S150727233609_john_kirby_624x351_ap_nocredituriye ordusu, geçen pazartesi yürürlüğe giren ateşkesin sona erdiğini açıkladı.

Suriye’de rejime bağlı ordunun ülkenin resmi ajansı SANA’da yer alan açıklamasında, Kurban Bayramı’nda çatışmaların durması konusunda ABD ile Rusya arasında varılan ateşkesin sona erdiği belirtildi.

Ateşkesin, kan akmasının durması için bir fırsat teşkil etmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, silahlı grupların ateşkesin maddelerine bağlı kalmadığı ileri sürüldü.

Muhaliflerin bu süreçte 300 ihlal yaptığı iddia edilen açıklamada, rejimin ise bunlara cevap vermek zorunda kaldığı öne sürüldü.

Suriyeli muhaliflerin çatı kuruluşu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), ABD ve Rusya arasındaki müzakereler sonucu geçen pazartesi akşamı başlatılan ateşkes ihlallerine ilişkin yazılı açıklama yaparak, rejimin bir haftada çoğu sivilleri hedef alan yüzlerce saldırı düzenlediğini belirtmişti.

Açıklamada, geçen pazartesiden bu yana 254 kez saldırarak ateşkes ihlali yapan rejimin, savaş uçakları, topçu birlikleri ve varil bombası atan helikopterler kullandığı aktarılmıştı.

AA muhabirinin sivil savunma ekiplerinden alarak derlediği bilgilere göre, rejimin yüzlerce kez ihlal ettiği ateşkes sırasında, Dera’da 10, Humus ve İdlib’de 4’er, Halep’te 1 olmak üzere toplam 19 sivil hayatını kaybetti. Onlarca sivilin de yaralandığı yerleşim yerlerinde halkın insani yardım bekleyişi ise sürüyor ancak Esed rejimi, ABD ve Rusya’nın ilan ettiği ateşkes çerçevesinde çatışmalardan etkilenen sivillere ulaştırılması gereken insani yardımları engellemeye devam ediyor.

İnsani yardımların bir bölümünü götürmek üzere Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısından Suriye’ye çıkış yapan tırlar Suriye tarafındaki Bab ul-Hava kapısı ile aradaki aktarma alanında 5 gündür bekliyor. Birleşmiş Milletler yetkilileri, Esed rejiminin, şoförlerin can güvenliğine dair gerekli teminatları vermediğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de dün, ateşkesin etkin şekilde uygulanamaması ve insani yardımların yerlerine ulaştırılamaması konusunda Esed rejimini sorumlu tutmuş ve rejime ateşkes konusunda “yeterli baskıyı yapmadığı” gerekçesiyle de Rusya’yı eleştirmişti.

İsviçre’nin Cenevre kentinde varılan anlaşmaya göre, Suriye’de Kurban Bayramı’nda çatışmaların durması konusunda ABD ile Rusya arasında varılan ateşkesin 12 Eylül Pazartesi yerel saat ile 19.00’da yürürlüğe girdiği duyurulmuştu. Ateşkes anlaşmasının daha sonra ABD ile Rusya arasındaki görüşmeler sonucunda 2 gün daha uzatıldığı açıklanmıştı.

Suriye’nin Halep kentine bağlı Urum el-Kubra bölgesinde BM ve Suriye Kızılayına ait insani yardım konvoyuna Rus ve rejim uçaklarınca düzenlenen hava saldırısında 12 kişi yaşamını yitirdi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, muhaliflerin denetimindeki Urum el-Kubra’da Suriye Kızılayına ait insani yardım taşıyan konvoya düzenlenen hava saldırısında 12 kişi öldü, 18’i yaralandı. Saldırıda hayatını kaybedenler arasında Suriye Kızılayının Urum el-Kubra beldesi müdürünün de olduğu ifade edildi.

AA muhabirine konuşan Urum el-Kubra beldesi sivil savunma yetkilisi Hüseyin Bedu, “Urum el- Kubra’daki insani yardım konvoyu Rus ve rejim uçaklarınca bombalandı.” dedi.

İnsani yardım taşıyan 20 aracın saldırıda yandığını belirten Bedu, sivil savunma ve itfaiye ekiplerinin uzun uğraşlar sonucunda yangını kontrol altına aldığını söyledi.

Hava bombardımanında 21 kişi öldü

Öte yandan, Halep’in El-Firdevs, Es-Sukkeri ve El-Merce mahallelerinde rejim güçlerinin, kentin batı kırsalındaki El-Hur beldesinde de Rus uçaklarının düzenlediği saldırılarda 21 kişi yaşamını yitirdi. Yardım konvoyuna düzenlenen saldırıyla ateşkesin sona erdiğinin ilan edilmesinden bu yana Halep’te yaşamını yitirenlerin sayısı 33’e yükseldi. 

Suriye ordusu tarafından yapılan açıklamada, geçen hafta pazartesi günü yürürlüğe giren ateşkesin sona erdiği belirtilmişti. 

İsviçre’nin Cenevre kentinde varılan anlaşmaya göre, Suriye’de Kurban Bayramı’nda çatışmaların durması konusunda ABD ile Rusya arasında varılan ateşkesin 12 Eylül Pazartesi yerel saat ile 19.00’da yürürlüğe girdiği duyurulmuştu. Ateşkes anlaşmasının daha sonra ABD ile Rusya arasındaki görüşmeler sonucu 2 gün daha uzatıldığı açıklanmıştı.

“Bu çirkin saldırı kasıtlı ise savaş suçudur.”

Bu arada, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, Halep’e bağlı Urum el-Kubra bölgesinde BM ve Suriye Kızılayı’na ait insani yardım konvoyuna yönelik saldırı nedeniyle dehşete düştüğünü belirterek, “Bu çirkin saldırı kasıtlı ise savaş suçudur.” dedi.

O’Brien, yaptığı açıklamada, Urum el-Kubra bölgesindeki insani yardım konvoyuna yönelik saldırıya tepki gösterdi.

İlk belirlemelere göre bu “korkunç saldırıda” çok sayıda kişinin öldüğünü ve ciddi şekilde yaralandığını belirten O’Brien, Suriye Kızılayı’na ait bir depo ve sağlık merkezinin de vurulduğunu aktardı.

“Halep’in kuzeybatısındaki Urum el-Kubra bölgesinde insani yardım konvoyuna düzenlenen hava saldırısından tiksindim ve dehşete düştüm.” ifadesini kullanan O’Brien, saldırıyı mümkün olan en şiddetli şekilde kınadığını kaydetti.

“Konvoya ait bilgiler daha önce bütün taraflara iletildi”

O’Brien, 78 bin kişiye insani yardım götürecek konvoya ait bilgilerin daha önce bütün taraflara net bir şekilde gönderildiği bilgisini verdi.

Yardıma muhtaç insanlara cesurca ve özveriyle ulaşmaya çalışan görevlilere saldırmanın asla kabul edilemeyeceğini ve maruz görülemeyeceğini vurgulayan O’Brien, “Bu çirkin saldırı kasıtlı ise savaş suçudur.” diye konuştu.

Stephen O’Brien, saldırıyla ilgili tarafsız ve bağımsız bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

ABD yönetimi, Halep’te Suriye rejimine bağlı helikopterlerden insani yardım kafilesinin bombalanmasına tepki göstererek, “olaydan her halükarda Rusya’nın sorumlu olduğunu ve Washington’ın Moskova ile muhtemel iş birliğini yeniden gözden geçireceğini” açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye’nin Halep kentinde insani yardım konvoyunun Esed rejimine bağlı helikopterlerden vurulmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Kirby, Washington yönetiminin insani yardım konvoyunun vurulmasına “sert tepki” gösterdiğini ifade ederek, “ABD, bugün Halep yakınlarında bir insani yardım konvoyunun bombalandığı yönündeki haberlerden dolayı öfkelidir.” ifadesini kullandı.

“Konvoyun gideceği yer bilinmesine rağmen bombalandı”

Moskova’yı bir haftadan fazla süredir insani yardımların yerlerine ulaştırılması konusunda üzerine düşeni yapmaya davet ettiklerini hatırlatan Kirby, “Aynı şekilde bir haftadan fazla bir süredir Suriye rejimi, Birleşmiş Milletler (BM) konvoylarının söz konusu yerlere ulaşımını engellemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirby, konvoyun gideceği yerin Suriye rejimi ve Rusya tarafından bilindiğini savunarak, buna rağmen Suriyelilere yardım götüren görevlilerin öldürüldüğünü ifade etti.

Bu konuyu doğrudan Rusya ile görüşeceklerini aktaran Kirby, “Çatışmaların durdurulması anlaşmasının çok kötü bir şekilde ihlali sonrasında Rusya ile gelecekteki muhtemel iş birliğimizi yeniden değerlendireceğiz.” ifadesine yer verdi.

“Her halükarda Rusya bu işten sorumludur”

Washington’da görev yapan gazetecilerin sorularına telekonferans yoluyla yanıt veren iki üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de Sözcü Kirby’nin değindiği konularda Rusya ile ilgili sert ifadeler kullandı.

Öncelikle yardım konvoyunda hayatını kaybeden görevlilere başsağlığı dileyen yetkililerden biri, saldırıyı düzenleme ihtimali olan iki unsurun olduğuna dikkat çekerek, “Her halükarda Rusya bu işten sorumludur ve bu saldırının nasıl meydana geldiğiyle ilgili hangi bilgiye ulaşırsak bunları dile getireceğiz.” dedi.

Aynı yetkili, Suriye’de barış ihtimalinin mümkün olup olmaması noktasında Rusya’nın ciddiyetini göstermesi gerektiğine dikkati çekerek, ateşkes anlaşması sürecine bağlılık göstermenin Rusya’nın yükümlülüğünde bulunduğunu belirtti.

Suriye’de ateşkesin “kurtarılıp kurtarılamayacağını bilmediklerini” kaydeden diğer yetkili ise “Suriye halkının ayrım gözetmeksizin bombalanmadığı bir gün, onlar için güzel bir gün olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Bu yetkili, mevcut şartlar altında Rusya ile “Ortak Uygulama Merkezi” gibi bir fikrin hayata geçmesinin mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Suriye rejimine bağlı helikopterlerin, Halep’te muhaliflerin kontrolündeki batı kırsalına giden insani yardım kafilesine varil bombasıyla düzenlediği saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmiş, 20 kamyon da yanmıştı.(AA)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  SURİYE

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Çavuşoğlu ve Pompeo Washington’da bir araya geldi. Münbiç konusunda yol haritası onaylandı. Çavuşoğlu: “ABD ile ilişkilerde topu taca atma süreci bitmeli”

Haber: Sibel Yeşilmen Günlerdir beklenen kritik randevu dün gerçekleşti. Dışişleri Bakanı …