erdogandan-ab-icin-referandum-onerisilfaxfh_waeuiz-sn2hkfbq

Pakistan’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkede bazı köşe yazarlarının FETÖ’nün masum olduğuna yönelik yazılar yazmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Erdoğan, “Çünkü onlar bu süreci bizimle yaşamadılar” dedi.

Pakistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanı Navaz Şerif ile bir araya geldi.

İki lider, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından kameralar karşısına geçti.

Buradaki konuşmasında Pakistan’a FETÖ ile mücadelesi üzerinden teşekkür eden Erdoğan özetle şu ifadeleri kullandı:

“Tüm Pakistanlı kardeşlerime tüm milletim adına en kalbi duygularla sevgilerimi iletmek isterim. Pakistan ile ilişkilerimiz başbakanlığım döneminden bu yana 14 yıldır artarak devam ediyor. Aramızda siyasi, askeri, ekonomik, ticari kültürel bir çok çalışmalar devam ediyor. 

Bunların yanı sıra savunma, sağlık ve enerji alanlarında kaydettiğimiz birçok gelişme var. 2017 yılına girmeden serbest ticaret anlaşmasını tamamlamayı düşünüyoruz. Keşmir konusunda son dönemdeki gelişmeleri ele aldık. Artan gerilim gözardı edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır. 

Kontrol hattındaki gerilimi ve can kayıplarını endişeyle izliyoruz. Bu sorun Pakistan ile Hindistan arasında diyalog yoluyla ve Keşmir halkının istekleri gözönüne alınarak çözülmesi gerekiyor. Biz de ülke olarak aynı zaman İİT dönem başkanı olarak elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. 

Bunun yanında ikisi de kardeşimiz ve dostumuz olan Pakistan ve Afganistan arasındaki ilişkilerin de gelişmesini istiyoruz. Pakistan ve Afganistan’ın işbirliği terör belasının çözülmesi için olmazsa olmazdır. 

Türkiye ve Pakistan en zor zamanlarda birbirinin yanında olmuştur. Tıpkı İstiklal Harbimizde olduğu gibi. 15 temmuz darbe girişimi sonrasında da milletimizin karagün dostu olduğunu Pakistan göstermiştir. Pakistan’ın desteğini asla unutmayacağız. Darbe girişiminin ardında FETÖ ve onun Pensilvanya’daki başının bulunduğu artık kesinlik kazanmıştır. 

Yıllardır hizmet, eğitim, diyalog gibi en masum kavramları kullanan bu yapının hedeflerine ulaşmak için kan dökmek dahil her yolu deneyebileceğini gördük. Geçmiş itibariyle 40 yıla dayalı bir çalışma ile TSK başta olmak üzere polis, yargı, bakanlıklara bu kavramlar bahane edilerek sızma hareketi gerçekleştirilmiştir. 

Bunun neticesinde de o gece tüm milletimizin vergileriyle aldığı F-16’lar ve helikopterlerle kendi halkına bomba yağdırmış, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne bomba atılmış ve her türlü ihaneti alçaklığı yapmışlardır. O gece 248 şehit verdik. Milletimiz bağımsızlığına sahip çıktı. Milletimiz şahadete yürüdü ve demokrasisine sahip çıktı. Tüm dostlarımızı örgütün karanlık emelleri konusunda uyarıyoruz. 

Ülkemizdeki FETÖ kalıntılarıyla mücadele içerisindeyiz. Bugünkü Pakistan gazetelerinde bazı köşe yazarlarının “masum” ifadeleri kabullenilecek ifadeler değildir. Çünkü onlar bu süreci bizimle yaşamadılar. Pakistan yönetiminin işbirliğine çok teşekkür ediyoruz. Bu şer şebekesinin adalet önünde hesap vermeleri konusunda gerekenleri yapıyoruz.

Pakistan’ın güvenliğin ve kamu düzenine tehdit oluşturan bu örgüt konusunda Pakistan yönetimi gerekeni yapmıştır. Örgütle bağlantılı şahısların ülkeyi terk etmeleri istenmiştir. Artık Pakistan’da da barınamayacak. Bu kararlı tavrından dolayı Pakistan hükümetine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bu tutumun tüm dost ve kardeş ülkelere örnek olmasını temenni ediyorum.

Terörle mücadelede Pakistan ile ortak yanlarımız var. Pakistan da çok büyük bedeller ödemiş bir ülke, hala da ödemeye devam ediyoruz. Biz FETÖ, PKK, YP, PYD gibi örgütlerle yoğun bir mücadele veriyoruz. Aynı şekilde terörle mücadelede Pakistan’ı yalnız bırakmayacağız. Gereken desteği tecrübelerimizle vermeye kararlıyız.” 

Kaynak: NTV

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  GÜNCEL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Türkiye verdiği sözü tuttu. TİKA, yanan Kerkük Kayseri Çarşısı’nda çalışmalara başladı

Sibel Yeşilmen                                                      Bağdat Büyükelçimiz Fa…