Haber: Sibel Yeşilmen

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğunda görevli bir kişinin FETÖ ile bağlantılı olarak tutuklanması sonrasında iki ülke arasında son dönemde yaşanan karşılıklı açıklamalar ve yaşanan gelişmeler vizelerin askıya alınması kararları ile sonuçlandı.  Türkiye-ABD ilişkileri tarihinde görülmemiş bir şekilde ağır darbe yedi. İki ülke karşılıklı olarak vatandaşlarına vize vermeyi süresiz bir şekilde askıya aldı. İlk açıklama ABD’den geldi, Türkiye de ABD’yi takip etti.

ABD Büyükelçiliği’nin Türkiye’ye vizeleri askıya aldıklarını duyurmasının ardından, mütekabiliyet esası gözönüne alınarak, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de kelimesi kelimesine aynı bir açıklama yaptı ve Türkiye’nin ABD vatandaşlarına uyguladığı vize ve e-vize uygulamalarının askıya alındığını duyurdu. Açıklama şöyle:

“Son zamanlarda yaşanan olaylar, Türk hükümetini, ABD hükümetinin Türk misyonlarının tesislerinin ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır.

“Söz konusu uygulama etiket vizenin yanısıra e-Vize ve sınırda bandrol vize uygulamalarını da kapsamaktadır.”

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı:

 ‘Son zamanlarda yaşanan olaylar ABD hükümetini Türkiye’nin ABD misyonunun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin verdiği güvenlik taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır’ denilmişti. Ayrıca, ‘Gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla Türkiye’de yer alan ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır’

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

ABD resmen açıkladı, Türkiye İran yaptırımlarından geçici olarak muaf tutulan 8 ülke arasında

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Maliye Bakanı Steven Mnuchin İran’a yaptırımlar konusu…