15665932_1364425773587729_2558863267906218778_nRusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara’da katıldığı bir resim sergisinde kimliği bilinmeyen bir kişinin silahlı saldırısına uğradı, Büyükelçi hayatını kaybetti. Saldırganın ateş açmadan önce tekbir getirdiği ve Halep’in intikamını alacağız dediği öğrenildi. İçişleri Bakanı Soylu yaptığı açıklamada, “Saldırgan 1994 Aydın doğumlu, Çevik Kuvvet Polisi Mevlüt Mert Altıntaş” dedi. Soylu, “Bu suikast Türk-Rus ilişkilerine yönelik bir terör eylemidir” diye konuştu.

andrev-karlov6sakaargiugciwn77w4txw

saldirganh-umrlfd0uehmykgm3c2ta

Karlov, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya” adlı konulu serginin, açılış konuşmasını yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğradı. 

Saldırgan, Karlov’u yaraladıktan sonra havaya ateş açtı. 

Bu sırada salonda bulunan davetliler panik içerisinde kaçışmaya başlayarak salondan çıkmaya çalıştı. 

Ağır yaralanan Karlov saldırının ardından Güven Hastanesi’ne kaldırıldı. Karlov hayatını yitirdi.

SALDIRGAN ÖLDÜRÜLEREK ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Karlov’a silahlı saldırıda bulunan saldırgan öldürülerek, etkisiz hale getirildi 

BAKAN AÇIKLADI: SALDIRGAN ÇEVİK KUVVET POLİSİ

Büyükelçiyi öldüren saldırganın kimliği de belli oldu. Karlov’un kaldırıldığı Güven Hastanesi önünde açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırganın 1994 Aydın Söke doğumlu, Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, polis meslek yüksekokulu mezunu ve halen Ankara Çevik Kuvvet Müdürlüğü’nde görev yapan ve 2.5 yıldır bu görevde bulunan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş olduğunu açıkladı.

SÖKE’DE 5 GÖZALTI

Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’a suikast düzenleyen Mevlüt Mert Altıntaş’ın Aydın’ın Söke ilçesinde gözaltına alınan baba İsrafil, anne Hamidiye ve kız kardeşi Seher Altıntaş’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi, Söke polisi tarafından gözaltına alındı. Söke Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı’nın yönettiği ilçedeki operasyon sonucu gözaltına alınan 5 kişi, kimlik tesbitlerinin ardından Aydın Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Saldırgan Altıntaş’ın yakınlarının sabah saatlerinde Ankara’ya götürülerek burada sorgulanacağı öğrenildi.

Bu arada Altıntaş ailesinin evinde yapılan aramalarda bilgisayarlara, cep telefonlarına el konuldu. Onlarında yine soruşturmayı lürüten ekip tarafından inceleneceği belirtildi

“ÜÇLÜ ZİRVE İPTAL EDİLMEYECEK”

Saldırının yarın Moskova’da Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılacak Suriye konulu kritik toplantı öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da saldırı haberini Moskova yolunda aldı.

Bir Rus parlamenter ise Moskova’daki üçlü zirvenin iptal edilmeyeceğini söyledi.

RTÜK’TEN YAYIN KISITLAMASI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un saldırıya uğramasına ilişkin Başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiğini duyurdu

ERDOĞAN PUTİN’i ARADI, BİLGİ VERDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’i telefonla arayarak saldırı hakkında bilgi verdiğini söyledi.

RUSYA KONUYU BMGK’NE TAŞIYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’ne Karlov’a düzenlenen saldırının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) gündemine taşınacağını ifade etti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, bugün gerçekleştirilen bir sergi açılışında uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybettiği derin üzüntüyle öğrenilmiştir.
Bu alçakça terörist saldırıyı lanetliyoruz. Olayın faili etkisiz hale getirilmiştir.  Bu elim olay en geniş şekilde ve tüm boyutlarıyla tahkik edilecek olup, sorumlular Türk adaletinin önüne çıkarılacaktır.
Büyükelçi Karlov, Türkiye’de zor bir dönemde son derece başarılı çalışmalar yürütmüş, gerek şahsi gerek mesleki özellikleriyle tüm devlet kademesinin takdirini kazanmış müstesna bir diplomattır. Anısı her zaman bizimle olacaktır. Bu saldırının Türkiye-Rusya dostluğunu gölgelemesine izin vermeyeceğiz.
Bu zor günde Rus halkına ve devletine en kalbi taziyelerimizi sunuyoruz.
Bu saldırı, terörün en iğrenç ve barbarca yüzünü göstermiştir. Türkiye, Rusya’yla ve tüm diğer ortaklarıyla birlikte terörizmle mücadele için her türlü çabayı kararlılıkla göstermeye devam edecektir. 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “PROVOKASYON”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus Büyükelçisi Karlov’un öldürülmesine yönelik açıklama yaptı. Saldırının Türk-Rus ilişkilerine yönelik bir provokasyon olduğunu ifade eden Erdoğan, saldırıya ilişkin soruşturmanın Rusya ile ortak yürütüleceğini söyledi.
PUTİN:”PROVOKASYON
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Büyükelçi Andrey Karlov’un hayatını kaybettiği saldırının, Türkiye’yle kurulan iyi ilişkileri ve Suriye’deki çözümü bozmak için yapılan bir ‘provokasyon’ olduğunu söyledi.Rusya Devlet Başkanı Putin, Büyükelçi Andrey Karlov’un hayatını kaybettiği saldırıyı, “alçakça bir saldırı” diye niteledi. Putin, Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesinin Türkiye’yle kurulan iyi ilişkileri ve Suriye’deki çözümü bozmak için gerçekleştirilen bir ‘provokasyon’ olduğunu belirterek, “Saldırıya verilecek cevap, terörizme karşı yürütülen savaşı güçlendirmektir” dedi.

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  TürkİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Soçi’den İdlib’de Silahsız Bölge kararı çıktı

  Soçi’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin&#…