20131129_222203 (2)

Malum İstanbul trafiği. Meşhur… Bir de konser Cuma günü 21.00’de olunca daha da bir zor oluyor gideceğiniz yere ulaşmak. Hollanda’dan 2.5-3 saatte İstanbul’a gelebilen Andre Rieu’yu izleyebilmek için evden 3 saat önce yola çıktım, yine de Rieu sahneye çıktıktan hemen sonra varabildim Ataköy’deki Sinan Erdem Arena’ya. 

Yalnız da değildim. Pek çok İstanbullu konserin başlamasından dakikalar sonra dahi salona girmeye devam ediyordu. Hatta Rieu, seyircilere “Geç kaldın, Ben taaa Hollanda’dan geldim, sen şuradan gelemedin” diye takılmaktan geri kalmadı. Ama o kadar şirin ve sempatikti ki, ona gönül koymak hakikaten mümkün değildi.

20131129_233311 (2)

“İstanbul’da bira yok, şarap yok, İstanbul’lular üzgün. Sizlere neşe vermeye eğlendirmeye geldim” diye söze başladı Hollandalı dünyaca ünlü keman sanatçısı, bestekar. ‘Polyushka polye’, ‘Casta Diva’, ‘Bolero’ repertuarındaki parçalardan sadece birkaçıydı. Tam bir müzik ziyafeti sundu bizlere. 

9 bin kişi doldurmuştu Sinan Erdem’i. Sahnede aralarında Rieu’nun kardeşlerinin de bulunduğu birbirinden yetenekli, ama bir o kadar da hoş, zarif, güzel hanımlar ve yakışıklı beyler. Viyana salonlarından çıkıp gelmiş gibiydiler o güzel, kabarık rengarenk elbiseleri ile. Her an vals yapmaya hazır bir halleri vardı. Üç tenör, “Güney Afrika’da keşfettim, o bir diamond (elmas)” dediği soprano, beni her gece sahnede baştan çıkartıyor dediği Carmen… Hepsi, ama hepsi birbirinden mükemmeldi. Dünyaca ünlü bestekar Johann Strauss’un ismini verdiği, neredeyse her ülkeden vatandaşın bulunduğu Birleşmiş Milletler’i aratmayan ve kuruluşunun 25. yılını kutladığı orkestrası ile Rieu, “her akşam birlikteyiz, müzik yapmaktan gurur duyuyorum, doktorlar bile hastalara daha iyi geldiğimi söylüyorlar” dedi. Nice yıllar diliyorum onlara.

andre (3)

İtiraf etmeliyim; evet, fazla şov ağırlıklıydı konser. Benim alıştığım CSO konserleri, ki yılbaşı konserlerini de içine katarak söylüyorum, onlar da Arena konserleri olduğu için malum, daha çok bilindik, kolay dinlenebilen parçalar seçilir; Andre’nin gösterisi onlardan bile daha şov ağırlıklıydı, ama rahatsız etmedi. Zira Andre Rieu gerçek bir şovmen. Mimikleri harika, gözlerimden yaşlar gelene kadar o kadar çok güldüm ki

20131129_233454 (2)

Sürprizlerle doluydu bir de. Ben de saha içinde oturanlardandım. Ama neyse ki başıma o karlar yağmadı : ))) Konser sonuna doğru süzülen o birbirinden renkli, benim hep çok sevdiğim balonlar ve elbette Türkçe şarkı sürprizleri. ‘Üsküdar’a gider iken’, ‘Harmandalı’ ve ‘Hatırla Sevgili’….

Kanun, ud, balalaika, star, gayda, ıslık birbirinden keyifli müzik aletleri, unutulmaz bir geceydi. Onu tekrar izleyebilmek dileğiyle..

Yine gelsin, hep gelsin, ama ne olur, bilet fiyatlarını bu kez biraz düşürsün de gelsin. Tek eleştirim budur konsere ilişkin. Çünkü daha çok kitleye ulaşabilmek, gençlere, öğrencilere kendisini dinletebilmek, izletilmek için bu şart. Fiyatlar çok yüksek, umarım bunu organizatörler gözetirler. Neden olmasın, bir konser de Ankara’da, daha uygun fiyatlarla… Bana çok iyi geldi bu konser, daha nice güzel konserlere…

 

Sibel Yeşilmen

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  ÖZEL HABER-ÖZEL RÖPORTAJ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı…. Dış politikaya “31 Mart” molası. Bakan Çavuşoğlu dış gezilerine ara verdi…

31 Mart seçimlerine 25 günden kısa bir süre kaldı. Dikkat çeken  konu ise Dışişleri Bakanı…