basbakan-yildirim-hicbir-teror-orgutu-turkiyeyi-esiralamaz,y43Rr4v8-kOcGoyAtucrRQ

Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Yıldırım ve Borisov açıklama yaptı.

Binali Yıldırım, açıklamasında şunları söyledi: 

“Bu sabah erken saatlerde Cizre polis merkezine alçak PKK terör örgütünün kalleş saldırısı sonucu hayatını kaybeden 11 şehidimiz, polis kardeşimiz var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımız var, çok sayıda, tedavi altında, onlara da acil şifalar diliyorum.

“HİÇBİR TERÖR TERÖR ÖRGÜTÜ TÜRKİYE’Yİ ESİR ALAMAZ”

Terör örgütü ne yaparsa yapsın; canımızı yakabilir, şehitlerimiz olabilir… Acımız büyük ancak şehitlerimizi bağrımıza basacağız, kalleş terör örgütünü sevindirmeyeceğiz. Hiçbir terör örgütü, Türkiye Cumhuriyetini esir alamaz. Bildiklerini arkalarına koymasınlar. Milletimiz şunu anlasın ve bilsin ki, bu terör örgütlerinin tümüne topyekün savaş açtık. Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Ya istiklal ya ölüm’ ve 79 milyonun kardeşliğine, birliğine, beraberliğine kast eden bu alçaklara her türlü hak ettikleri cevabı vereceğiz.

Bugün dünyanın gıptayla izlediği büyük bir eseri tamamlayıp milletimizin hizmetine sunarken kalleş terör örgütü bildik icraatlarını yapmaktan geri durmuyor. Milletimizin geleceği için ülkemizin refahı için 2023 hedeflerimiz için yılmadan bir yandan çalışacağız, yeni projeleri hayata geçireceğiz bir yandan da bu terör örgütünü çökerteceğiz. Hiçbir alçakça girişim bizi yıldırmayacaktır.

Değerli dostum Boyko ile Türkiye Bulgaristan arasındaki konuları enine boyuna konuştuk. Türkiye-Bulgaristan komşu değil, aynı zamanda iyi bir müttefiktir, iyi bir dosttur. Çünkü ikili ilişkilerimiz gittikçe gelişmektedir. NATO’da ve birçok uluslararası organizasyonda birlikte çalışıyoruz. Bölgesel işbirliklerinde uyumla hareket ediyoruz. Sayın Borisov’la sürekli her konuyu zaman mevhumu olmaksızın telefonla görüşüyoruz, her ülke halkının istediği konuları, arzuları geciktirmeden çözüme kavuşturuyoruz. 

“BU ANLAŞMALAR YAPILAMAMAZSA…”

Bulgaristan’la geliştirdiğimiz bu ikili ilişkiler tabiatıyla Avrupa Birliği ilişkilerine de olumlu katkı sağlamaktadır. Bilindiği gibi Türkiye, Ortadoğu özellikle Suriye’de ve Irak’ta uzun yıllardan beri devam eden iç savaş nedeniyle çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Mültecilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunu da severek yapıyoruz çünkü bizim geleneğimizde zorda, darda kalan insanlara yardım etmek esastır. Bu sorunun bölgesel ve küresel bir sorun olduğunu asla akıldan çıkarmamak lazım. Avrupalı dostlarımızın mülteci sorunu çözümü konusunda daha fazla sorumluluk almalarının zamanı gelmiş ve geçmektedir. Ekim ayı sonunda yürürlüğe girmesi beklenen vize serbestisi ve geri kabul antlaşmasının mutlaka sonuçlandırılması gerekmektedir. Bu anlaşmaların bir şekilde yapılamaması halinde, mülteci sorunu artık Türkiye’nin sınırları içerisinde değil bütün Avrupa’yı da ilgilendirecek büyük bir bölgesel soruna dönüşme riskini içermektedir. Bu meseleyi değerli dostum Boyko’ya bütün detaylarıyla anlattım.

Zannediyorum ki, Avrupa Birliği liderleriyle bugün yarın görüşmeleri olacak, onlara anlatacaktır. Bulgaristan’ın yaşadığı sorunları biliyoruz ve yakından takip ediyoruz. Avrupa Birliği’yle yaşadığımız sorunların yanında olarak Bulgaristan’ın bu yükünü azaltmak için elimizden gelen türlü çabayı göstermeye hazırız. Bu konuda ilgili makamlarımız zaten çalışmaya başladılar. Ümit ederim ki kısa zamanda bu konuda müspet bir sonuç elde edilir böylece sorunları aşma imkanını sağlamış oluruz.”

TWITTER’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan, Başbakan Binali Yıldırım, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yaptığı açıklamada ise Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde bir oldu-bittiye asla izin verilmeyeceğini belirtti. 

Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü operasyonla, sınırların, başta IŞİD olmak üzere tüm terör örgütlerinden temizlenmesinin amaçlandığını vurguladı.

Açıklamada, “Suriye’nin kuzeyinden, Türkiye’ye yönelik hiçbir tehdidin kalmadığından emin olana kadar bu operasyonlar sürecek. Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde bir oldu bittiye asla izin verilmeyecek” ifadelerine yer verildi. (NTV)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  TERÖR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

“İstediğiniz kadar terör estirin, bu milleti asla bölemeyeceksiniz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Trabzon’un Akyazı Stadı açılış töreninde yaptığı …