-PAXP-deijEHABER: SİBEL YEŞİLMEN

Türkiye’nin Eritre’deki Asmara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Türk Kültür günleri  Eritre’de şimdiye kadar başka bir ülke tarafından düzenlenen en kapsamlı kültürel etkinlik olma özelliğini taşıyor. Eritrelilerden de yoğun ilgi görüyor. Türk Kültür Günlerini Asmara Büyükelçimiz Fırat Sunel ile konuştuk. Diplomasimuhabirhaber’e özel bir röportaj veren Büyükelçi Sunel şunları söyledi: “Eritre, eski adıyla Habeşistan, 300 yıl Osmanlı İmparatorluğu toprakları içinde yer almış bir ülke. 1555 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde fethedilmiş, 1865 yılına kadar da Osmanlı hükümranlığında yer almış. Dolayısıyla Türkler ve Eritreliler birbirlerine yabancı IMG_7025olan iki millet değil. Ancak son 150 yıldır ayrı düşmüşler. 1 Kasım 2013 yılında Büyükelçiliğimizin açılmasıyla insanlarımız birbirlerini yeniden tanımaya başladı. İki ülke arasında siyasi ve ekonomik ilişkiler hızla gelişirken (Büyükelçiliğimiz açıldıktan sonra Türkiye’nin Eritre’ye ihracaatı tam 15 kat arttı) kültürel ilişkilere de ivme kazandırmak amacıyla Asmara Büyükelçiliği olarak Türk Kültür Günleri düzenlemeye karar verdik. -Türk Kültür Günleri’nin Eritre’nin 25. Bağımsızlık Yıldönümü kutlamalarıyla yakın tarihlere rastlaması etkinliklere olan ilgiyi çok daha görünür kıldı.-1-6 Mayıs 2016 tarihinde Türk Kültür Günleri 4 önemli faaliyeti ihtiva ediyor:

                1.Bağımsızlık Günü Konserleri

                2.Türk mutfağının tanıtımı

                3.Türk sinema günleri

                4.23 Nisan Çocuk Resim yarışması

Bu çerçevede, Türk Kültür Günleri, yabancı bir ülke tarafından Eritre’de şimdiye kadar yapılan en kapsamlı kültürel etkinlik olarak kabul görüyor.vlcsnap-2016-05-03-11h39m03s576

Büyükelçi Sunel Harmandalı performansı ile izleyenlerin takdirini topladı

Türk Kültür Günleri içerisinde yer alan Bağımsızlık Günü Konserleri çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Orkestrası tarafından Asmara’nın en gözde mekanlarından, 1912 yılında İtalyan sömürgesi döneminde yapılmış opera binasında iki ayrı konser verildi. Konsere çok sayıda bakan, Büyükelçiler ve halk katıldı. Konserin bir bölümünde ünlü Eritreli pop şarkıcısı Mussie de orkestraya  eşlik etti. Tarihi opera binası tıklım tıklım doluydu, önümüzdeki günlerde yayınlanmak üzere televizyon kayıtları yapıldı. Konserde en çok iz bırakan kare ise, orkestra tarafından Harmandalı Zeybeği çalarken, Hem Ödemişli hem de İzmirli olan Büyükelçi Fırat Sunel’in sahnede harmandalı oynamasının halk tarafından ayakta coşkuyla alkışlanması oldu. Büyükelçi Fırat Sunel programın kapanışında İzmir Marşı’nda da solist Öznur Korkmaz ile düet yaparak da izleyicileri şaşırttı.vlcsnap-2016-05-04-13h06m47s515

“23 Nisan’da resim yarışması”

Türk Kültür Günleri vesilesiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da düzenlenen bir resim yarışmasıyla kutlandı. Bu konuda ise Büyükelçi Sunel şunları söyledi:

“Türkiye’de bu tür resim yarışmalarına alışığız. Ancak Eritre’de çocuklara yönelik bir resim yarışması ilk kez düzenlendiği için büyük ilgi gördü. Toplam 32 okuldan toplam 558 öğrenci Büyükelçiliğin açtığı resim yarışmasına katıldı! Başlangıçta ilk 3 öğrenciye ödül verilmesi öngörülürken alışılmamış ilgi karşısında 25 çocuğa ödülleri açılış konseri sırasında verildi. Etkinliğe THY sponsor oldu. Resim yarışmasının konusu “Çocuk ve Doğa” olarak belirlenmişti. EXPO 2016 Antalya’nın teması olan “çocuk ve çiçek” temasından esinlenilen bu tema ile aynı zamanda Eritre’nin Expo’ya katılacak olmasının da onurlandırılması hedeflendi.”

IMG_0173

“Türk mutfağı olmazsa olmaz”

Büyükelçi Sunel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk kültürü deyince Türk mutfağının merkezde olmaması mümkün mü? Türk Kültür Günleri vesilesiyle Büyükelçilik rezidansında düzenlenen gala yemeğine Eritreli ve yabancı misyonlardan üst düzey katılım oldu. Ayrıca Kültür Günleri ile eş zamanlı olarak Büyükelçiliğimiz aşçısı tarafından Eritreli aşçılara yönelik Türk yemekleri eğitim kursları başlatıldı. Yakında Türk yemekleri Asmara’daki büyük restoranların menülerinde yer alacak.

FullSizeRender

“Türk Sinema günleri de yoğun ilgi gördü”

Etkinlikler çerçevesinde geçtiğimiz yıl Türk sinemasının 100. yılını kutlaması vesilesiyle yine kentin gözde ve nostaljik mekanlarından Cinema Roma’da Türk sinema günleri düzenlendi. Türk filmlerini Türk dizilerinden tanıyan Eritrelilerin Türk Sinema Günlerine de yoğun ilgi gösterdiler. Eritreliler aslında Türk filmlerine çok daha eskiden beri aşinalar. Eski tüfekler, Bağımsızlık savaşında cephede bile Yılmaz Güney’in filmlerini izlediklerini anlatmışlar Büyükelçimize.

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı…. Dış politikaya “31 Mart” molası. Bakan Çavuşoğlu dış gezilerine ara verdi…

31 Mart seçimlerine 25 günden kısa bir süre kaldı. Dikkat çeken  konu ise Dışişleri Bakanı…