img_0353-3

ÖZEL RÖPORTAJ-SİBEL YEŞİLMEN

BÖLÜM 1

İSTANBUL-Geçtiğ1426780600imiz hafta 9.Büyükelçiler Konferansı  mutad olduğu üzere Ankara’da yapıldı. Dünyanın dört bir yanından Büyükelçilerimiz Dışişleri Bakanlığı’nın çağrısı üzerine Ankara’ya gelerek bir dizi konferansa katıldı. Bu konferans için Türkiye’ye gelen Türkiye’nin Kamboçya Büyükelçisi İlhan Tuğ ile görev yeri Punom Pen’e dönmeden önce  İstanbul’da özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Diplomasimuhabirhaber’in sorularını büyük bir içtenlikle yanıtlayan Büyükelçi ile röportajımız 2 bölümden oluşacak.  Şu an okumakta olduğunuz birinci bölümde Türkiye-Kamboçya ilişkilerini konuştuk. Önümüzdeki günlerde yayınlanacak röportajın ikinci bölümünde ise ODTÜ mezunu, bir Harley Davidson tutkunu olan Büyükelçi Tuğ ile sıradışılığını, Harley Davidson felsefesini, motorculuğunu, rüzgarın ne koktuğunu, dünyaya bir daha gelse yine diplomat mı olurdu neyi seçerdi, mesleğini ve  özgürlük, serüven, macera, güç, farklılık onun için ne ifade ediyor. Tüm bunları konuştuk. 

Ama önce ilk bölüm haydi başlayalım.   Büyükelçi İlhan Tuğ kendisi gibi yine bir emekli Büyükelçi olan Yalçın Tuğ’un oğlu, dayısı ise Bakanlığın tanınmış diplomatlarından maalesef geçtiğimiz yıllarda aramızdan ayrılan Sevgili İnal Batu. Diplomat çocuğu olmanın avantaj-dezavantajlarını yine 2.bölüme saklayalım. 2 yaşında babasının görevi nedeniyle dünyayı dolaşmaya başlayan Büyükelçi Tuğ o günlerde ne hissediyordu şimdi ne hissediyor onları da ileriki günlere bırakalım. Kurucu Büyükelçi olarak Kamboçya’ya ne zaman geldi, nasıl geldi, binası, makam arabası var mıydı, bunlar da yine önümüzdeki röportajın konusu olsun. Ama biz bugün Büyükelçiye önce bir soralım Türkiye-Kamboçya ilişkileri ne durumda?

1426780600

Büyükelçi İlhan Tuğ: “Gayet iyi durumda. 0 kilometreden başladığı için kontağı yeni çevirdik.  iki tarafta da herhangi bir önyargı yok, tarihten kaynaklanan bir sıkıntı yok, dolayısıyla zaten ne yapsanız katkısı olacak ilişkilere en ufak bir şeyin bile.  Büyükelçilğin açılması bile başlı başına Kamboçya tarafından çok memnuniyetle karşılandı. İlişkilerimizi de hemen rayına oturttuk. Güzel bir şekilde, temel anlaşmaları hazırladık. Sayın Bakanımız ziyaret ettiler. 2015 yılında geldiler. Sayın Fikri Işık geldiler, Bilim ve Teknoloji Bakanı oldukları dönemde. O zaman KEK Eş Başkanıydı. O da 2015’te yapıldı. Yani sefareti açtıktan sonra 1 ay içerisinde iki Bakan düzeyinde ziyaret gerçekleştirildi.. Türkiye’den bir ticaret heyeti geldi. İşadamlarımız gelmeye başladılar. İnsani yardım faaliyetlerimiz devam ediyor. TİKA’nın çok önemli orada faaliyetleri var. Anne sağlığı merkezi açıldı. Su kuyuları açılıyor. Sağlık Bakanlığı ile sağlık ekipmanları, teçhizat sağlanıyor.

Peki ya Kamboçya ile ticaret hacmimiz nasıl, rakamlar arzu edilir seviyede mi?

Büyükelçi İlhan Tuğ: “Kamboçya ile ticaret hacmimiz maalesef arzu edilen düzeyde değil. Hedefimiz 2020’e kadar 500 milyon dolara çıkartmak ticaret hacmimizi. Ancak küresel kriz nedeniyle bu hedefin çok altındayız fakat daha hala önümüzde3 yıl var. Hedefe ulaşılmasında ben şahsen iyimserliğimi koruyorum.

1426780600“Cep telefonumu bulundursunlar, 7/24 beni arayabilirler”

Büyükelçi Tuğ Türk işadamlarına röportajımızın 1. bölümünde önemli bir çağrıda bulunuyor. İşadamlarına çağrısı şöyle:

Büyükelçi İlhan Tuğ: “Kamboçya’ya her şey satmak mümkün. Çekinmeyin, gelin. Yeni bir Pazar burası. Ayrıca ASEAN üyesi ASEAN için de bir atlama taşı olarak kullanılabilir. Kamboçya’ya yapılan yatırımlar aynı zamanda AB ve Amerikan pazarlarına da açılmak için bir sıçrama taşı,  çünkü Kamboçya en az gelişmiş ülke statüsünde olduğu için Avrupa Birliğine ve ABD pazarına da çok ciddi vergi avantajlarından yararlanıyorlar. Vergisiz ithalat yapabiliyorlar O yüzden de Türk işadamlarını Kamboçya’ya yatırım yapmaları çağrısında bulunuyorum biz Büyükelçilik olarak haftanın 7 günü 24 saat hazırız. Cep telefonumu da verebilirsiniz, istedikleri zaman beni de arayabilirler. Ulaşabilirler. 24 saat. Her şekilde yardımcı olmaya hazırız. Yeter ki gelsinler.”

İşadamlarımız Kamboçya’ya neden gelsinler? Büyükelçi Tuğ bu soruyu da şu şekilde cevaplıyor:

“Tarım, hayvancılık, inşaat sektörü, inşaat malzemeleri, konfeksiyon’daki önemli Türk markaları Kamboçya’ya gelsinler. Çünkü Kamboçya bölgenin son 13 yıldır istikrarlı bir şekilde yıllık ortalama 7 büyüme hızını sahip hızla gelişen ülkelerinin başında geliyor. Kişi başına Milli Geliri yine aynı şekilde istikrarlı şekilde artıyor.10 sene zarfında Kamboçya bugünkü Kamboçya’dan çok farklı, daha müreffeh bir ülke olacak. Bu arada THY henüz Kamboçya’ya uçmuyor. THY uçuşlarının başlaması karşılıklı ticaret ve turizm ilişkilerinin arttırılması, halklar arası münasebetlerin geliştirilebilmesi bakımından son derece yararlı olacaktır.

Büyükelçi Tuğ ile özel röportajımızın 2.bölümünü okumak için lütfen ziyaret ediniz: http://diplomasimuhabirhaber.com/ozel-roportaj-harley-davidson-tutkunu-turk-buyukelci-ruzgar/

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı: “Balgat’ta, Dışişleri koridorlarında bu da konuşuluyor. Bu konuyu es geçmek olmaz. Dışardan atanan meslek dışı Büyükelçiler”

Ankara’da, Dışişleri’nin nabzını tutmaya devam ediyorum. Bir önceki yazımda FE…