T6966ürkiye’nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Türkiye ile Rusya’nın Suriye konusunda görüşmeleri düzenli hale getirmesi gerektiğini ve iki ülke arasında Suriye konusunda siyasi diyalog sağlandığını söyledi.

 Rus TASS haber ajansının aktardığına göre Yardım ayrıca, iki ülke arasında Suriye konusunda iletişimin artırılacağını kaydetti.

TASS ayrıca Moskova Büyükelçisi’nin Ankara’nın Suriye’deki siyasi geçiş sürecinde, Şam yönetiminin katılımına karşı çıkmadığını aktarmıştı ancak Büyükelçilik bu açıklamaya ilişkin çeviri hatası yapıldığını duyurdu.

 Sputnik internet sitesinin haberine göre Moskova Büyükelçiliği şu açıklamayı yaptı:

“Biz Suriye’deki mevcut yönetiminin krizin çözümünde yer almasını arzu ettiğimizi söylemedik. Bu yanlış bir çeviridir. Orada söylenen, Rusya ve Türkiye’nin Suriye krizinin çözümüne birlikte yardım etmek istediğiydi.”

İki ülkenin kriz durumunda bile görüşlerinin bir gecede değişmeyeceğini belirten Yardım, “Halep’teki durum ve diğer meseleler mümkün olan en kısa sürede çözülmeli” dedi ve Suriye’ye ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Tüm sorunlar tartışıldı, çalışma konusunda uzlaştık. Bu sorunla ilgili iletişimimizi artırmak için anlaştık.” (BBC Türkçe)

Benzer Haber Getir
Daha Fazla  Sibel Yeşilmen
Daha Fazla  TürkİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen şuralara da bakın

Soçi’den İdlib’de Silahsız Bölge kararı çıktı

  Soçi’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin&#…