1395926_10151959784692692_1809576437_n-197x300  IMG_0186 (2)Haber ve Fotoğraflar: Sibel Yeşilmen’e aittir, hiçbir platformda diplomasimuhabirhaber ve Sibel Yeşilmen imzasına yer verilmeden kullanılamaz

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü Caddebostan Kültür Merkezi’nde “Sanat ve Sansür” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Diplomasimuhabirhaber olarak bizzat takip ettiğim söyleşiye ilgi büyüktü. Üzümcü’nün konuşması zaman zaman alkışlarla kesildi.

“Sanat toplumları değiştirmez ama değişen toplumlarda mutlaka sanat da vardır özellikle tiyatro” diyen Üzümcü konuşmasında sıklıkla sanatın gücüne değindi. Günümüzde halen yöneticilerin 2500 yıl önce yazılan oyunlardan korktuğunun altıı çizen Üzümcü bu konuda değişen hiçbir şeyin olmadığını belirtti. Üzümcü konuşmasında Abdülhamit döneminden, yakılan tiyatrolardan örnekler verdi. IMG_0181

Sosyalist Enternasyonal toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle İstanbul Şehir Tiyatrolarından ihraç edilen Üzümcü, konuşmasının sonunda dinleyicilerden gelen soruları da yanıtladı. Üzümcü’ye çoğunlukla ihraç edilmeden önce oynadığı usta yazar William Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyasının” akıbeti soruldu. “Devlet büyüklerine hakaret ettiğim gerekçesiyle beni bu konuşmamdan dolayı attılar. Yaptığım konuşmanın tam metnini  http://www.leventuzumcu.com/ adresinden bulabilirsiniz. . IMG_0182Dinleyip siz karar verin hakaret etmiş miyim etmemiş miyim diye. Bazı şeyler sözde olmaz. Evet ben Sosyalist biriyim. İnsanlar 5 liraya tiyatro seyretsinler diye ben hep orada durdum.  İnsanlar için tiyatro yapıyorum” diye konuştu Üzümcü.

1,5 ay sonra “Boyun eğme” isimli bir kitap çıkartacak olan Levent Üzümcü’yü dinleyenler arasında öğretmenlerinden Elif Öğretmen de bulunuyordu.

“4 sene önce Özgürlük Parkında bir direniş yapmıştınız, yine yapar mısınız? ” şeklindeki bir soruyu Üzümcü, “Ben son 4 yıldır direnmiyorum. Ortaokula ilkokula giderken de direniyordum bu benim alışkanlığım” diyerek yanıtladı.

Susmakla, sessiz kalmakla hiçbir şeyin değişmediğinin altını çizen Üzümcü dinleyicilere, “Birşeyler yapmalısınız. Herkes ne yapıyorsa yaptığı işi en iyi yapmalı” diye öğüt verdi. Usta tiyarto sanatçısı Müşfik Kenter’in tiyatro okurken kendilerine “Oldum diye birşey yok olunacak bir meslek seçmediniz”  sözlerini hatırlatan Üzümcü,her zaman yeni şeyler öğrenmenin, kendini geliştirmenin önemine vurgu yaptı.

 

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  ÖZEL HABER-ÖZEL RÖPORTAJ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı…. Dış politikaya “31 Mart” molası. Bakan Çavuşoğlu dış gezilerine ara verdi…

31 Mart seçimlerine 25 günden kısa bir süre kaldı. Dikkat çeken  konu ise Dışişleri Bakanı…