sibo2500

(Emeğe saygı çerçevesinde, bu haber kesinlikle kaynak belirtilmeden, diplomasimuhabirhaber ismi ve Sibel Yeşilmen imzası kullanılmadan diğer internet siteleri, gazeteler, ajanslar ve televizyon kanalları tarafından kullanılamaz. Bu hususa saygı duyulması rica edilir.)

Haber: Sibel Yeşilmen

Diplomasimuhabirhaber’in konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, yüksek düzeyli bir Türk heyeti 2 Ekim Pazar günü Erbil’de temaslarda bulundu. Heyetin başkanlığını MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yaptığı öğrenildi. Heyetin yaklaşan Musul operasyonu ve PKK’nın Kuzey Irak’taki faaliyetleri ile ilgili detaylı görüşmelerde bulunduğu belirtildi. PKK’nın faaliyetlerinden Barzani’nin de rahatsızlık duyduğu bildiriliyor. Bu çerçevede, heyet Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile biraraya geldi.

Görüşmenin hiç kuşkusuz ağırlıklı gündemini yaklaşan Musul operasyonu oluşturdu. En geç Kasım ayında gerçekleştirileceği konuşulan Musul operasyonu ile Musul’un IŞİD’in elinden alınması hedefleniyor. ABD ve Merkezi Bağdat Hükümeti tarafından Türkiye’nin Musul operasyonuna katılması istenmiyor. Ankara’nın Başika’da Türk askeri bulunuyor ve dün de Irak Meclisi aldığı bir kararla Türk askerinin Başika’dan çekilmesini istemiş, Ankara da bugün Irak Büyükelçisini Dışişleri’ne çağırarak karardan duyduğu rahatsızlığı iletmişti. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da  :”Iraklı yetkilileri, DEAŞ’la mücadelenin böylesine kritik bir döneminde, DEAŞ sonrası döneme yönelik çıkar hesaplarını bir kenara bırakmaya ve Irak ile bölgemizin iyiliği için ülkemizin kendilerine uzattığı dostluk ve yardım elini tutmaya davet ediyoruz.” denilmişti.

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  IRAK-KUZEY IRAK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı…. Dış politikaya “31 Mart” molası. Bakan Çavuşoğlu dış gezilerine ara verdi…

31 Mart seçimlerine 25 günden kısa bir süre kaldı. Dikkat çeken  konu ise Dışişleri Bakanı…