Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra Yemen de Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. Karara gerekçe olarak “Katar’ın terörizme destek vermesi” gösterilirken, Doha yönetimi suçlamaları reddetti.

 5 Arap ülkesi Katar’ı; Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Kaide dahil çeşitli militan grupları destekleyerek “bölgeyi istikrarsızlaştırmakla” suçladı.

Katar’ın ayrıca Müslüman Kardeşler’e verdiği desteğe de dikkat çekildi.

 Doha yönetimi ise suçlamaları reddetti.

Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin hemen hemen hepsinin Katar ile diplomatik ilkişkilerini kesmesi, bölgede son yıllarda yaşanan en büyük diplomatik kriz.

Suudi Arabistan, Katar ile sınırlarını kapadı

Suudi Arabistan haber ajansı SPA, Katar ile sınırların kapandığını; kara, deniz ve hava bağlantılarının kesildiğini açıkladı.

Mısır da hava sahasının ve limanlarının Katar ulaşımına kapandığını duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri, Katarlı diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre verdi.

Bahreyn haber ajansı da “ülkenin güvenliğini ve istikrarını tehdit ettiği ve içişlerine karıştığı için” Katar ile ilişkilerin kesildiğini aktardı.

Yemen’in uluslararası toplum tarafından tanınan hükümeti de Katar ile ilişkileri kestiğini duyurdu. Ülkenin resmi haber ajansı Saba, Yemen hükümetinin Katar’ı “Husilere destek vermekle” suçladığını bildirdi. Yemen hükümetinden yapılan açıklamada da “Katar’ın darbeci Husi miliatanlarına desteği aşikar hale gelmiştir” denildi.

Reuters haber ajansı, Yemen’in ardından Libya’nın doğusundaki Batı’nın tanıyıp desteklediği Tobruk hükümeti de Katar ile diplomatik ilişkileri kestiğini duyurdu.

Katar: Gerçek dışı iddialar

Katar Dışişleri Bakanlığı ise Arap ülkelerinin diplomatik ilişkileri kesme kararından ‘üzüntü’ duyduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kararın şaşkınlıkla karşılandığı belirtildi, suçlamalar için ise “dayanağı olmayan, gerçek dışı iddialar” yorumu yapıldı.

Krize giden süreç: Siber saldırı iddiaları

Krizin ilk işaretleri, 23 Mayıs gecesi Katar Resmi Haber Ajansı’nın (QNA) 3 Mayıs gecesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani’nin ağzından, ABD’ye karşı İran’ı destekleyen açıklamalarıyla geldi. El Sani, QNA’da yayımlanan röportajsa “İran’a karşı düşmanlık beslemek akıllıca değil” ifadelerini kullanıyordu.

Ancak röportajın yayılmasından birkaç saat sonra Katar İletişim Dairesi Başkanı Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, QNA web sitesinin siber saldırıya uğradığını, QNA üzerinden yayımlanan haber ve röportajlara itibar edilmemesi gerektiğini açıkladı.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman El Sani ise 25 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, “Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor ancak burada Katar’a karşı bir kampanya olduğu belli. Biz de buna karşı koyacağız” dedi.

Katar hükümeti ise Müslüman Kardeşler ile ilgili iddialarla ilgili olarak, “Lübnanlı Hizbullah ve Hamas gibi direniş hareketlerini reddedip, Müslüman Kardeşler’i kara listeye aldıkları için kimse terörizmi desteklemekle suçlayamaz” açıklaması yaptı.

Kaynak: BBC Türkçe

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  KÖRFEZ ÜLKELERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Yemen ‘dünyanın en büyük açlık felaketiyle karşı karşıya’

Üst Düzey BM Yetkilisi Mark Lowcock, yardım teslimatına tekrar başlanmaması halinde, Yemen…