140102_f16_hlargeTürk savaş uçaklarının Suriye’nin Halep kentinde PKK bağlantılı YPG’nin kontrolündeki bölgelere yönelik hava saldırısına Suriye’den sert mesaj geldi.

Reuters’ın haberine göre, Suriye ordusundan yapılan açıklamada, “Türk savaş uçaklarının Suriye hava sahasını ihlal etmeye yönelik herhangi bir girişimine karşılık verilecek ve savaş uçakları, eldeki bütün imkanları kullanılarak düşürülecektir” denildi.

ABD SAVUNMA BAKANI’NDAN AÇIKLAMA

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, bugünkü Ankara ziyareti öncesi Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, TSK’nın Halep’in kuzeyindeki Maarrat Umm Hawsh bölgesine düzenlediği hava harekatında 18 hedefin imha edildiği ve PYD/PKK terör örgütü üyesi yaklaşık 200 kişinin öldürüldüğüne ilişkin haberler hakkındaki soru üzerine şunları söyledi:

“Türkiye ile DEAŞ karşıtı mücadelede ortaklığımız çok güçlü. Türklerle sınır bölgelerinin güvenliğini sağlamalarına yardım etmek için çok başarılı şekilde çalışıyoruz. DEAŞ karşıtı mücadele Türkiye ile birçok şekilde çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda güçlü bir ortak. Güçlü bir NATO üyesi olan Türkiye ile DEAŞ karşıtı mücadeleyi ve diğer bütün konuları gelecek hafta içinde birkaç kez görüşmeyi beklediğim Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile ele alacağız.” (Hürriyet)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  PYD

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Dışişleri’nden Suriye’ye hava operasyonuna ilişkin açıklama

Haber: Sibel Yeşilmen ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik hava oper…