Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde medya temsilcileri ile bir araya geldi. Yıldırım ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye’ye geleceğini açıkladı.

B120720161229484500393_2aşbakan Yıldırım, FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili, “Bu örgütle irtibatı kendi isteğiyle, kendi azmiyle olanlarla, hasbelkader ilişki içinde olmuş olanları birbirinden ayırmamız gerek.” dedi.

Başbakan Yıldırım, darbe girişiminde bilfiil görev almamış, fakat arka planında görev almış veya yıllardan beri bu altyapının hazırlanmasında aktif katkısı olmuş bütün herkesin çok titiz bir çalışmayla belirlenip adalete teslim edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Tespit noktasında da zorlukların olduğu malum. Peki ne yapacağız? Biz belirli kriterleri ortaya koyduk. Bu örgütle irtibatı kendi isteğiyle, kendi azmiyle olanlarla, hasbelkader burayla ilişki içinde olmuş olanları birbirinden ayırmamız gerektiğini düşünüyorum.” ifadesini kullandı.  

Yıldırım, “Siyasi partiler, başta Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi olmak üzere burada çok net duruş ortaya koydular, darbeden, tanktan, tüfekten yana değil demokrasiden yana bir dayanışma içine girdiler. Bizi hemen aradılar, desteklerini verdiler hatta bu süreçte, darbe girişiminden sonra devam etti. ‘Biz bunu, bu birlikteliği gözümüz gibi koruyacağız’ diye milyonlara taahhüdümüz var. Hakikaten bunu korumak zorundayız. Buna ihtiyacımız var. Toplumun kenetlenmesi, bir beraber olması, hem içeride hem dışarıda ülkemiz hakkında iyi düşünmeyenlere çok önemli cevap niteliği taşıyor.” dedi. 

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde medya temsilcileri ile bir araya geldi. 

KAMUDA 76 BİN 597 KİŞİ AÇIĞA ALINDI 

Başbakan Yıldırım, “Açığa alınan 76 bin 597 kişi. Memuriyetten çıkartılan 4 bin 897 kişi. Bunların 3 binden fazlası asker, bir kısmı hakim, bir kısmı da sivil memur. Hem açığa alınanlar hem de memuriyetten çıkartılanların toplamı 81 bin 494 kişi.” diye konuştu. 

50 BİNİN ÜZERİNDE İSİM VAR 

Yıldırım, “Bunların kendi kurdukları iletişim ağları var, özel. Yani hiç kimsenin kullanmadığı bir iletişim altyapısı kurmuşlar. O iletişim altyapısında 50 binin üzerinde isim var. Bunların üzerine gidiliyor.” Dedi. 

ABD İLE İLİŞKİLER

Amerika’yla ilişkiler, olayın dış politikalar boyutu, Gülen’in iadesi süreci. Amerika’yla ilgili sert söylem yakın zamanda değişebilir mi diye soruldu Sayın Başbakan’a. O konudaki tavrı da çok netti. Dedi ki terörist başının yargılanmasından başka Amerika Birleşik Devletleri’yle bir uzlaşma yolu yok, biz bu konuda çok netiz dedi. Büyük bir tahribat yaşadık şehitler var gaziler var bütün bunlar ortadayken herkesin gözü önünde gerçekleşmişken, Gülen iade edilmeden bu sürecin normalleşmesi çok mümkün değil. Yani Amerika’ya düşen görevin Fethullah Gülen’in iade edilmesi olduğunun altını bir kez daha net bir şekilde çizdi. 

“GÜLEN’İN İADESİ DIŞINDA BİR İYİ NİYETİ KABUL ETMİYORUZ”

Yakalananlar bu darbe girişimine katılanların bülbül gibi ötmeye başladıklarını söyledi kullandığı ifade tam olarak bu. Bütün bunlar ortadayken aksi tutuma girerse eğer Amerika, 79 milyonun hissiyatını görmemez gibi bir durum içine girer yani halka karşı kendisini anlatamaz. Halkta zaten bu konuda bir zan var Amerika’nın bu işin arkasında olduğuyla ilgili bir zan var, kanaat var Türk halkında. Eğer Fethullah Gülen iade edilmezse o kanaat pekişir dedi Sayın Başbakan. Bize bir iyi niyet gösterilmesi gerekiyor bu iyi niyetinde ancak 15 Temmuz sonrası yaşanan bu gelişmelerle ilgili Fethullah Gülen’in iadesi noktasında, bunun dışındaki bir iyi niyeti kabul etmediklerini söylüyor Sayın Başbakan. 

ABD BAŞKAN YARDIMCISI TÜRKİYE’YE GELİYOR

Bu arada ayın 24’ünde Biden geliyor bu önemli. Biden’la bütün bu konuların enine boyuna tartışılacağını, konuşulacağını anlıyoruz. Eylül ayında da Amerikan Dışişleri Bakanı Kerry gelecekmiş. Basına yansıyan haberlerde Kerry’nin daha önce geleceği söyleniyordu ama Sayın Başbakan Biden’ın geleceğini ifade etti. 

Bunun dışında bir de endişeler bundan sonraki sürece ilişkin endişeler; acaba bir daha böyle bir darbe girişimi olur mu? Buna ilişkin kaygılar, Sayın Başbakan dedi ki bu endişeler yersiz değil giderek azalsa da var çünkü kapalı, kripto elemanları olabilir, biz yapabildiğimiz kadar temizlik yapıyoruz ama hala onlardan kalmış olanlar olabilir. Ancak özellikle 2014 Aralık sonrasında da kapsamlı bir çalışmanın zaten 17-25 sonrası yapıldığının altını çizdi. 15 Temmuzdan sonra da bu süreç hızlandı dedi. (NTV)

 

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi havadan vurdu… Trump: “ABD Silahlı Kuvvetlerine Esat’ın kimyasal silah kapasitesine saldırı başlatma emri verdim”

Başkan Donald Trump, Suriye’ye saldırı emri verdiğini açıkladı. ABD halkına seslenen Başka…