img_0353-3ÖZEL RÖPORTAJ-SİBEL YEŞİLMEN

BÖLÜM 2

İSTANBUL-9.Büyükelçiler Konferansı için Türkiye’ye gelen1426780600 Türkiye’nin Kamboçya Büyükelçisi İlhan Tuğ ile İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz özel röportajımızın 2.bölümüne hoş geldiniz. Büyükelçi Tuğ ile bu bölümde ceket-kravatla görmeye alıştığımız Büyükelçilerimizden birinin  farklı bir yanını tanıyacağız. Pek de alışık olmadığımız bir Büyükelçi profiline sayfalarımızı açacağız.  

Büyükelçi Tuğ’u diplomasimuhabirhaber’de konuk etme nedenimiz öncelikli olarak onun Harley Davidson tutkusu. Benim gibi konu hakkında hiçbir fikri olmayan bir insana bakalım Harley Davidson’ı nasıl anlatacak Sayın Büyükelçi. Ama elbette diplomasiyi, diplomat çocuğu olmanın avantaj- dezavantajlarını, diplomat olmasa ne olmak isterdi, kızına tavsiyeleri neler, hayat felsefesi nedir onları da konuştuk. Zaman makinasına binme imkanı olsa Büyükelçi Tuğ hangi önemli tarihi olaya tanıklık etmek isterdi bunu da merak ettik, haydi başlayalım Bakalım Büyükelçi tüm bu sorularımıza nasıl yanıt vermiş.

Ama önce bir soralım bakalım rüzgarın bir  kokusu var mı? Sahi Sayın Büyükelçi rüzgar  ne kokuyor?  

ilhan harley davidson (3)

Rüzgarda ülkeyi kokluyorsunuz. Özellikle Kamboçya gibi ülkelerde gittiğiniz yere göre kokular da değişiyor. Bazen çok güzel kır kokusu alırken bazen çöp kokusu alıyorsunuz. O ülkeyi oluşturan şey her neyse. İlginizi çeken bir kokuya girdiğiniz zaman da orda duruyorsunuz, etrafı geziyorsunuz. Bırakıyorsunuz motorunuzu doğayla içiçe oluyorsunuz. Doğayla içiçe olduğunuz zaman da oranın halkıyla içiçe oluyorsunuz, oranın halkını tanıyorsunuz. Evlerine davet ediyorlar sizi. Çocuklarla tanışıyorsunuz orda. Bir çaylarını içiyorsunuz, yemeklerini yiyorsunuz. Arabayla giremediğiniz bölgelere giriyorsunuz. Yolun bittiği toprağın başladığı yerlerde ilerliyorsunuz.Dolayısıyla yeni ufuklar açıyor size. Yani motoru sadece hız olarak algılamamak lazım. Motor bir ülkeyi tanımak için en uygun araç”.

Psikiyatristlerin ofislerinin önünde motora hiç rastlanmazmış çünkü motora binmek ruh sağlığına iyi geliyormuş, aynı fikirde misiniz?

“Aynı fikirdeyim evet. Çünkü motora bindiğiniz zaman her şeyi unutuyorsunuz. Mevcut dünyadan çıkıyorsunuz. Bambaşka yerlere gidiyorsunuz, başka bir şey de düşünmüyorsunuz. Tek konsantre olduğunuz şey yol ve doğa. Başbaşa kalıyorsunuz. Rüzgarın sesi. Sizi alıp götürüyor bir yerlere Bittikten sonra da gerçeğe döndüğünüzü o anda anlıyorsunuz. Şok olmuyorsunuz ama o sizi bir kaç gün götürüyor onun vermis olduğu rahatlık, deşarj size iyi geliyor.”ilhan harley davidson (3)

Hız yapmayı seviyor musunuz?

  “Seviyorum tabii”

Grupla mı motora biniyorsunuz tek mi?

 “Grupla”

Asi ruhlu ve aykırı bir insan mısnız?

“Hayır değilim. Kesinlikle değilim”

Kuralcı ve itaatkar bir insan mısınız?

“Kuralcıyımdır. Motorcu dendiği zaman hep insanın aklına asi, kural tanımayan karakterler gelir. Halbuki hiç öyle değil. Ben sadece kendimden bahsetmiyorum. Grup halinde motora bindiğimizi söylemiştim. Bir kere gruptaki diğer arkadaşlarım da hepsi değişik milletlerden, 70 yaşında bile motorcumuz var grubumuzda hepsi de aile babası, dede olanlar var. ununu eleyip eleğini asmış duvara, yani asilik söz konusu değil. Biz sadece iyi vakit geçirmek için bir hobi olarak görüyoruz ve ülkeyi de en iyi tanımanın yolu. Bir diplomatın hele hele bir Büyükelçinin en önemli görevi, birinci vazifesi bence bulunduğu ülkeyi tanıması.

ilhan harley davidson (3)

Öneriyor musunuz diğer Büyükeçilere de motora binmelerini?

  Yani motora binmeseler bile, bisiklete binsinler. 2 tekerlek en iyi şey. Arabaya bindiğiniz zaman kapanıyorsunuz, kendinizi dışardan halktan soyutluyorsunuz. Halbuki bisiklete veya motosiklete bindiğinizde o yore halkıyla bir oluyorsunuz, içiçe, istediğiniz yerde duruyorsunuz, onlarla el sallaşıyorsunuz, onlar sizi davet ediyorlar,  ilgilerini çekiyorsunuz çünkü, yabancısınız, motordasınız ve trafiği olmayan yerlerden geçiyorsunuz, fazla insanın, aracın geçmediği yerlere erişebiliyorsunuz. Kamboçyayı sevmemin en önemli nedenlerinden biri de ülkeyi bu kadar iyi tanımam oldu. Bence en önemli etkeni motor oldu.

Harley Davidson’a biniyorsunuz anlatır mısınız normal motordan farkı nedir?

“Motor zaten güçlü bir motor. Kilo olarak ağır bir motor. 355 kiloluk bir motordan bahsediyoruz, onu kullanması kolay bir şey değil. Harley motoronuz olduğu zaman dünyanın neresine giderseniz gidin kulüpleri var, dolayısıyla bu külüpler vasıtasıyla insan tanıyorsunuz. Harleyci dediğimiz, kulüplere üye olanlar toplumun belirli bir kademesinde yer alan, bir statüye sahip insanlar. Bunlar siyasetçiler, işadamları, Kendi alanlarında başarılı, isim yapmış insanlardan oluşuyor genelde. Kamboçya’da bu gruptan tanımış olduğum insanlar sayesinde benim diplomasi görevimde önemli bilgilere sahip olmama yol açtı. Siyasetçiler de var bir kaç tane. Siyasetçiler aracılığıyla orada bazı vatandaşlarımızın ya da işadamlarımızın işlerini de kolaylaştırabildik, özel ilişkiler kuruyorsunuz, özel dostluk oluşuyor.ilhan harley davidson (3)

İlk bindiğiniz motor herhalde Harley Davidson değildi. Kaç yaşında motora binmeye başladınız?

“Ben yeni başladım. Çok yeni başladım. İlk motora bindiğimde daha üniversitedeydim Ankara’da bir arkadaşın motorunun arkasındaydım. Yolcu olarak binmiştim ve 100 metre gittikten sonra bir araba çarpmıştı, Çankaya Caddesinde ikimiz de düşmüştük, bir daha tövbe demiştim motora binmeyeceğim diye. Fakat bizim Bakanlık’ta başka Büyükelçi arkadaşım motor almıştı, motorunu göstermek üzere bana geldi, dener misin dedi ben yok deyince ardından Israr edince bir deneyeyim dedim, o gün bugündür biniyorum.  4.5 yıl önce.

Sonra Harley Davidson mı aldınız?

 “Yok hemen almadım. Kamboçya’ya gittiğimde biryerden bir yere ulaşmak için en uygun araç orada motosiklet. Çünkü ben oraya kurucu Büyükelçi gitmiştim, 4 tane valizle gittim Kamboçyaya. Araba yok hiçbir şey yok. Bir otelde kalıyorum. Bir yerden bir yere gitmek için de taksi zor bulunuyor, onun için herkesin yapığı çok yaygın motosiklet ben de kendime motosiklet aldım. Kavasaki motosiklet aldım. 1.5 yıl onun üzerinde pasımı attıktan sonra Harley’e geçtim. Makam aracı ben gittikten 1 sene sonra geldi. 1 Kasım 2013’te göreve başladım. Bina 2015’te açıldı. Şu anda tam teşekküllü bir Büyükelçiliğimiz var. Sayın Bakan geldi açılışı kendisi yaptı. Özel işlerimizde resmi araçları kullanamıyoruz. Ben özel işlerimde mutlaka motorla gidiyorum. “

Harley Davidson aksesuarlarınız var mı?

“Eldiven var. Başlık var.”

Tam teşekküllü mü giyiniyorsunuz, Harley Davidson’a binerken?

“Tabii tam teşekküllü giymek lazım. Motosiklet çok güzel olmakla beraber en zor, tehlikeli de spordur. Zordur düştüğünüz anda”

Sonra düştünüz mü bir daha?

“Sonra düşmedim

ilhan harley davidson (3)

Sizce iyi kullanabiliyor musunuz artık?

“Evet. Evet.”

Harley Davidson’ı iyi kullanabilmek için ne kadarlık bir süre geçmesi gerekiyor? 1 yıl 1 buçuk yıl?

 Motosiklete iyi hakim olmanız gerekiyor. Ağır bir motor. Başta motora binmeyi öğrenmek için Harley’i kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ağır, kontrolü zor. Virajlarda hafif motosikletler gibi rahat dönemiyorsunuz, o kıvrımları çok ağır dönüyor o nedenle de hakimiyet iyi olması lazım.

 İstanbul trafiğinde biniyor musunuz?

Hayır.

Hiç binmediniz. İstanbul trafiği korkutuyor mu?

 Korkutuyor evet. Çünkü motosikleti bindiğiniz zaman tehlikeli yapan şey kendisi değil başkaları. Özellikle de araç sürücüleri. Bu sadece Türkiye’ye mahsus bir şey değil. Dünyanın her yerinde öyle. Maalesef araba sürücülerinin motosikletlere yönelik saygı göstermiyorlar, yol üstünlükleri kendilerinde buluyorlar. Genellikle de kazalar böyle oluyor, ölümcül kazalar ben motosikleti genelde şehir dışında kullanmayı seviyorum, Kamboçya’da da öyle, yani Harley’I şehir içinde pek fazla çıkarmıyorum. “

Sizce Harley Davidson’ın olmazsa olmaz partneri nedir? Ben sorayım siz yanıt verin lütfen 

Bira: Yok, hayır.

Rock: Evet

Gezmek: Evet tabii ki

Arkadaşlar: Evet

Macera: Evet

Manzara: Evet

Bir de Koku.

Yine ben size bazı kelimeler söyleyeceğim siz bana ne ifade ettiklerini söyleyin lütfen

Özgürlük: Dünyanın en önemli şeyi. Serüven: Özgürlüğün bir parçası. Güç: Geçici bir şey. Çok relative bir kavram. Bir gün oluyor bir gün olmuyor. Farklılık: İyi bir şey”

Harley Davidson’a bindiğiniz için binmeyen insanlardan bir farkınız var mı?

“Var. Şöyle farklıyız. Daha fazla şey yaşıyoruz, daha fazla tecrübe sahibi oluyoruz. Onların normalde yaşayamayacağı şeyleri, görüşmemizin başında örnek verdim ya ülkeyi tanımak, ülkenin dört bucağına motosiklet ile gitme imkanı buldum. Diğer ordaki arkadaşlarım motosikleti olmayanlar onlar da geziyor gezebildikleri kadar ama benim kadar değil, ülkenin ücra köşelerine gitme imkanı bulamıyorlar”

Bir kız çocuğu babasısınız, kızınıza önerir miydiniz Harley Davidson’a binmesini? Birlikte bindiniz mi hiç?

Bindirdim evet. Düzgün kıyafetlerini giydikten sonra sıkıntı yok, korkmuyorum”

ilhan harley davidson (3)Sayın Büyükelçi bir zaman makinası olsa ve istediğiniz döneme gidin deseler hangi tarihi olaya tanıklık etmek isterdiniz, neden?

Cumhuriyetin kuruluşu. Kesinlikle. O heyecanı. Orda o coşkuyu bizzat yaşamak isterdim. Atatürk’ün yanında.

Hayatınızda aldığınız en iyi tavsiye neydi, Kimden aldınız?

Kimseden almadım, bir yerde okumuştum ama benim hayat felsefem budur. Söz ağızdan çıkmadan önce onu siz kontrol ediyorsunuz, çıktıktan sonra ise o sizi kontrol ediyor. Bu benim hayat felsefemdir”

Peki kızınıza bir baba olarak tavsiyeniz ne olurdu?

“Kızıma kendi dilediği gibi yaşamasını başkalarının yönlendirmesi ile karar almamasını. İçinden ne geliyorsa onu yapmasını hayatta. Onu öneririm.

Dünyaya tekrar gelseniz ne olurdunuz?

Doktor. İlk başta doktor olmak isterdim. Küçüklüğümden beri hayalim doktor olmaktı”

Neden Büyükelçi oldunuz?

Babamdan ötürü. “

1426780600

 

Sizin için diplomasinin en cazip tarafı nedir?

Devletin çıkarlarını korumak, temsil etmek. Size manevi tatmin veriyor”

Diplomasinin en zor tarafı nedir?

“Ailenizden, ülkenizden, vatanınızdan, arkadaşlarınızdan ayrı kalmak”

Diplomat çocuğu olmaktan memnun musunuz?

Tabii ki memnunum. Gurur duyuyorum, onun oğlu olmaktan. Normal bir çocuğun hiç yaşayamayacağı, hayal kuramayacağı bir hayat sundu bana mesleği sayesinde babam.

Diplomat çocuğu olmanın zor tarafları nelerdir?

“Kalıcı arkadaşlıklarınız olmuyor. Her şey geçici. Çocukluk arkadaşım benim 2 tane. Onun dışında çocukluk arkadaşım yok. Ben en eskiye gittiğimde, düşününce görüştüğüm üniversite arkadaşlıkları var. o da ODTÜ’den en kalıcı orda oldu. Benim ortaokuldan görüştüğüm kimse yok, ilkokuldan hiç kimse yok. “

 Mutlaka avatajları var diplomat çocuğu olmanın ama çocukluk arkadaşım 2 tane dediniz, başka neyi kaçırdınız?

1426780600“Yerleşik hayatı, o kök salmayı, “

Bu çok özlemini duyduğunuz bir şey mi şu anda?

 “Değil. Küçükken özlemini duyardım. Fakat şimdi artık belirli bir yerde de fazla kalamıyorum, alıştım. Tabii ki alışmanız lazım çünkü mesleği sürdürmeniz, başarılı olmanız zor aksi taktirde. “

Sonuçta göçebelik değil mi?

Göçebe hayatı yaşıyorsunuz ama bunu kabullenerek zaten giriyorsunuz işe.

Peki ne kazandınız? Diplomat çocuğu olmak neyi getirdi size ?

Biz şahıs için çalışmıyoruz. Şirket için çalışmıyoruz. Biz ülke için,  Devlet için çalışıyoruz. Yoksa bu hayat kolay bir hayat değil. 1923’te Cumhuriyetimizin kuruluşuna gitmek istediğimi söyledim,  o yüzden heyecanlandırıyor beni. Büyük bir şevkle  yapıyorum işimi” .

Sayın Büyükelçi spor da bildiğim kadarıyla hayatınızın olmazsa olmazı. Spordan biraz bahsedelim. Güne nasıl başlıyorsunuz, ne kadar spora vakit ayırabiliyorsunuz?

Spor hayatımın bir parçası. Her gün 05:00-05:30 gibi uyanırım. Sabah 06.30’da spora başlıyorum. 15-20 dakika bir kardiyo ısınma. Ondan sonra ağırlık kaldırılıyor.  Her gün 45 dakika. 34’er kilo dambıllar kaldırıyorum. Hafta sonları da tenis oynuyorum. Önemli işlerimi sabahları yaparım. Sefarete gitmeden önce ben normal yapılması gereken işlerin çoğunluğunu yaparım. Saat farkı nedeniyle gece ben yattığımda bakanlık hala çalışıyor oluyor dolayısıyla gece işleri olursa sabah onları temizliyorum. Çünkü Kamboçya Türkiye’den 4 saat ileride. “

Sayın Büyükelçi Diplomasimuhabirhaber’e zaman ayırdığınız, sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

Büyükelçi Tuğ ile Özel Röportajımızın 1.bölümünü okumak için lütfen ziyaret ediniz: http://diplomasimuhabirhaber.com/ozel-roportaj-bolum-1-turkiyenin-punom-pen-buyukelcisi-ilhan-tug-diplomasimuhabirhabere-konustu-turk-buyukelciden-turk-isadamlarina-cagri-kambocyaya-her-sey-satmak-mumkun-cekinmeyin-ge/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Sibel Yeşilmen yazdı: “Balgat’ta, Dışişleri koridorlarında bu da konuşuluyor. Bu konuyu es geçmek olmaz. Dışardan atanan meslek dışı Büyükelçiler”

Ankara’da, Dışişleri’nin nabzını tutmaya devam ediyorum. Bir önceki yazımda FE…