ÖZEL HABER/RÖPORTAJ-Sibel Yeşilmen

Büyükelçilerimizi, diplomatlarımızı kariyerleri dışındaki meziyetleri ile tanımaya devam ediyoruz. İşte onlardan birisi daha. Büyükelçi Sermet Atacanlı.

 Sermet Atacanlı 1952 yılında Ankara’da doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra, 1975 yılında Dışişleri Bakanlığı’na girdi. Melbourne Başkonsolosluğu’nda konsolos, Kuala Lumpur Büyükelçiliği’nde başkatip. Atina ve Washington Büyükelçilikleri’nde müsteşar olarak görev yaptı.

Merkezde bakanlığın çeşitli dairelerinde çalıştı, Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü görevini üstlendi. 2000 yılında Türkiye’nin Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria nezdindeki büyükelçiliği görevine atanan Atacanlı, 2003 yılında Ankara’ya döndü. 4 yıl boyunca Cumhurbaşkanı Sezer’in Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı olarak çalıştı. 2007-2011 yıllarında Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği görevinde bulundu. 10 parmağında 10 marifet Büyükelçi Atacanlı’nın iki de kitabı bulunuyor.


Büyükelçi Atacanlı tam bir tarih tutkunu. Kendisi ile İstanbul’da Bağdat Caddesi’nde buluşuyoruz ve saatler süren güzel bir sohbet yapıyoruz. Görüşmeye dahi Büyükelçi Atacanlı kitabevinden bir solukta gidip alıp geldiği Tarih dergisi ile geliyor.

Büyükelçi Atacanlı kitap yazmaya Cumhurbaşkanı Sezer’in Başdanışmanlığı ve Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürütürken yani Çankaya Köşkü’ndeki Cumhurbaşkanlığı arşivini görünce karar vermiş ve başlamış. Kitaplarının isimleri Arıburnu’nun ilk Müdafaası ile Atatürk ve Çanakkale’nin Komutanları . Konu olarak Çanakkale’deki müthiş zaferi yazmasınının ilhamı ise çok eskilere ilk görev yaptığı yer olan Avustralya’ya dayanıyor. Büyükelçi Atacanlı Melbourne’de görev yaparken Anzak’ların Türk dostluğundan çok etkilenmiş.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan her iki kitap hem tarihe ışık tutuyor hem de gençlere Büyük zaferi bir kez daha anlatmak için büyük önem taşıyor. Gelin kitapların tanıtımına bir göz atalım ve bu önemli 2 kaynak eseri biraz daha yakından tanıyalım:

Atatürk ve Çanakkale’nin Komutanları

Çanakkale Savaşı’nın farklı bir açıdan öyküsü. Atatürk’ün muharebeler sırasında Türk üst komuta kadrosuyla ilişkileri, anlaşmazlıkları, kişilik çatışmaları. Muharebelerin ortasında yaşanan sıkıntılı dönemler, Atatürk ve komutanlar arasında gerginlikler. Rollerin değişip Atatürk’ün tek lider olduğu Cumhuriyet döneminde aynı komutanlar ile ilişkilerin seyri…

Atatürk’ün muharebe meydanında karşı karşıya geldiği İngiliz ve Fransız komutanlarla, savaştan sonra kesişen yollar. Kanlı bir savaşın arkasından gelişen sıcak dostluklar.

Arşivlerden yeni belgeler, bilinmeyen mektuplar, gün ışığına çıkan yeni fotoğraflar.
Çanakkale nasıl geçilemedi, savaş ne pahasına kazanıldı?
91 yıl sonra kimleri ve nasıl hatırlayalım, kimleri ve neleri unutmayalım?

Arıburnu’nun ilk müdafaası

“içimizde ve kumanda ettiğimiz askerlerde balkan hacaletinin [utancının] ikinci bir safhasını görmekten ise burada ölmeği tercih etmeyenlerin bulunacağını kat’iyen kabul etmem”.
Mustafa Kemal

25 Nisan 1915 günü sabaha karşı henüz gün doğmadan dalga dalga Arıburnu’na çıkan Anzaklar ne ile karşılaştı?
Anzakların karşısında hangi Türk birlikleri vardı?
Anzakların Arıburnu’ndaki ilk ilerleyişi ve Conkbayırı’na yaklaşmaları…
Arıburnu savunmasının sıkıntılı ilk saat ve günleri…
Anzak harekâtının durdurulup geriletilmesi nasıl ve ne pahasına oldu?
Çıkarmayı ilk göğüsleyen 27. ve 57. Alayların direnişi…
Yarbay Mustafa Kemal Bey’in tarih sahnesine çıkışı…
Sermet Atacanlı’nın Cumhurbaşkanlığı Arşivi başta olmak üzere arşivlerde yürüttüğü titiz araştırmalar sonucunda, Çanakkale’deki birlik komutanlarının sıcağı sıcağına ve saati saatine kaleme aldığı raporlarından derlenen bu eser, Çanakkale Muharebeleri’nin gölgede kalmış ayrıntılarını tam 100 yıl sonra gün ışığına çıkarıyor…

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Büyükelçi Dr. Olgan Bekar, Türkiye’nin Somali-Somaliland Özel Temsilcisi oldu

Haber: Sibel Yeşilmen  Türkiye, son  Mogadişu Büyükelçisi Dr.Olgan Bekar’ı Türkiye&#…