ÖZEL HABER-SİBEL YEŞİLMEN

Perge Antik Kenti’nden 1960’lı yıllarda kaçırılıp İsviçre’de ele geçirilen, Roma Dönemi’ne ait, üzerinde ‘Herakles’in 12 işi’nin tasvir edildiği lahit artık ait olduğu yerde Türkiye’de. Herakles Lahiti,  Antalya’ya kavuşmak üzere dün  Zürih’ten yola çıktı ve Türkiye’ye vardı. Lahiti bizzat uğurlayanlar arasında Türkiye’nin Bern Büyükelçisi İlhan Saygılı da bulunuyordu.

Saygılı ve diğer yetkililer lahiti özenle hazırlayıp, dikkatle yerleştirip Anavatanı olan Türkiye’ye gönderdiler. Bu önemli olay sonrasında biz de Büyükelçi İlhan Saygılı ile özel bir görüşme yaptık.

Diplomasimuhabirhaber’e konuşan Büyükelçi Saygılı,”Antalya Perge Örenyeri kökenli Herakles Lahiti, 2010 yılında Cenevre serbest gümrüğünde ele geçirildi. Bu gelişme üzerine makamlarımız bilgilendirildi. Başlatılan hukuki girişim yaklaşık yedi yıl sonra olumlu sonuçlandı. Bu süreçte, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, avukat Prof. Renold ve Cenevre Başkonsolosluğumuzun değerli çabalarını vurgulamak isterim.” dedi.

Büyükelçi Saygılı, “Herakles Lahitinin iade sürecinde başta savcılık ve gümrük yetkilileri olmak üzere İsviçre makamlarının sergilediği işbirliği ve yapıcı tutum da sürecin hızlanmasına yardımcı oldu. Benzerleri arasında en değerli yapıtlardan biri olduğu değerlendirilen Herakles Lahitinin ait olduğu Antalya’ya geri dönüyor olması hepimizi çok mutlu etti.” diye konuştu.

Büyükelçi İlhan Saygılı, “Bu gelişme, kültürel varlıkların kaçakçılığıyla mücadele ve yurtdışına kaçırılan diğer eserlerimizin ülkemize döndürülmesi çabalarımızın sonuç vermesi bakımından da ümit verici önemli bir gelişme oldu. ” derken. Diplomasimuhabirhaber’e verdiği özel röportajda, “İlgili ülkeler ve tarafların, Herakles Lahiti örneğinde olduğu gibi, bu konuda işbirliği içinde hareket etmeleri temennimdir.” diye ekledi.


Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Büyükelçi Dr. Olgan Bekar, Türkiye’nin Somali-Somaliland Özel Temsilcisi oldu

Haber: Sibel Yeşilmen  Türkiye, son  Mogadişu Büyükelçisi Dr.Olgan Bekar’ı Türkiye&#…