Rputin-jpg20140806192438USYA Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye geliyor.

Putin, toplantıya katılmak üzere 11 Ekim’de İstanbul’da olacak. 

Moskova Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği’nin davetlisi olarak bu şehirde bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Putin’in 11 Ekim’deki KEK toplantısına katılacağını söyledi.  

15 Temmuz sonrası ilk ziyaret Rusya’ya olmuştu

24 Kasım 2015’te Türk F16’larının, Türk hava sahasının ihlali nedeniyle Rus uçağını düşürmesinin ardından başlayan kriz sonrasında Rusya ile ilişkiler kopma noktasına gelmişti. Ancak uçak krizi sonrası Rusya ile üst düzeyde ilk temas, 12 Haziran’da Rusya Milli Günü nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Putin’e tebrik mesajı göndermesiyle kurulmuştu.

26 Haziran’da Erdoğan, Putin’e hitaben yazdığı mektubunda Rus uçağının düşürülmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirmişti. 15 Temmuz darbe girişiminin ertesinde Türkiye’nin meşru yönetimine ilk destek açıklaması Rus Dışişleri Bakanlığından geldi: “Rusya olarak Türkiye’nin seçilmiş siyasi yönetimiyle halklarımızın yararına birlikte yapıcı çalışmaya hazır olduğumuzu dile getiriyoruz. Ayrıca terorizm gibi uluslararası problemlerin bertaraf edilmesinde işbirliği yapmaya hazırız.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayan ilk liderin Putin olduğu, Rus basını tarafından dünyaya duyurulurken, ne dediği de şöyle özetlendi: “15 Temmuz’u 16’sına bağlayan gece Türkiye’de çok sayıda can kaybına yol açan olayların yaşanmış olması nedeniyle sizlere başsağlığı diliyor, geçmiş olsun diyorum. Rusya, kesinlikle hangi ülkede olursa olsun mevcut yönetimin kuvvet kullanılarak, anayasaya aykırı davranışlarla değiştirilmesine katiyetle karşıdır. Türkiye’de anayasal düzenin ve asayişin bir an önce sağlanmasını diliyorum” dediği paylaşıldı.”

AYAKTA KARŞILADI

15 Temmuz’un üzerinden henüz bir ay bile geçmeden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ilk yurtdışı ziyareti de Moskova’ya oldu. 9 Ağustos’ta Erdoğan, uçak krizi sonrası Konstantin Sarayı’nda Putin ile ilk yüz yüze görüştü; ardından G-20 zirvesi için Çin’e giden iki lider, Hangcou kentinde iki saat süren bir görüşme yaptı. Putin Türkiye’ye 15-16 Kasım 2015’te Antalya’daki G20 Liderler Zirvesi için gelmişti. Rus lider, Türkiye’yeson resmi ziyaretini ise Aralık 2014’te Ankara’ya yapmıştı. (Hürriyet)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  TürkİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Soçi’den İdlib’de Silahsız Bölge kararı çıktı

  Soçi’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin&#…