160320221956_obama_cuba_01_624x351_reuters_nocredit

ABD Başkanı Barack Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro’yla görüşmek üzere Havana’ya inerek tarihi bir adım attı.

 

Obama, 88 yıldır Küba’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu.

ABD Başkanı Küba’ya inişinin ardından attığı Tweet’te “Küba halkıyla buluşmayı ve onları bizzat dinlemeyi iple çekiyorum” dedi.

Obama Havana ziyareti kapsamında Raul Castro ile ikili temaslarda bulunacak. Ancak ABD Başkanı’nın eski Devlet Başkanı Fidel Castro’yu ziyaret etmesi beklenmiyor.

Barack Obama – Raul Castro ikilisinin gündemindeyse 2014’ün sonunda normalleşme sürecini başlattıkları ABD – Küba ilişkilerinin daha iyi bir noktaya taşınması olacak.

Havana’ya inen Barack Obama, Başkanlık uçağından çıkarken eşi Michelle Obama’nın yanı sıra kızları Sasha ve Malia ile birlikte havalimanındakileri selamladı.

Hafif bir yağmur altında ellerindeki şemsiyelerle kırmızı halıdan ilerleyen Obama ailesini ise Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez karşıladı.

Obama’nın Küba ziyaretinin normalleşme sürecine giren ikili ilişkileri daha da iyi bir noktaya getirmesi ümit ediliyor.

Ancak Havana’da Obama’nın ziyareti sırasında protesto olayları da yaşandı.

Küba’da tutuklu siyasi mahkumların serbest bırakılması için gösteri yapan gruplara polis müdahale etti ve gözaltına alınanlar oldu.

Polis müdahalesi sırasında, adlarını giydikleri beyaz elbiselerden alan ve siyasi mahkumların eşlerinden oluşan Ladies in White -Beyazlı Hanımlar- grubundan gözaltına alınanlar da oldu.

Her ne kadar Obama’nın ziyareti önemli bir adım olsa da iki ülke arasındaki ilişkilerin hala tam anlamıyla normalleşmediğine dikkat çekiliyor.

ABD’nin 54 yıldır Küba’ya uyguladığı ekonomik ambargo sürüyor. Ambargonun kaldırılması ancak Kongre’deki oylamada kabul görürse mümkün olacak.

Küba ise ABD’nin Guantanamo Körfezi’ndeki deniz üssünü toprak işgali olarak görüyor.

Aralık 2014’ten bu yana ilişkileri normalleştirmeye çalışan Barack Obama ve Raul Castro, telekomünikasyon alanında işbirliğinin önünü açmış ve ilk kez iki ülke arasında tarifeli yolcu uçağı seferlerinin başlamasını sağlamışlardı. (BBC Türkçe)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  KUZEY VE GÜNEY AMERİKA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Maduro’ya suikast girişimi. Venezuela lideri Maduro ‘patlayıcı yüklü drone saldırısından kurtuldu’. Kolombiya’yı sorumlu tuttu

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisine drone olarak bilinen insansız hava araç…