bakan-fatma-betul-sayan-kaya-turkiyeye-geliyor,7-0K-snxyUiyCm1hnGzDYA

Haber: Sibel Yeşilmen

Hollanda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Türk toplumuyla ve diplomatik temsilcilerle bir araya gelmek amacıyla yapacağı ziyaretleri engelledi.

Bakan Çavuşoğlu’nun uçuş izni iptal edildi.. Almanya’dan Rotterdam’a geçen Bakan Kaya’nın da  Başkonsolosluğuna geçmesine müsaade edilmedi. Bakan  Kaya Başkonsolosluğa 30 metre kala durduruldu, Başkonsolosun da kendisi ile görüşmesine izin verilmedi. Saatler süren beklemenin ardından  önce Bakan Kaya’nın korumaları gözaltına alındı. Ardından da Kaya’yı aracından çıkarmaya çalışan polis, vinçli çekici getirip aracı zorla çekme girişiminde bulundu. Aracın kilidini açmak zorunda kalan Bakan Kaya, başka bir araçla polis eskortuyla Almanya’ya götürüldü..
Hollanda güvenlik güçleri, Kaya’ya destek vermek için gelen binlerce Türk vatandaşını dağıtmak için polis köpekleri ve atlı polisleri kullanarak sert şekilde müdahale etti. Çok sayıda vatandaş da Türkiye’deki Hollanda Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu önünde toplanarak Hollanda’yı protesto etti

Başbakan Yıldırım’dan açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğuna girişine izin verilmemesini en kuvvetli şekilde protesto ettiklerini belirterek, “Hollandalı muhataplarımıza bunun karşılığının en ağır şekilde verileceği ifade edilmiştir. Türkiye’ye ve diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir” ifadesini kullandı. 

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada 16 Nisan halk oylaması bilgilendirme çalışması amacıyla Almanya’ya giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın, buradaki çalışmalarının akabinde Hollanda’ya geçtiğini, orada bulunan vatandaşlarla bir araya gelmeyi arzu ettiğini ancak Hollanda polisinin Bakan Kaya’nın vatandaşlarla bir araya gelmesine izin vermediğini anımsattı.

“Böylece gün boyu kamuoyuna malum olan büyük bir diplomatik skandal ortaya çıkmıştır.” diyen Başbakan Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu durum tarafımızca en kuvvetli şekilde protesto edilmiş, Hollandalı muhataplarımıza bunun karşılığının en ağır şekilde verileceği ifade edilmiştir. Çeşitli düzeylerde yapılan diplomatik temaslara rağmen makul bir çözüm sağlanamamış olup Bakanımız planladığı toplantıyı gerçekleştiremeyerek Hollanda’dan ayrılmak durumunda kalmıştır. Her fırsatta demokrasiden, ifade özgürlüğünden, insan haklarından bahseden sözde Avrupalı dostlarımız, bu olay karşısında bir kez daha sınıfta kalmıştır.

Aziz milletimiz bilmelidir ki Türkiye’ye ve diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir. Hollanda’da, Almanya’da, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın sağduyu ile hareket etmelerini, tahriklere asla itibar etmemelerini istiyorum. Bu aymazlıklara ve faşizan uygulamalara verilebilecek en güzel cevap, 16 Nisan’da sandıkta olmalıdır. Bu ve buna benzer olaylar, bizim millet olarak birliğimizi ve beraberliğimizi daha da güçlendirecek, gerçek dost ve düşmanlarımızı yakından tanımaya vesile olacaktır. Siyasi parti başkanlarına yaşanan bu krizde göstermiş oldukları milli duruştan dolayı AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak teşekkür ediyorum.”

Olaylar nasıl gelişti?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu sabah Rotterdam’a gideceği açıklamasının ardından Hollanda hükümetinden gelen uçuş izni iptali haberi sonrasında iki ülke ilişkilerinde kriz yaşandı.

Ankara Hollanda’yı Büyükelçilik Maslahatgüzarını Dışişleri’ne çağrırarak protesto etti. Hollanda’ya bir sert tepki de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ”Hollanda, bir sıçrarsın, iki sıçrarsın ama bilesin ki oradaki vatandaşlarım sizin tezgahınızı bozacaklar 16 Nisan’da” dedi. Erdoğan, ”Bundan sonra senin uçakların bakalım Türkiye’ye nasıl gelecek?” ifadesini kullandı.Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise bu sabah yaptığı açıklamada, “Eğer Hollanda benim uçuş iznimi iptal ederse, eğer böyle bir şey yaparlarsa, ekonomik ve siyasi bizim Hollanda’ya karşı yaptırımımız çok ağır olur” demişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu akşam saatlerinde Atatürk Havaalanında yaptığı açıklamada ise, “Her bakımdan skandaldır ve kabul edilemez. Diplomatik teamüllere sığmaz. Bir kere diplomaside en uç noktadır. Yani böyle bir şey, bir Dışişleri Bakanının uçuş izninin, yazılı bir şekilde verilen uçuş izninin, tekrar yazılı şekilde iptal edilmesi hiçbir bakımdan kabul edilemez.

Referandumda neden taraf tutuyorsunuz? Vatandaşlarımızla buluşmamızı neden engelliyorsunuz?

Bu karar kimi sevindirdi? Wilders’ı sevindirdi. Çünkü Wilders’ın da istediği buydu. Wilders’ın sosyal medyadaki paylaşımlarını gördüyseniz, çok memnun olmuştur. Peki bu kararı alan başbakanın ve şu andaki hükümetin Wilders’tan ne farkı var? Hiçbir farkı yok. Aynı zihniyet, aynı kafa, aynı faşizm.

Hollanda’nın attığı bu adımın elbette bir karşılığı olacak. Hak ettikleri karşılığı vereceğiz” dedi.

Hollanda: “Kamu düzeni ve güvenliği tehdit”

Hollanda hükümetinden cumartesi sabahı Lahey’de yapılan açıklamada, Bakan Çavuşoğlu’nun uçağına iniş verilmediği belirtildi. Açıklamada, Hollanda’da yaşayan Türklerin yoğun bir şekilde etkinliğe katılım çağrısı yaptığı ve bu nedenle Bakan Çavuşoğlu’nun Rotterdam’da bu etkinliğe katılmasının kamu düzeni ve güvenliği tehdit etmesi karara gerekçe olarak gösterildi.

Açıklamada ayrıca “Türk yetkililerin Hollanda’ya yönelik yaptırım tehdidinin çözümü imkansızlaştırdığına” dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar Nazi kalıntısı, faşist”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hollanda’ya yönelik açıklaması şöyle:

“Bugün Dışişleri Bakanımız Hollanda’da vatandaşlarımızla buluşma programına gidecekken kendisine ‘uçuşa yasak’ haberi geldi. Düşünün, Türkiye’nin Dışişleri Bakanı vatandaşlarıyla buluşmak için Hollanda’ya gidecek, Hollanda ‘uçuşa yasak’ notasını geçiyor. Hollanda, bir sıçrarsın, iki sıçrarsın ama bilesin ki oradaki benim vatandaşlarım sizin tezgahınızı bozacaklar 16 Nisan’da. İstediğiniz kadar baskı yapın, istediğiniz kadar teröristleri ülkenizde besleyin, büyütün, bunların hepsi size ters olarak dönecek ve bunlara yönelik şüphesiz ki 16 Nisan’dan sonra bizler uygulamalarımızı başlatacağız. Bizler sabırlıyız.

İşte şu anda Bağcıların insanları, buradan Hollanda’ya notasını veriyor. Sen istediğin kadar Dışişleri Bakanımızın uçağını kaldırma, bundan sonra senin uçakların bakalım Türkiye’ye nasıl gelecek? Tabi burada ben diplomasiyi konuşuyorum, yoksa vatandaşların seyahatini değil, o ayrı bir konu ve bunların değerlendirmesini ona göre yapacağız. Bunlar ne siyaset biliyor, ne uluslararası diplomasi nedir bunu biliyor. Bunlar bu kadar ürkek, bu kadar korkak. Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist. Bunu böyle biliniz.

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  AVRUPA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Prens Harry ve Meghan Markle evlendi

BBC Türkçe’nin haberine göre, Düğün TSİ 14:00’te Windsor kentinde bulunan St G…