binali-yildirimdan-bahceli-ile-yaptigi-gorusmeye-iliskin-aciklamadhjunyiyzeeul8xpld1knw

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya’ya hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Meclis’te MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmeye ilişkin soruyu yanıtlayan Yıldırım, “Sayın Bahçeli’ye çay içmeye gittim, beraber çay içtik. Biraz sohbet ettik” dedi.

Anayasa çalışmalarıyla ilgili konuları daha önceden konuştuklarını kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Vardığımız mutabakat çerçevesinde her iki partiden arkadaşlarımız detayları ve teknik çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Anayasa teklifiyle ilgili ne söylediysek adım adım gerçekleşiyor. Rusya dönüşü bir mani olmazsa bu hafta bitmeden teklifimizi gazi Meclis’e sunmuş olacağız.”

Yıldrım Rusya ile normalleşme sürecindeki ilişkilerine yönelik ise şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Rusya ilişkileri malum hadiseden sonra normalleşme sürecine girdi. Bu süreçte oldukça hızlı ilerleme kaydediyoruz. Belirli bir kayıp yaşandı, şimdi toparlanma sürecindeyiz. Çok hızlı bir şekilde gerçekleşmeli. İşbirliğimizi artıracağız. Moskova’daki temaslarımızın ana gündemini bu konu oluşturacak.

İlişkilerimizin ileri taşınması konusunda her iki ülkede de üst düzey irade mevcut. bazı tarım ürünlerimizin Rusya’ya ithali kısıtlı durumda halen. Bu kısıtlamaların kaldırılması konusunu özellikle değerlendireceğiz. Firmalarımızın geniş bir alanda faaliyetleri var. Vize uygulamasının önceki rejime dönüştürülmesi en büyük beklentimizdir.

Rusya ile turizm açısından iyi bir yıl geçirmedik. Acentalara destek programını açıkladık. Enerji Rusya ile ticaretimizde önemli bir alan. Türk Akımı anlaşması TBMM Genel Kurulu’nda onaylandı. Artık Duma’yı bekliyoruz. Doğalgaz fiyatıyla ilgili geçmişten gelen bir indirim meseledi var. Akkuyu’nun da gecikmeden tamamlanması önemli konular arasında yer alıyor.”

Kaynak: NTV

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  TürkİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Soçi’den İdlib’de Silahsız Bölge kararı çıktı

  Soçi’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin&#…