çeken Başbuğ, Anayasanın ilk 4 maddesini kimsenin kaldırmayacağını ama bunun yanında bu maddelerin yansıdığı diğer maddelere ne olacağını sordu.

 

 

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  ÖZEL HABER-ÖZEL RÖPORTAJ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Büyükelçi Dr. Olgan Bekar, Türkiye’nin Somali-Somaliland Özel Temsilcisi oldu

Haber: Sibel Yeşilmen  Türkiye, son  Mogadişu Büyükelçisi Dr.Olgan Bekar’ı Türkiye&#…