38438949_303

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından verilen bilgilere göre, Halep yakınlarındaki Raşidin’de cumartesi günü düzenlenen intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 112’ye yükseldi. Gözlemevi yetkilileri, ağır yaralıların bulunması nedeniyle ölü sayısının artmasından kaygı duyulduğunu dile getirdi. Saldırıda yaşamını yitirenlerden 98’inin tahliye edilen sivil, geriye kalanın ise otobüs konvoyunda bulunan yardım ekibi ile direnişçiler olduğu belirtildi.

Fua ve Kefreya’dan tahliye edilen sivilleri hedef alan saldırı, bir araca yerleştirilen bombanın sivillerin bulunduğu otobüsün yakınında patlatılması sonucu gerçekleşmişti. İnsan Hakları Gözlemevi’nin verdiği bilgilere göre, saldırganın “gıda yardımı taşıyan bir kamyonun şoförü” olduğu tahmin ediliyor. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Karşılıklı tahliyeler

Hükümete bağlı güçler ile muhalifler arasında Katar ve İran’ın arabuluculuğunda imzalanan anlaşmada yaklaşık 30 bin sivil ve silahlı muhalifin karşılıklı tahliye edilmesi öngörülüyordu. Buna göre, Şam’ın batısında hükümete bağlı birlikler tarafından kuşatılan Madaya ve Zebadani ilçeleri ile isyancıların kontrolündeki İdlib ilinde, rejim yanlısı Fua ve Kefreya beldelerinden sivillerin tahliyesine cuma günü başlandı. Fua ve Kefreya’dan tahliye edilenlerin Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı birliklerin kontrolündeki Halep’e, Madaya ve Zebadani’daki muhafilerin ve ailelerinin de İdlib’e getirilmesi planlanıyordu.

Ancak anlaşmanın hayata geçirilmesinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle tahliye edilen sivilleri taşıyan konvoylar, birbirinden farklı noktalarda durduruldu. Saldırının yaklaşık 5 bin sivili taşıyan konvoyun Raşidin’de muhaliflerin kontrol noktasında bekletilmesi sırasında düzenlendiği belirtildi.

Cumartesi gecesi geç saatlerde bekletilen otobüslerin yeniden hareket ettiği bildirildi.

Kaynak: DW Türkçe  Fotograf: Reuters

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  SURİYE

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Soçi’den İdlib’de Silahsız Bölge kararı çıktı

  Soçi’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin&#…